Nem jutott olimpiai selejtezőbe a női kosárválogatott

2019.07.06. 15:04

Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
A magyar csapat sima vereséget szenvedett Belgium együttesétől a szerb-lett rendezésű női kosárlabda Európa-bajnokság alsóházi rájátszásában Belgrádban.
A csütörtöki negyeddöntőhöz hasonlóan a szombati programban is a legelső mérkőzés jutott a magyar válogatottnak, és a korai időpont miatt ezúttal alig kétszáz néző lézengett a 18 ezer férőhelyes Beograd Arenában. A magyar tábort mintegy harminc szurkoló alkotta. A nagyjából hatvan belga szurkoló vélhetően többet várt kedvenceitől azután, hogy az előző Eb-n bronzérmet nyertek Prágában, majd tavaly negyedikek lettek a spanyolországi világbajnokságon. Philip Mestdagh szövetségi kapitány együttese hosszú sikertelen időszakot zárt le 2017-ben, ugyanis a nemzeti csapat 2007-ben hetedik, 2003-ban pedig hatodik lett a kontinenstornán, az ezt megelőző 32 évben pedig ki sem jutott az Eb-re. Az elmúlt időszak diadalmenetében oroszlánrészt vállalt Emma Meesseman, akit Székely Norbert magyar szövetségi kapitány – pénteki nyilatkozata alapján – a világ egyik legjobbjának tart. A 26 éves sztár áprilisban tagja volt az Euroliga-címét Sopronban megvédő orosz Jekatyerinburgnak, a 2017-es Eb-n és a 2018-as vb-n is beválasztották a torna All Star-csapatába, az elmúlt Eb-selejtezőben pedig 24,3 pontos átlagot ért el. Az elmúlt tíz napban a magyar válogatott a szlovénok és az olaszok legyőzése után már biztos csoportelső volt Nisben, így zárásként „belefért” a törököktől elszenvedett minimális vereség. A csütörtöki negyeddöntőben aztán 62-59-es vereség következett a britektől, így az olimpiai selejtezőre jutáshoz az utolsó meccsen le kellett győznie a belgákat. Az almanachok alapján a két válogatott 1960 óta ötször csapott össze, és a magyarok 4-1-re vezettek - igaz, az előző magyar siker még 1985-ben született. A legutóbbi, 2003-as találkozót az ellenfél nyerte a görögországi Eb-n, az akkori magyar csapatból Iványi Dalma ezúttal már szövetségi edzőként volt jelen Belgrádban, a túloldalon a 16 évvel ezelőtt Amaliadában 21 pontot szóró Ann Wauters viszont – 38 évesen – még mindig kerettag volt. A hatodik találkozó kiváló védekezéssel és 9-0-ás magyar vezetéssel indult, a honosított Turner Yvonne ebből öt pontot szerzett, míg a 208 centis Határ Bernadett – az Eb legmagasabbja – egy percen belül kosarat dobott, dobást blokkolt és lepattanót szedett. Meesseman révén hamarosan három pontra feljött az ellenfél, majd a második negyed harmadik percében már a belgáknál volt az előny (17-18). Az előző Eb-n 12. magyarok hét percig nem találtak a gyűrűbe, és a lendületbe jött rivális egy 15-0-ás rohammal faképnél hagyta őket. Az ötpontos előnyből tíz perc alatt 16 pontos hátrány lett, a nagyszünetben 25-39 volt az állás.
A félidei statisztikából kitűnt, hogy a triplák értékesítésében is jobbak voltak a belgák (22/41 százalék), akik 18 büntetőt dobhattak, míg a magyarok csak egyszer állhattak a vonalra. Az első húsz perc legjobbja a szövetségi kapitány nagyobbik lánya, Kim Mestdagh volt 14 ponttal, közte négy hármassal. Térfélcsere után Mestdagh újabb triplájával húsz ponttal meglépett az ellenfél, ezzel gyakorlatilag eldöntve a meccset. A belgák az 57-37-ről induló utolsó játékrészben is magabiztosan őrizték előnyüket, a magyar csapatnak pedig esélye sem nyílt a felzárkózásra. A 33. percben 25 pont lett a különbség, és a hátralévő időre már nem maradtak izgalmak, így a belgák készülhetnek az olimpiai selejtezőre. A 2001 után ismét negyeddöntőbe jutott válogatott megnyerte első két meccsét Nisben, majd harmadik csoportmeccsén, a negyeddöntőben és az alsóházi rájátszásban is alulmaradt. Így összességében két győzelemmel és három vereséggel a 7-8. helyen zárta a 37. Eb-t, és mivel nem került az első hatba, nem vehet részt jövő februárban az olimpiai kvalifikációs selejtezőn. Az Eb-ről az első hat helyezett – azaz az elődöntősök mellett az alsóházi rájátszás két győztese – vehet részt a jövő februárban sorra kerülő, 16 csapatos kvalifikációs tornán. Ennek során négy kvartettben küzdenek majd a csapatok, és mindegyikből az első három jut ki a tokiói játékokra. Érdekes, hogy a selejtezőtornán a tavaly világbajnok Egyesült Államok és a házigazda Japán is szerepel, noha ők már automatikusan kvótához jutottak, így számukra nincs tétje a kvalifikációnak.

