Európai Parlament;csúcstalálkozó;

2019-07-02 13:11:30

A német hadügyminiszter lehet az új bizottsági elnök

Olyan megoldás körvonalazódik az uniós csúcstalálkozón, amely elfogadható lehet a tagállamok többségének.

A tervezett 11 óra helyett 13 órakor folytatódik az Európai Tanács vasárnap este kezdődött csúcsértekezlete, amelyen az állam- és kormányfőknek el kellene dönteniük, kiket jelölnek a legfontosabb posztokra. A visegrádi államok, valamint Olaszország ellenállása miatt egyre valószínűtlenebb, hogy a német-francia tengely által javasolt szociáldemokrata listavezető, Frans Timmermans legyen a befutó az Európai Bizottság elnöki tisztségére. A konzervatív Európai Néppártban (EPP) továbbra is jelentősek a vele szembeni ellenérzések, s az EPP ragaszkodik ahhoz, hogy a pártcsalád adja a következő bizottsági elnök személyét, s a jelölést ne engedje át más pártcsaládnak. Az Európai Néppárt erre annak árán is hajlandó, hogy felszámolják a Spitzenkandidat-rendszert, ami azt jelenti: az EPP is eltekint attól, hogy Manfred Webert jelöljék a tisztségre.

A belga Le Soir kedden megjelent cikkében az Európai Unió Brexit-ügyi főtárgyalóját, a francia Michel Barnier-t tartja a legalkalmasabbnak a posztra, ám Németország továbbra sem szívesen állna be mögé. Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök kérdésre válaszolva kifejtette, a francia neve nem került elő az elmúlt napok konzultációi során.

Lapértesülések szerint azonban Angela Merkel váratlan névvel állt elő: párttársát, a szintén német kereszténydemokrata Ursula von der Leyent, hazája hadügyminiszterét javasolná a posztra, így elébe menne az EPP követelésének, miszerint mindenképp a pártcsalád adja a következő bizottsági elnök személyét, egyúttal azok elvárásainak is megfelelne, akik női személyiséget látnának szívesen a tisztségben. Személye talán a visegrádiakkal szövetségre lépő olaszoknak is megfelelne, Giuseppe Conte miniszterelnök hírek szerint eddig a bolgár Krisztalina Georgievát, a bizottság korábbi alelnökét, a Világbank vezetőjét látná szívesen a poszton.

Amennyiben a német hadügyminiszter kerülne az uniós kormány élére, hírek szerint Charles Michel liberális belga kormányfő lehet az Európai Tanács elnöke, Manfred Weber az Európai Parlament elnöki tisztségét kaphatja meg, a szlovák Maros Sefcovic, jelenlegi energiaügyi biztos pedig külügyi és biztonságpolitikai főképviselő lehet. Így két posztot kapna az Európai Néppárt, egyet-egyet a szociáldemokraták és a liberálisok.

Hírek szerint Emmanuel Macron francia elnök is támogatná Ursula van der Leyen jelölését azzal a feltétellel, hogy az Európai Központi Bank élére a jelenleg a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) irányító honfitársa, Christine Lagarde kerül. A kérdés egyedül az, hogy a német hadügyminiszter mennyire élvezi az Európai Néppárt bizalmát.