emberi jogok;Kövér László;LMBTQ-közösség;

2019-07-05 09:06:00

Kövér csinálja csak a négy fal között!

Magyarországon 2009. július 1-je óta van lehetőségük az azonos nemű pároknak a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére. Tehát 10 éve már, hogy a szocialisták kormányzása alatt megszülettek azok a jogi keretek, amelyek az LMBTQ társadalom tagjainak megadják azt a lehetőséget, hogy az együttélésüket hivatalosan is elismerjék. Erre való tekintettel szólaltam fel a parlamentben július elsején, a törvény hatálybalépésének 10. évfordulóján, mert úgy vélem, annak idején egy jelentős lépést tettünk az azonos nemű párok tisztelete, megbecsülése felé.

Ma évente átlagosan alig 100 bejegyzett élettársi kapcsolatot létesül Magyarországon. Szakértők szerint ennek az lehet az oka, hogy a párok még mindig inkább rejtőzködve élik a mindennapi életüket.

Az, hogy úgy érzik, bujkálniuk kell elkeserítő, de nem meglepő. Mi mást tehetnének, ha egy olyan országban élnek, ahol Magyarország egyik közjogi méltósága, Kövér László mondja ki, hogy nem egyenrangúak? A házelnök ugyanis egy lakossági fórumon kijelentette: „Egy normális homoszexuális tudja, hogy a világ rendje micsoda, hogy ő így született, ilyenné lett. Próbál ehhez a világhoz alkalmazkodni úgy, hogy nem tartja magát feltétlenül egyenrangúnak.”

Kövér azonban ennél is tovább ment, amikor kifejtette, hogy szerinte nincs különbség a pedofília és az azonos nemű párok házassága, valamint az általuk való örökbefogadás között.

A házelnök ezzel a kijelentésével nemcsak az LMBTQ közösség, hanem minden magyar demokrata méltóságát tiporta meg. 

Persze mindenkinek joga van ahhoz, hogy véleményét szabadon kifejtse. Csakhogy Kövér László a Magyar Országgyűlés házelnöke, és így az ország egyik legfőbb közjogi méltóságaként, nyilvános politikai rendezvényen beszélt. Ebben a minőségében tett félelemkeltő, az emberi méltóságot csorbító kijelentést. Ezen a ponton Popper Péter pszichológus szavait kell felidéznünk. Szerinte ugyanis „nincs nagyobb támadás az emberi méltóság ellen, mint a félelem. A félelmek meggátolnak abban, hogy önmagunk legyünk.” 

Az emberi méltóság elismerése és tisztelete az európai kultúra egyik legjelentősebb sarokköve, amelyre nemcsak a modern demokráciáink, de egész társadalmunk épül. A Magyar Köztársaság Alkotmánybírósága már a 23/1990. (X. 31.) AB határozatában kifejtette, hogy „Az emberi élet és az emberi méltóság elválaszthatatlan egységet alkot, és minden mást megelőző legnagyobb érték. (…) A magyar államnak az élethez és az emberi méltósághoz való jog tekintetében is elsőrendű kötelessége, hogy tiszteletben tartsa és védje.”

A Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmánya szerint „az emberi közösség valamennyi tagja veleszületett méltóságának, valamint egyenlő és elidegeníthetetlen jogainak az elismerése a szabadság, az igazságosság és a világbéke alapja, [a szerződő felek] felismerték azt, hogy ezek a jogok az emberi lény veleszületett méltóságából erednek.”

Természetesen, a fentebb idézett tételek mellett is joga van Kövér Lászlónak a magánvéleményéhez. De senkinek a véleménynyilvánítása nem irányulhat arra, hogy valaki másodrangú állampolgárnak érezze magát a saját országában, hiszen pontosan a Kövér László által tett kijelentésekhez hasonló, az emberi méltóságot sértő megszólalások vezetnek ahhoz, hogy valaki szégyellje felvállalni a szexuális irányultságát, és ne merjen élni a törvény által számára biztosított lehetőségekkel. Az ilyen kijelentések vezetnek ahhoz, hogy pusztán a szexuális irányultságuk miatt megtagadják egy lakás bérbeadását egy azonos nemű párnak, vagy azt, hogy a gyermeket közösen nevelő párok ne mindkét tagja látogathassa meg a beteg gyermeket a kórházban, baleset esetén ne bármelyikük intézkedhessen. 

A Kövér Lászlóéhoz hasonló kijelentések állami vezetőktől teljességgel elfogadhatatlanok, hiszen az ilyen hozzáállás vezet a társadalom szétszakadásához, az abban rejlő ellentétek kiújulásához vagy erősödéséhez, és vezet oda is, hogy embertársainkkal szemben ellenséges környezet alakul ki. 

Kövér László impozáns szolgálati lakása négy fala között azt csinál és azt gondol, amit akar. Közszereplőként azonban nem rombolhatja a társadalmi együttélést, és nem gyengítheti a magyar társadalmat.

Sajnálattal vettem tudomásul, hogy más nem emelt szólt az LMBTQ közösség mellett a parlamentben, senki nem emlékezett meg a bejegyzett élettársi kapcsolat bevezetéséről. Éppen ezért fontos, hogy a 2019. július 06-án 14:30 perckor a Képviselői Irodaház mellől induló, az LMBTQ közösség által szervezett felvonuláson minél többen legyünk azért, hogy közösen, egységben léphessünk fel a kirekesztés, a diszkrimináció és az emberi méltóságot sértő megnyilvánulások ellen. Mert ez nem csak az LMBT közösség, hanem minden magyar demokrata ügye.