Eredmény:

Rájátszás az olimpiai selejtezőért: Belgium-Magyarország 72-56 (12-17, 27-8, 18-12, 15-19) pontszerzők: K. Mestdagh 17, Allemand 17, Nauwelaers 8, Carpreaux 8, Linskens 6, Wauters 5, Meesseman 4, Raman 4, Delaere 3, illetve Raksányi 11, Turner 10, Határ 9, Horti 7, Studer 7, Zele 6, Dubei 4, Varga 2 Később: Alsóházi rájátszás: Oroszország-Svédország 15.00 Elődöntő: Franciaország - Nagy-Britannia 18.00 Spanyolország - Szerbia 20.30

Lionel Messi két arca

2019.07.06. 09:30

Fotó: Mikel Trigueros / NurPhoto/AFP
Az argentin futballzseni a Barcelona csapatában hétről hétre elkápráztatja a szurkolókat, a válogatottban azonban általában gyengébben teljesít, így volt ez a Copa Américán is.
Lionel Messi 2004 óta a Barcelona játékosa, tizenöt éve ejti egyik ámulatból a másikba a katalán klub szurkolóit fantasztikus cseleivel, zseniális passzaival és góljaival. A 32 éves klasszis egy évvel később mutatkozott be a felnőtt válogatottban. Klubcsapatával mindent megnyert, amit lehetett (négyszeres Bajnokok Ligája-győztes, háromszoros klubvilágbajnok és európai Szuperkupa-győztes, tízszeres spanyol bajnok, négyszer nyert Spanyol Kupát), a felnőtt nemzeti együttessel ezzel szemben csak második helyezései vannak (világbajnokság 2010, Copa América 2007, 2015, 2016). Az U20-as válogatottal lett egyszer világbajnok, illetve olimpiát is nyert 2008-ban, de a nyári játékokon U23-as együttesek szerepelnek, kiegészülve három idősebb labdarúgóval.
A Brazíliában most zajló Copa América negyeddöntőjében az argentinok 2-0-ra legyőzték Venezuelát, de Messi hazájában nem a sikert ünnepelték, hanem a futballistát bírálták. Olyan kritikák hangzottak el, amiket korábban senki sem mert a világ legjobbjának öt alkalommal megválasztott játékosról mondani.
"Argentína jobban játszik Messi nélkül - írta az Olé című argentin lap. -  Ott van a pályán, de még sincs ott. A Barcelonában egy félidő alatt többet ér labdába és aktívabb, mint a Copa América összes meccsén együttvéve. Egy másik embert látunk a válogatottban. Venezuela ellen először láttuk, hogy énekli az argentin himnuszt, de ettől sem lett jobb a játéka. (Korábban rengeteget bírálták Argentínában azért, mert sosem énekelte a himnuszt a mérkőzések előtt.)"
Messi elismerte, hogy nem ezen a nyáron játszik élete legjobb formájában, az argentinok az elődöntőben 2-0-ra kikaptak Brazíliától.
"Tudok ennél jobban is teljesíteni, többet vártam magamtól - reagált a klasszis. - Nagyon szeretnék a válogatottal is címeket szerezni, de ez nem mindig csak rajtam múlik. A brazilok elleni elődöntőben mindenki láthatta, mi történt, a játékvezető annyira ideges volt a pályán, hogy össze-vissza fújt mindent. A lefújás után a brazilok is elismerték, hogy a játékvezető többször tévedett a kárunkra. Ez azonban nem változtat azon, hogy nem játszottam jól a tornán, nem jöttek be a cseleim, ez nemcsak a szurkolókat és a közvéleményt bántja, hanem engem is."
Védelmébe vette Messit Quique Wolff, aki az 1974-es világbajnokságon volt az argentin válogatott csapatkapitánya.
"Spanyolországban sokkal gyorsabb a fű, ami kedvez Messi játékstílusának, a Copán borzalmas talajú pályákon játszanak, ez megnehezíti a technikás játékosok dolgát - jelentette ki a korábbi kiváló futballista. - A másik, ami nekem feltűnt: a spanyol bajnokságban engedik játszani Messit, a Copán még bele sem ért a labdába, már fellökték, megrúgták, mert máshogy nem tudták megállítani. Ezeket nem szabad figyelmen kívül hagyni a kritikusoknak. Amikor a River Plate és a Boca Juniors 2017-ben Madridban játszott a Libertadores Kupa döntőjében, több játékosnak már fél óra elteltével begörcsölt a lába, annyival gyorsabb volt a pálya. Európában sokkal rövidebbre nyírják a füvet, mint Dél-Amerikában."

Rövid debütálás a magyarok ellen

Messi 2005. augusztus 17-én mutatkozott be az argentin felnőtt válogatottban Budapesten, a magyarok elleni barátságos meccsen. A 63. percben lépett pályára, a 65.-ben pedig piros lapot kapott, mert könyökkel megütötte a mezét rángató Vanczák Vilmost. Három héttel később a Paraguay elleni vb-selejtezőn kapott szerepet. "Ez egy újabb bemutatkozási lehetőség, az első túl rövidre sikerült" - mondta az 1-0-ra megnyert találkozó előtt.

