Líbia;Szaif al-Iszlám;orosz befolyás;

A kép illusztráció

- A líbiai választás befolyásolása miatt vettek őrizetbe oroszokat

Moszkva emberei Kadhafi fiát támogathatták, Szaif al-Iszlam legalábbis Putyin segítségét kérte korábban.

A líbiai hatóságok őrizetbe vettek két orosz állampolgárt azzal a gyanúval, hogy megkísérelték befolyásolni a majdani választást - jelentették szombatra virradóra orosz hírügynökségek. Az esetről először a Bloomberg hírügynökség adott hírt a birtokába került hivatalos dokumentumok alapján. A Tripoliban székelő ideiglenes kormány főügyészségének közleménye szerint

a két orosz - és velük együtt három líbiai - állampolgárt még májusban vették őrizetbe a választások befolyásolásának gyanújával.

Egy líbiai rendőrparancsnok a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek ezt megerősítette, és azt mondta, hogy a két orosz kétszer is találkozott Moammer Kadhafi néhai megbuktatott diktátor fiával, Szaif al-Iszlam Kadhafival.

Korábbi hírek szerint az ifjabb Kadhafi Moszkva támogatását kérte ahhoz, hogy jelölhesse magát az elnökválasztáson, és tárgyalt erről orosz kormányilletékesekkel, továbbította az erről szóló levelét Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.

Az orosz hírportálok szerint mindkét őrizetbe vett orosz szociológus volt, a Nemzeti Értékvédő Alapítványnál dolgozott, és szociológiai felméréseket végzet Líbiában, tanulmányozta az ország humanitárius, kulturális és politikai helyzetét. Az alapítvány vezetője, Alekszandr Malkevics állítja, kutatási eredményeiket nem próbálták a választás kimenetének manipulálására használni.

Moammer Kadhafi néhai vezető nyolc évvel ezelőtti megbuktatása és meggyilkolása után Líbia káoszba süllyedt. Az országban jelenleg két hatalmi központ van: Tripoliban székel a nemzetközileg elismert líbiai kormány Fájez esz-Szarrádzs vezetésével, de az ország keleti és déli felének nagy részét Halifa Haftar tábornok erői tartják ellenőrzésük alatt. Haftar ellenkormányát támogatja Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek.

Az ENSZ eredetileg azt javasolta, hogy az idén tavasszal tartsanak általános választást, amelynek révén megalakulnának a legitim és mindenki által elfogadott hatalmi struktúrák, de a szavazást egyelőre nem sikerült megrendezni.

A konzervatív Új Demokrácia a vasárnapi parlamenti választás nagy esélyese. Ám a leendő miniszterelnöknek meg lesz kötve a keze.