Európai Unió;klíma;atom;rezsi;

- Heti erőszámaink

A kormányzati kommunikáció bedob egy-egy átgondoltnak tűnő számot, ami előtt a – gyökeresen más eredményeket ismerő - szakértők értetlenül állnak, ám a kabinet nem áll elő saját háttérszámításaival - fogalmaz a greenpeace-es Perger András. Magam is hasonlóképp látom. Hozzátéve, hogy éppenséggel háttéranyagot se olyan nehéz szerezni, hisz jó pénzért mindig akad "szakértő", aki legyártja a körítést a Fidesz-agyközpont által kiötölt, kellően ijesztő számhoz.

Az energiarendszer bonyolult. Bár közérthető tárgyalása nem lehetetlen, mégis fokozott felelősséggel jár. A hallgatóság ugyanis kénytelen megbízni a nyilatkozóban. A közölt adatot kénytelen valósnak tekinteni, ami matematikailag és erkölcsileg is vállalható úton jött ki.

A közönség kedveli a számokat. Az olyan komoly. Aki számot mond, az biztos okos. Ha viszont netán, véletlenül egy aljas, hazug, közönségét ex has adatokkal szédítő közéleti himpellér, az csak nehézkes, kevéssé népszerű levezetéssel bizonyítható.

A legőrültebb politikai lázálom is eladható tehát néhány közérthető, hihető számmal. Ilyen például, hogy ha Brüsszel kedvéért 2050-re mi is megszüntetnénk a szén-dioxid-kibocsátást, 40 százalékkal nőne a rezsi. Na, ez érthető és hihető. Persze ha belegondolunk, nyilván kamu. Mikor? Miért? Mert korszerűsíteni kell? Amúgy nem kéne? Egyáltalán, olcsó-e az energia, ha rákot okoz? Ráadásul a magyar hálózat átalakítása messze nem olyan drága, mint mondjuk a lengyeleké vagy a cseheké, akik mögé beállva most Orbán új okot talált az EU köpködésére. 24 tagállam – így például a románok vagy a bolgárok - ellenében, akiknek a költségekről a felnőtt hozzáállás minimumáról tanúskodó, közös politikai állásfoglalás után is ráér tárgyalni. Orbán Viktor viszont előre kéri a pénzt, így, pacekba, kikötve, hogy arra költheti, amire akarja.

De azt is megtudhattuk, hogy „paksi atomerőmű nélkül” 40 százalékkal drágulna az áram. Puff. Ebből még az sem derül ki, hogy a közel 40 éve üzemelő jelenlegi vagy a 3-6-9 ezermilliárdunkba kerülő, tervezett egységre gondolnak-e. És ez mégis hogy zajlana? Amikor lekapcsolnak egy régi blokkot, ugrik az ár? Biztos, hogy akkor nem lesz olcsóbb hazai vagy környékbeli áram? Ezt honnan tudják? Miért pont 40? Ezek szerint buta az atom, szén és gáz helyett napban és szélben gondolkodó többség? Az ilyen vitákban a dicső magyar ipar korszakos gondolkodói amúgy általában a soha semmit fel nem mutató, homokra épített, a fasorban sem lévő német ipart kutyaütőzik. Hát, nem tudom.

De akárhogy is alakuljanak a költségek, maga Orbán süvöltötte az Országgyűlésben, hogy itt ő mondja meg, mennyi a rezsi, és kész, amibe, ha valaki, hát az iparág végképp nem szólhat bele. Ha nem tetszik, lehet költséget csökkenteni, kreatívan könyvelni, közpénzért kilincselni, lemondani, vagy bezárni.

A mostani szavaikból tehát az következik, hogy ha netán mégis kevésbé mocskolnánk a levegőnket, vagy leállítanánk Paks 2 előkészítését, akkor, eddigi politikájával szemben, nyakló nélkül emelnék a rezsit?

Meglehet, de akkor az is Orbán Viktor döntése lenne.