Szombat délután megkezdődött a 24. Budapest Pride felvonulása. Idén a gyülekezőhelyet a Parlamenthez hirdették meg, tudósítónk szerint már majdnem egy órával a rendezvény előtt is több ezren voltak a helyszínen. A szervezők becslése alapján végül 15-20 ezren vehettek részt az eseményen.
A Kossuth téren kialakított „civil faluban” különféle LMBTQ érdekvédelmi és más szervezetek (közöttük az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága) mutatkoztak be az érdeklődőknek.
A helyszínen több politikus is megjelent, mások mellett ott volt Karácsony Gergely, az ellenzék főpolgármester-jelöltje, Dobrev Klára, a DK EP-képviselője, Ungár Péter, az LMP politikusa és Fekete-Győr András, a Momentum elnöke is.
A tömegben, szivárványos transzparenseken feltűnt a „KDNP meleg tagozata”, a „Hatvankilenc Vármegye” és „Kövér László” is. Egy feliraton az állt: „Tarlós úr ne a 3-as metrón tolerálja a meleget”. A főpolgármester egy papírmasé figurán is felbukkant, nyakában színes szalagokat viselt.
Tudósítónk szerint az Erzsébet téren nyoma sem volt ellentüntetőknek (az útvonal: Kossuth Lajos tér – Falk Miksa utca – Markó utca – Bajcsy-Zsilinszky út – József Attila utca – Széchenyi István tér – Apáczai Csere János utca – Március 15. tér). Később kiderült, az ellentüntetők az óriáskeréknél gyülekeztek, az arra vonulók gúnyos ovációval köszöntötték őket.
A menet eleje fél 6 körülre érkezett meg a Március 15. térre. A közelben, a Piarista közben nem sokkal később megjelent néhány tucat ellentüntető Budaházyval. A rendőrkordon miatt nem tudtak tovább menni, végül hátat fordítottak és elmentek.
A helyszínen óriási volt a rendőri készültség. Egyébként tizenegy teherautóról szólt a zene, így mindenki megtalálhatta az ízlésének megfelelőt.
„Sorra kerültünk mi is, kipécéztek minket is”
Egyenlőek vagyunk – szögezte le a Budapest Pride-ot megnyitó beszédében az első felszólaló, Máté Dezső, szociológus, társadalomkutató, meleg-roma aktivista, azok egyike, akik a kormánypárti Figyelő több listáján is szerepeltek már. Elmondta, hogy hattól kilenc éves koráig hajléktalan volt, kukázott és lopott, meg is erőszakolták. Azután került az utcára, hogy anyja meghalt: daganat volt a méhében, de az orvosok származása miatt nem vették komolyan, azzal küldték el, hogy csak terhes. Az utcáról szegregált iskolába került, ahol megmondták neki, hogy mi lehet és mi nem. Majd arról beszélt, hogy változás kell: az élet kizsákmányolását elfogadó tömegeket lát egész Európában, akik az áldozatokat, a megbélyegzett embereket hibáztatják azért a rossz sorsért, amire környezetük kárhoztatja őket. Változtatni kell, és kérdezni, de aki kérdez, azt listázza a Figyelő, miközben bőszen folyik a kormányzati történelemhamisítás. A család fogalma színes, hívta fel a figyelmet ezután, és aki mást mond, az kirekesztő, elnyomó és alkotmányellenes. Család gyerekével az egyedülálló szülő is, az egynemű párok is családok, és nem csak az, ha egy anya és egy apa jut a gyerekre. Beszédét követeléssel zárta:
„Kifejezetten dühös vagyok, hogy sorra kerültünk mi is, hogy kipécéztek minket is” – vette át a szót Peksa Kama, a Pride egyik főszervezője. Felháborító és gusztustalan, hogy annyira rá vannak feszülve a hatalomra, hogy semmi sem szent nekik – folytatta, beszélve a kormány politikusainak homofób megnyilvánulásairól és az LMTQ embereknek az örökbefogadást megtiltani akaró, kiszivárgott alaptörvénymódosítás tervéről. 2011 óta nem lehet nemet és nevet változtatni Magyarországon – emlékeztetett arra, hogyan tesz a Fidesz a transznemű emberek ellen. A Pride azért nem „csak egy buli”, mert ilyenek történnek. Mint fogalmazott,
Szükség van a többségi társadalom támogatására is, hangsúlyozta még Kama, megköszönve a jelenlétet az összes résztvevőnek. Aztán kibontottak a színpad előtt egy hatalmas, szivárvány színű zászlót.
Kordonok nélkül, szabadon
Az esemény előtti felhívásukban a felvonulás szervezői hangsúlyozták: tavaly megmutattuk, hogy a Budapest Pride békés, elfogadó, befogadó közösségét nem lehet kordonok mögé kényszeríteni. Idén sem lesz ez másként: a menethez bárki, bármikor csatlakozhat, aki egyetért a rendezvény céljaival. Nem hagyjuk – folytatták –, hogy agresszív radikálisok megfélemlítsenek bennünket. Büszkék vagyunk arra, hogy hosszú évek küzdelmeinek köszönhetően mára egyértelművé vált: nem a békés felvonulókat, hanem az agresszív radikális zavargókat kell elszeparálni. Kordonok nélkül, szabadon vonulunk.
Civil szervezetek mellett ellenzéki pártok is bejelentették, hogy csatlakoznak a menethez.
A szervezők felhívták rá a figyelmet, hogy a rendezvényen csak előzetesen regisztrált, számmal ellátott járművek vehetnek részt. Többek között az Amnesty International Magyarország is előre jelezte, hogy külön teherautóval érkezik.
A házirend rögzítette, hogy bármikor megtagadható a belépés azoktól, akik gyűlöletkeltő, uszító, bármely társadalmi csoporttal szemben kirekesztő feliratot vagy zászlót akarnak behozni, ilyen jelszavakat hangoztatnak, esetleg láthatóan ilyen tetoválásuk, ruházatuk van. A szeméremsértő magatartáson kívül a szervezők a katonai ruházat viselését is tiltották.
Minden bizonnyal kivételt tettek volna, ha nálunk is megismétlődik, ami két hete Ukrajnában történt. A kijevi felvonuláson ugyanis egy 30 fős katonai különítmény is megjelent, hogy kifejezze támogatását minden ember egyenlősége mellett.
Harminchárom ország nagykövetsége támogatja a Pride-ot
Harminchárom nagykövetség a 24. Budapest Pride Fesztivál alkalmából közös közleményben támogatásáról biztosította a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) közösség tagjait, valamint jogukat az egyenlőséghez, diszkriminációmentességhez, gyülekezéshez és békés és törvényes önkifejezéshez.
A nagykövetségek fontosnak nevezték, hogy a megválasztott vezetők, kormányok tiszteljék és védjék az LMBTQ emberek jogait. A sokféleség ünneplése biztos módja annak, hogy előmozdítsuk az emberi jogok tiszteletben tartását. Emlékeztettek rá, hogy a hasonló események közül a Budapest Pride-nak van a leghosszabb története Kelet-Közép-Európában.
Az aláírók: az Amerikai Egyesült Államok, Argentína, Ausztrália, Ausztria, Belgium, Brazília, Chile, Ciprus, Dánia, Ecuador, az Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Kanada, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Mexikó, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovénia és Új-Zéland nagykövetségei, valamint a British Council.
Több ország nem érte be közleménnyel, és kinyilvánította, hogy nagykövetségük képviselői személyesen is jelen lesznek a felvonuláson.