kongresszus;LMP;

- Kinyitná az ajtókat az LMP új társelnöke

Kendernay Jánost emelte társelnökké az LMP rendkívüli kongresszusa, bár női vezetőtársa egyelőre nem lesz. Lapunknak azt mondta, a pártja egyedül képtelen talpra állni.

Eddig csak a külpolitikával foglalkozott. Beleásta már magát a hazai viszonyokba?

Öt éve kerültem közel az LMP-hez, azóta már majdnem minden pozíciót betöltöttem a pártban. Nem látványosan, de ott voltam minden vitánál és döntésnél.

Alig több, mint két százalékot értek el az uniós választáson. Nem fél attól, hogy ön lesz az LMP utolsó társelnöke?

Egyáltalán nem félek.

Hogyan akarja feléleszteni a pártját?

Főnixmadárként, egyedül nem leszünk képesek talpra állni. Szeretném, hogy minél több zöld ügyet felvállaljunk. Emellett ki kell nyitnunk az ajtókat más egyesületek és a civilek felé.

Van egy másik zöld párt, a Párbeszéd, amely ráadásul az LMP-ből szakadt ki. Őket is beengedné az ajtón?

Személyes célkitűzésem, hogy pár éven belül a hazai zöld pólus megerősödjön. Ez alapvetően azokból kell, hogy álljon, akik az LMP történetének valamilyen állomásán ott voltak. A párt tíz éve sok buktatóval járt, a kettészakadással egyik szereplőnek sem sikerült sajnos sikeressé válni. Önvizsgálat kell, és szembenézés a hibáinkkal. Nem a saját sebeinket kell nyalogatni, tudomásul kell venni, hogy okoztunk egymásnak sérelmeket, de ezeket orvosolni kell.

Schiffer Andrástól, Szél Bernadettéktől, vagy esetleg Keresztes László Lórántéktól kér majd inkább tanácsot?

Őket mind becsülöm.

Társelnöknek választották, de egyedül van. Lesz női kollégája, vagy vége ennek a konstrukciónak?

A jelenlegi szabályaink szerint kell, hogy legyen. Korai lenne még arra válaszolnom, hogy marad-e a társelnöki rendszer. Nem is ez a legfontosabb, a belső működésünket kell megvizsgálnunk. Dinamikusabbakká kell válnunk, gyorsabban kell döntéseket hoznunk.

A belső problémák kezeléseAz LMP a szombati, rendkívüli tisztújító kongresszusán választotta meg társelnökének Kendernay Jánost. Női társelnököt nem tudott választani a kongresszus, mivel nem érkezett érvényes jelölés, így a poszt betöltőjéről hatvan napon belül kell határoznia a pártnak.      Kendernay János tavaly óta az LMP elnökségi tagja, nemzetközi kapcsolatokkal, diplomáciával és európai ügyekkel foglalkozik. A férfi társelnöki pozícióért versenyre kelt még Ferenczi István kispesti önkormányzati képviselő is. Az országos elnökség titkári posztját ezután is Kanász-Nagy Máté tölti be. Az elnökség további tagja Szabóné Szendefy Mária, Fábián Krisztina, Ferenczi István, Németh Ákos, Hanák Gábor és Pitz Dániel. Kendernay János a sajtótájékoztatón elmondta, az új elnökség három kérdésben kapott „erős mandátumot”: egyrészt a párt belső struktúrájának átalakításában úgy, hogy egy „könnyedén mozgó, döntésképes pártalakulat” jöjjön létre. Emellett erősíteni kell az LMP zöldpárti jellegét, amelyre meggyőződése szerint Magyarországon szükség van, illetve segíteni kell a párt felkészülését az őszi önkormányzati választásokra. Kanász-Nagy Máté ezt azzal egészítette ki: az új vezetés feladata a belső problémák kezelése, és egy olyan új alapszabály elkészítése, amely ezt a célt szolgálja. Az LMP azért tartott teljes tisztújítást, mert május 26-án éjszaka a párt teljes elnöksége lemondott a rossz európai parlamenti választási eredmény miatt. (MTI) 

„Felszólítjuk az összes hazai politikai pártot, hogy kezdeményezzenek népszavazást az azonos neműek egyenlő házasságáról és az alkotmány tévesen definiált családértelmezéséről” – hangzott el a Kossuth téren. A Piarista közben ellentüntetők is feltűntek.