Nagy-Britannia;toryk;

- Úton a szavazócédulák: csúcspontjára érkezett a tory vezetőválasztási kampány

A konzervatív elvtársak hagyományosan gyorsan postára adják voksukat, így két héttel a finis előtt kell meggyőzni őket.

Ma az ITV kereskedelmi csatorna, pénteken pedig a közszolgálati BBC sugároz vitát a Konzervatív Párt vezetői címéért folytatott verseny döntőjébe jutott Boris Johnson és Jeremy Hunt között. Míg az előbbi vonakodása miatt nehezen összejött konfrontáció első része az első és utolsó közvetlen párbajt tartalmazza a kormányfői cím aspiránsai között, a másodikban egymást követő interjúkban szólal meg a volt és jelenlegi külügyminiszter.

A The Times napilap által rendelt legfrissebb közvélemény-kutatás szerint Theresa May utódlásának kérdése már eldőlt, noha a szavazócédulák még csak most kerültek postázásra. A YouGov pollja földcsuszamlásszerű Boris Johnson-győzelmet vetít előre. Míg London kétszer is közvetlenül megválasztott főpolgármestere 74 százalékon áll, Jeremy Hunt részesedése szerény 26 százalék. Nem véletlen, hogy a korábbi kulturális, majd egészségügyi miniszter azt kérte a mintegy 160 ezer párttagtól, a szokásoktól eltérően ne küldjék vissza postafordultával szavazatukat, hanem „várják meg, amíg ő és Boris akcióba lendül a tévéviták során. Próbálják ki előbb, mibe mennek bele, mit vásárolnak meg?”. A tory tagság körében szinte megmagyarázhatatlanul népszerű Boris Johnson vonzerejének minden korábbi legendás bakija és zűrzavaros magánélete ellenére láthatólag az sem ártott, hogy két héttel ezelőtt dél-londoni szomszédai kihívták a rendőrséget, annyira aggódtak a barátnője, Carrie Symonds kommunikációs szakértő és közte kialakult hangos veszekedés miatt.

Három évvel az Európai Unió elhagyásáról döntött népszavazás után még mindig a Brexit végrehajtásáról folyik a legszenvedélyesebb vita. Míg a már a referendumot megelőző kampányban is a kilépésért küzdő Johnsonról a közvélemény-kutatás megkérdezetteinek 90 százaléka hiszi el, hogy kész megállapodás nélkül is hátat fordítani Brüsszelnek, Hunt elszántságáról csak 27 százalékuk van meggyőződve. A -no-deal” visszatérő felvetése eleve furcsa annak fényében, hogy a parlament többször is elutasította a szabályozatlan „kizuhanás” elvi lehetőségét. Míg „BoJo” számára az október 31-i határidő „élet és halál kérdése”, Hunt szeptember végéig várna annak megítélésével, vajon lehetséges-e dűlőre jutni az EU-val, vagy bele kell törődni a rendezetlen távozással.

Johnson korteshadjáratának egyik legutóbbi állomásán, Darlingtonban a bevándorlás híveként állította be magát. Felszólalásában kifejtette, milyen „csodálatos történet a bevándorlóké, akik alkalmazkodtak a szigetország életéhez és részt vettek a nemzeti kultúra formálásában. Meg kell változtatni viszont azt az állapotot, hogy az ország, sőt még London egyes részeiben is sokan nem beszélnek tökéletesen angolul. Ahhoz, hogy meg tudjanak élni és britnek érezzék magukat, meg kell tanulniuk a nyelvet”. Boris Johnson nem rejtette véka alá, mekkora anyagi és irodalmi áldozatot hoz politikai küldetése érdekében. Mint mondta, „sokkal több pénzt kereshetne, ha nem lenne főállású politikus”. A kormányfői tisztség elnyerését követően várhatóan le kell mondania a The Daily Telegraph-ban hétfőnként megjelenő, évi 275 ezer fontos, közel százmillió forintos zsebpénzt biztosító publicisztikájáról. Amit azonban „kifejezetten gyászol”, az a Shakespeare-ről készülő könyve. A jelenlegi körülmények között ezt nem tudja egyhamar befejezni. Boris Johnson legutóbbi, 2014-es kötete reménybeli nagy elődje, Sir Winston Churchill életpályáját dolgozta fel.

Az egykori maradáspárti Jeremy Hunt nottinghami fellépésén rokonszenvet vívott ki azzal az ígéretével, hogy kész meghívni Boris Johnsont egy általa alapított kormányba, vagy elfogadni külügyminisztériumi elődje invitálását a kabinetbe. A skóciai Perthben kampányolva Johnson és Hunt egyaránt kizárta egy második függetlenségi népszavazás lehetőségét, állást foglalva Nagy-Britannia és Észak-Írország egységének megőrzése mellett.

Boris Johnson a mindeddig legjelentősebb, másfél milliós nagyságrendű részvétel mellett lezajlott Pride felvonulás kapcsán védekezésre kényszerült korábbi félresikerült, tréfásnak szánt, rasszistának bizonyult megjegyzései miatt. Ezúttal átgondoltan fogalmazva ígéretet tett, hogy az általa képviselt „modern brit kultúrában mindenki becsülni és szeretni fogja egymást, keresztényi és nem-keresztényi szellemben egyaránt”.

A szavazás végeredményének július 23-i közzététele után egy nappal később lehet új kormányfője az Egyesült Királyságnak. Egyelőre vita tárgya, megkezdődhet- e egy nappal később a parlamenti képviselők hosszú nyári szabadsága, illetve egy bizalmatlansági indítvány nem vet- e gyors véget az új miniszterelnök karrierjének? A toryk jelenleg háromfős munkatöbbséggel rendelkeznek. 

George Osborne volt brit pénzügyminiszter ambíciói különösen nagyok.