menekültek;Líbia;Halifa Haftar;

2019-07-04 16:30:43

Az őrök is lőttek a légicsapás elől menekülőkre a líbiai menekülttábor bombázásakor

Halífa Haftar csapatai felelhetnek a Tripoli külvárosában történt támadásért, a tábornok egy nappal korábban jelentette be légicsapások indítását a város ellen.

Lebombáztak kedden egy menekültközpontot a líbiai főváros, Tripoli egyik külvárosában, Tádzsúrában. Jelen állás szerint 53 ember vesztette életét - köztük hatan gyerekek -, a sérültek száma mintegy 130 lehet. Az ENSZ vizsgálatot indított a történtek feltárása érdekében, és mint a Reuters írja, azt állapították meg, hogy nem egy, de rögtön kettő légicsapásra is sor került aznap. Mintegy 500 embert tartottak fogva a támadás idején a táborban, közülük 120-at az egyik találatot kapott épületben.

A líbiai menekültbefogadó központot ért légicsapás jól mutatja, hogy mennyi emberéletet követel a konfliktus, és kiemeli az annak részesévé válók rettenetes és sebezhető helyzetét - jelentette ki az EU külügyi szolgálata (EEAS) szerdán. Az EU a leghatározottabban elítéli a civilek, köztük a menekültek és a migránsok elleni erőszak minden formáját a közlemény szerint - bár a szép szavakat nem kísérik tettek, ha az uniós határokról van szó. Olaszországnak is elnézi Brüsszel, ha például éhhalálra ítél tengeren hánykódó embereket, és a magyar, röszkei tranzitzónában rendszeressé vált éheztetések miatt is csak esetenként szól a strasbourgi bíróság. Hasonlóan, az ENSZ is csak a líbiai kormányt kritizálja, Matteo Salvini szélsőjobboldali olasz belügyminiszter ténykedésére egy rossz szava nem volt még.

Az unió az ENSZ-szel közösen azonnali vizsgálat megindítását követeli a támadás elkövetőinek felkutatására.

A Líbia keleti részét ellenőrző, Halífa Haftar vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) hétfőn azt közölte, hogy heves légitámadásokat fog indítani tripoli célpontok ellen, miután a háború "hagyományos eszközeit" már kimerítette. Az LNA kedden tagadta, hogy erői hajtották volna végre a menekültközpontot ért légicsapást.

Líbia az egyik fő gyűjtőpontja az afrikai és más arab országokból Európába igyekvő menekülteknek. Közülük sok ezer embert tartanak fogva a líbiai kormány által létesített internáló központokban, ahol jogvédő csoportok szerint embertelen körülmények uralkodnak. A menekültek érthető okokból sokszor inkább embercsempészek szolgáltatásait veszik igénybe. Ilyenkor aztán vagy elrabolják és eladják őket, vagy vízbe fulladnak a Földközi-tengeren, esetleg végül Salvini önkényeskedésével találják magukat szembe Európa partjainál.