A csütörtöki negyeddöntőhöz hasonlóan a szombati programban is a legelső mérkőzés jutott a magyar válogatottnak, és a korai időpont miatt ezúttal alig kétszáz néző lézengett a 18 ezer férőhelyes Beograd Arenában. A magyar tábort mintegy harminc szurkoló alkotta.
A nagyjából hatvan belga szurkoló vélhetően többet várt kedvenceitől azután, hogy az előző Eb-n bronzérmet nyertek Prágában, majd tavaly negyedikek lettek a spanyolországi világbajnokságon. Philip Mestdagh szövetségi kapitány együttese hosszú sikertelen időszakot zárt le 2017-ben, ugyanis a nemzeti csapat 2007-ben hetedik, 2003-ban pedig hatodik lett a kontinenstornán, az ezt megelőző 32 évben pedig ki sem jutott az Eb-re.
Az elmúlt időszak diadalmenetében oroszlánrészt vállalt Emma Meesseman, akit Székely Norbert magyar szövetségi kapitány – pénteki nyilatkozata alapján – a világ egyik legjobbjának tart. A 26 éves sztár áprilisban tagja volt az Euroliga-címét Sopronban megvédő orosz Jekatyerinburgnak, a 2017-es Eb-n és a 2018-as vb-n is beválasztották a torna All Star-csapatába, az elmúlt Eb-selejtezőben pedig 24,3 pontos átlagot ért el.
Az elmúlt tíz napban a magyar válogatott a szlovénok és az olaszok legyőzése után már biztos csoportelső volt Nisben, így zárásként „belefért” a törököktől elszenvedett minimális vereség. A csütörtöki negyeddöntőben aztán 62-59-es vereség következett a britektől, így az olimpiai selejtezőre jutáshoz az utolsó meccsen le kellett győznie a belgákat.
Az almanachok alapján a két válogatott 1960 óta ötször csapott össze, és a magyarok 4-1-re vezettek - igaz, az előző magyar siker még 1985-ben született. A legutóbbi, 2003-as találkozót az ellenfél nyerte a görögországi Eb-n, az akkori magyar csapatból Iványi Dalma ezúttal már szövetségi edzőként volt jelen Belgrádban, a túloldalon a 16 évvel ezelőtt Amaliadában 21 pontot szóró Ann Wauters viszont – 38 évesen – még mindig kerettag volt.
A hatodik találkozó kiváló védekezéssel és 9-0-ás magyar vezetéssel indult, a honosított Turner Yvonne ebből öt pontot szerzett, míg a 208 centis Határ Bernadett – az Eb legmagasabbja – egy percen belül kosarat dobott, dobást blokkolt és lepattanót szedett. Meesseman révén hamarosan három pontra feljött az ellenfél, majd a második negyed harmadik percében már a belgáknál volt az előny (17-18). Az előző Eb-n 12. magyarok hét percig nem találtak a gyűrűbe, és a lendületbe jött rivális egy 15-0-ás rohammal faképnél hagyta őket. Az ötpontos előnyből tíz perc alatt 16 pontos hátrány lett, a nagyszünetben 25-39 volt az állás.
A félidei statisztikából kitűnt, hogy a triplák értékesítésében is jobbak voltak a belgák (22/41 százalék), akik 18 büntetőt dobhattak, míg a magyarok csak egyszer állhattak a vonalra. Az első húsz perc legjobbja a szövetségi kapitány nagyobbik lánya, Kim Mestdagh volt 14 ponttal, közte négy hármassal.
Térfélcsere után Mestdagh újabb triplájával húsz ponttal meglépett az ellenfél, ezzel gyakorlatilag eldöntve a meccset. A belgák az 57-37-ről induló utolsó játékrészben is magabiztosan őrizték előnyüket, a magyar csapatnak pedig esélye sem nyílt a felzárkózásra. A 33. percben 25 pont lett a különbség, és a hátralévő időre már nem maradtak izgalmak, így a belgák készülhetnek az olimpiai selejtezőre.
A 2001 után ismét negyeddöntőbe jutott válogatott megnyerte első két meccsét Nisben, majd harmadik csoportmeccsén, a negyeddöntőben és az alsóházi rájátszásban is alulmaradt. Így összességében két győzelemmel és három vereséggel a 7-8. helyen zárta a 37. Eb-t, és mivel nem került az első hatba, nem vehet részt jövő februárban az olimpiai kvalifikációs selejtezőn.
Az Eb-ről az első hat helyezett – azaz az elődöntősök mellett az alsóházi rájátszás két győztese – vehet részt a jövő februárban sorra kerülő, 16 csapatos kvalifikációs tornán. Ennek során négy kvartettben küzdenek majd a csapatok, és mindegyikből az első három jut ki a tokiói játékokra. Érdekes, hogy a selejtezőtornán a tavaly világbajnok Egyesült Államok és a házigazda Japán is szerepel, noha ők már automatikusan kvótához jutottak, így számukra nincs tétje a kvalifikációnak.