Dani Alves együtt érez vele

A brazilok ellen 2-0-ra elveszített elődöntő után is rengetegen bírálták hazájában Messit. Barcelonai csapattársa, a brazil együttesben szereplő Dani Alves kelt a védelmére. "Nehéz a világ legjobb futballistájának lenni. Ha mi vesztettünk volna, az egész csapatot hibáztatná a brazil nemzet, de Argentínában ez nem így van. Messitől várnak el mindent, ezért őt okolják, amikor vereséget szenvednek. Nagyon sajnálom, hogy így bánnak vele" - mondta a 36 éves védő.

Győztes meccsel nyitotta meg új stadionját a Vasas

2019.07.06. 08:59

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
Az együttes 2-0-ra nyert a szlovák Dunaszerdahelyi AC csapata ellen az új Illovszky Rudolf Stadion pénteki hivatalos nyitómérkőzésén.
Az összecsapás előtti programsorozat már kora délután kezdődött: a pályán öregfiúk-mérkőzés, illetve a szurkolók, a Vasas Kubala Akadémia növendékei, a kisorsolt drukkerek, a klub szakosztályainak képviselői, támogatói, valamint a színészválogatottból összeállt vegyes csapatok találkozója vezette fel az este főmeccsét, az NB II-es Vasas és a szlovák első osztályú, az Európa-liga jövő csütörtöki első selejtezőkörére készülő Dunaszerdahely közötti összecsapást. A szurkolók a nagyszerű időt kihasználva csak lassan érkeztek meg az arénába, a Fáy utcai sporttelepen ugyanis családi programmal várták a kilátogatókat. Sok szurkoló a helye elfoglalása előtt frissítőt keresett, vagy csak fel-alá sétálgatott a stadionban, amelyben az ígéreteknek megfelelően tényleg minden a Vasasról szól: a falakra a Vasas múltjából és jelenéből készült festmények, legendás játékosok rézkarc portréi, szurkolói anekdoták, valamint 16 nagy méretű acéltáblán a klub történetének főbb eseményei kerültek. A mérkőzést felvezető program a névadó Illovszky Rudolffal készített archív videointerjúval kezdődött, de a kilátogató nézők egy stadionépítésről szóló werkfilmet is láthattak, illetve zenés-táncos programok melegítették be a nézőket találkozóra, amelynek játékos-bevonulására a hazai szurkolók látványos, egész szektort betöltő koreográfiával készültek. A lelátón Illovszky arcképe is megelevenedett, de a vendégszektort majdnem megtöltő DAC-drukkerek is zászlókkal és molinóval tisztelték meg a stadionavatót. A kezdésre az 5145 fős lelátó nagy része megtelt, a szimpatizánsok mellett a klub legendái, jelenlegi aktív sportolói, politikusok, más csapatok vezetői is szép számban megjelentek. A találkozó előtt a Vasas kétszeres olimpiai bajnok kardvívója, Szilágyi Áron nyitotta meg hivatalosan az új arénát, melynek kezdőrúgását a jelenlegi legidősebb magyar válogatott labdarúgó, a Vasas örökös tiszteletbeli elnöke, a 92 éves Raduly József végezte el. A találkozó első félidejének első fele DAC-fölényt hozott, a vendégeknek több veszélyes távoli lövése is volt, egy ízben a felső léc mentette meg a hazaiakat a góltól. A huszadik perc után éledezett a Vasas, szép akciókat vezetett, de az utolsó passzba vagy a befejezésbe mindig hiba csúszott, így gól nélküli döntetlennel vonultak be az öltözőbe a csapatok. A szünetben két játékos kivételével teljes kezdőjét lecserélte Szanyó Károly, a hazaiak vezetőedzője, de a meccs képében így sem állt be jelentős változás: jobbára mezőnyjáték zajlott, amelyből a DAC vezetett több gólveszélyes támadást. A hangulatra így sem lehetett panasz, a két szurkolótábor kitett magáért, Szanyó pedig a 69. percben harmadik számú kapusát is pályára küldte, így minden nevezett játékos lehetőséget kapott. A Vasas a 78. percben Birtalan Botond tizenegyesből szerzett góljával megszerezte első találatát új otthonában, majd bő tíz perccel később az ő távoli lövéséből a másodikat is. Mivel a DAC játékosai a legnagyobb gólszerzési lehetőségekből sem tudtak betalálni, így a Vasas megérdemelten nyerte meg stadionavató mérkőzését. Az összecsapás utolsó nyolc percében pályára lépett a 41 éves, az aktív labdarúgástól 2017-ben visszavonult, jelenleg az angyalföldiek másodedzőjeként dolgozó Ferenczi István is. Az új Illovszky Rudolf Stadiont 2017 márciusában kezdték el építeni, a beruházás költsége 8,130 milliárd forint volt.