Nem jó, ha egy szervezetről egy hírapály után akkor hallunk ismét, amikor két vezetője is lemond. A januárban indult Mindenki Magyarországa Mozgalom elnökségi tagja, Hadházy Ákos azért távozott, mert szerinte az MMM-nek a jelenlegi helyzetében nincsenek jó esélyei a céljai elérésére. Egyértelmű szavak, a független képviselőt ráadásul már megelőzte a távozással egy másik elnökségi tag. A kiszivárgott hírek veszekedésekbe fulladó testületi ülésekről, átláthatatlan gazdálkodásról, szervezeti nehézségekről szólnak, és bár a két távozó helyét betöltötték, és Márki-Zay Péter is cáfolni igyekezett lapunk állításait, az MMM mégis mintha egy kicsit légüres térbe került volna.
Márki-Zay Péter óriási feladatot vállalt, amikor hódmezővásárhelyi polgármesterként egy országos mozgalom szervezésébe is belefogott. Hogy a helyi Fidesz országos segítséggel hogy próbálja ellehetetleníteni városvezetői munkáját, az köztudott. Ilyen ellenszélben már az is komoly teljesítmény lesz, ha sikerül megőrizni polgármesteri székét. Személyét sem kerülte el győzelme után a magyar ellenzéki világra oly jellemző messiásvárás: komoly nyomás volt rajta, hogy álljon az élére „valaminek”, igazából szinte mindegy, hogy minek, csak a tíz éve frusztrált és folyamatos kudarcélményekkel terhelt ellenzéki szavazók kapjanak valami fogódzót. Ha mást nem, egy illúziót, hogy ha most éppen nem sikerült is, de talán majd a következő választáson le lehet váltani a hatalmat. Akár helyben, akár országosan. Könnyű ebben felőrlődni.
Az MMM csupa tiszteletre méltó személyiségből szerveződött, de az alapvető célok valahogy a kezdetektől nem voltak teljesen világosak. A tervek szerint a minél több településen megalakuló Kossuth Körök („a szabadság kis körei”) lettek volna a helyi összellenzéki együttműködés katalizátorai, de erre olyan elemi igény mutatkozik nagyon sok helyen, hogy nemhogy az MMM „hitelességi pecsétjét”, de sokszor még saját pártközpontjuk engedélyét sem várták meg a DK-tól a Jobbikig tartó alkalmi választási koalíciók. Aztán vagy alakult erre még egy egyesület, vagy nem, ez már mindenhol a helyi sajátosságoktól függött. Így viszont az MMM sok helyen kiszorult a képből. Ahol viszont vita van, ott egyelőre az MMM sem képes hatékonyan közvetíteni.
Márki-Zay Péter néhány leváltott és sértődött tag kiszivárogtatásának tulajdonította az általunk leírtakat, és elismerte, hogy vannak-voltak személyes ellentétei Hadházy Ákosnak a vezetés egyes tagjaival. De szerinte az MMM rendben működik, a következő hetekben újabb összellenzéki helyi koalíciók létrehozásánál fognak bábáskodni. Közben azért elismerte, hogy „vannak problémák az operatív működésben”, de ezeket folyamatosan próbálják kijavítani.
Igazából csak sok sikert kívánhatunk neki és az MMM-ben dolgozóknak. Velük vagy nélkülük, de az országnak tényleg az lenne az érdeke, hogy minél több településen lehessen rést ütni ősszel a Fidesz egyeduralmán. Aztán, ha ez sikerül, akkor esetleg jöhet egy valódi országos mozgalom, immár 2022-re tekintve.