India Detroitjának is hívják az utóbbi években tízmilliós népességű ipari központtá nőtt Chennait. A város a rendkívüli szárazsággal és ötven fokos hőséggel sújtott ország délkeleti partvidékén fekszik. Mellette úgy 30 kilométerre, egy Bangarampettai nevű faluból pedig azt írja a Reuters tudósítója: júniusban már a városba vizet hordó tartályautókra támadtak a helyiek.
150 ember gyűlt össze a Chennai felé vivő úton, hogy megállítson egy, a város felé igyekvő vízszállítót. Szélvédőjét betörték, kerekeit kiszúrták, majd a vízzel teli romot a helyi rendőrség elé vitték. Miközben tavak és kutak száradnak ki, naponta métereket esik a talajvíz szintje, és már nem csak a termény, de az emberi élet is veszélyben van, éjt nappallá téve járnak a városba a vízhordók. Egy helyi azt mesélte a tudósítónak, követte több tartálykocsi útját is, és azok minden esetben szállodáknál vagy gyáraknál értek véget. A falusiak szomjúságukért a várost okolják, bár Chennai külső szegények lakta területein ugyanúgy szomjaznak és vízért tüntetnek az emberek, mint falun. A hatóságok állítják, hogy pánikra nincsen ok, van elég víz. Tény, hogy az ipari termelés üteme meg sem ingott - nem úgy, mint az emberek bizalma vezetőikben. A cégek vizes kocsijai kilométerekre kerülik a falvakat. Ugyan több előírás is hivatott enyhíteni a helyzetet - például az épületek mindegyikén vízgyűjtőnek kéne minden csepp csapadékot összegyűjteni -, de nem erőltetik meg magukat a hatóságok, hogy betartassák ezeket. A víz ára pedig egyre emelkedik.
Nyugaton már elérte Indiát a rág várt monszun, de az enyhülést is katasztrófa kíséri, írja szintén a Reuters. Június és szeptember között mindig rombolva érkezik a monszun, de a mostani helyzet így is rendkívüli: a 18 milliós Mumbait és környékét kedden az elmúlt 14 év legdurvább esőzése érte el, legalább 30 emberrel végezve. 375 milliméter eső esett 24 óra alatt, és ez elég volt ahhoz, hogy felteljenek a csatornák és utakat mosson el az ár. A vasúti közlekedés épp úgy akadozik - részben le is állt -, mint a légi. Ezrek rekedtek víz alá került területeken, tengerészek mentették meg őket. Szünnapot rendeltek el a kormányhivatalokban és az iskolákban is. Az ellenzék a városvezetést hibáztatja a felkészületlenség miatt. A meteorológusok pedig semmi jót nem ígérnek.