koncert;zene;Paul Anka;

Swingben mondja el Paul Anka

A világhírű dalszerző és előadóművész Budapesten is fellép a hatvanéves pályafutását átfogó turné keretében, július 17-én.

Paul Anka igazán nagylelkű ember. Befutó slágere, a Diana, mely az első szerelmi fellángolásának a megzenésítése volt, csupán tizenöt évesen írta és adta elő. Ezután bármit léphetett volna, írhatott volna magának néhány hasonló slágert és élete végéig nyugodtan szivarozva élhette volna a szupersztárok diadalmas sorsát. De ennél ő sokkal nagyobb klasszis, hiszen tehetségét nem csak arra fordította, hogy magának írjon dalokat, hanem másokat is felruházott elképesztő nagy slágerekkel. Többek között Connie Francis, Lesley Gore, Buddy Holly, Frank Sinatra és Tom Jones számára.

„Mint minden művésznek, a munkám az alkotás: muszáj kipróbálnom új dolgokat, különböző emberekkel dolgoznom. Kitágítom a létezésem tereit” – mondta lapunknak Paul Anka, aki e-mailban válaszolt a kérdéseinkre. A már említett nagylelkűséget ő nem érzi, sokkal inkább lehetőséget látott mindig is abban, ahogy másoknak komponált. Ahogy fogalmaz, amikor nem magának ír dalt, akkor igyekszik eggyé válni azzal, akinek éppen alkot. Ebben a folyamatban már a szavak is igen fontosak. „Amikor a My Way-t írtam Sinatrának, a dalszövegben van az ’I ate it up and I spit it out’ dialóg, melyet hozzá nem illene soha, Frank kellett ahhoz, hogy életet leheljen bele” – húzta alá Paul Anka. De, ahogy magyarázta, hasonló módon kellett gondolkodnia Tom Jones esetében is, akinek a személyes kisugárzása és vibrálása kellett ahhoz, hogy a She’s A Lady című nóta igazából életre keljen.

Külön érdekesség, hogy a ’This Is It’ és a ’Love Never Felt So Good’ című nótákat együtt írta Michael Jacksonnal. Szavai szerint az egyik legtehetségesebb művész volt, akivel együtt dolgozhatott. A metodika egészen más volt vele, mint a legtöbb muzsikussal, hiszen Jackson nem hangszerből, hanem fejből dolgozott. Pontosan tudta mit akar, és Anka viszont arra törekedett, hogy kihozzon belőle valami újat – miközben Jackson énekelt, zongorán kísérte, és igyekezett befolyásolni, terelgetni őt.

Sokan megemelték a szemöldöküket, amikor Paul Anka 2005-ben előállt a Rock Swings című albumjával, melyen legendás nótákat dolgozott fel, tett sajátjává. Mi tagadás, tényleg kockázatos olyan közismert slágereket, mint az It’s My Life vagy az Eye of the Tiger, mert, ha az ember hozzányúl, akkor legalább jobbnak kell lennie, mint az eredetinek. Anka számítása bejött, az album nagy kritikai siker lett. Ami elképesztő, hiszen a Nirvana, a Bon Jovi, a Van Halen vagy éppen az R.E.M. nótáit hangszerelte át egy swing bigband hangszerelésében, méghozzá úgy, hogy eszünkbe sem jut az eredeti. „Új jelentést és értelmet adtam ezeknek a daloknak, olyan nincs, hogy egy slágernak csak egy élete van!” – hangsúlyozta Paul Anka.

De persze, mint minden zenész és előadóművész előbb vagy utóbb kapcsolatba kerül a mozival is. Az első nagy találkozás az 1962-ben készült háborús dráma, A leghosszabb nap volt, melyben egy kisebb szerepet is kapott Anka. Darryl F. Zanuck producer, aki rajongója volt, kereste meg a szereppel. A zenész igent mondott, abban remélve, hogy majd ő írja a film zenéjét is. Ez végül így is lett, de nem volt triviális, hiszen Zanuck nem akart semmilyen zenét eleinte a filmbe. De persze Anka folyamatosan győzködte és csak úgy mellékesen, önszorgalomból, csak megírta a soundtracket. Aztán egy ponton átadta az anyagot Zanucknak, aki nemsokára felhívta és mondta: lesz filmzene!

Másik nagy mozgóképes referencia Paul Anka életében. A Szívek szállodája című tévésorozatban az egyik főszereplő karakter, Lorelai, kutyáját Anka után nevezte el, aki később fel is tűnik egy álomjelenetben a hatodik évad A nagy lebeszélősdi (The Real Paul Anka) című részben. „Elképesztően cool, hogy a kutyát rólam nevezték el, és a cameónak is nagyon örültem” – vallotta be Paul Anka. Hozzátéve: minden elismerés hízelgő, különösen, ha az intelligens és érzékeny emberektől fakad. Arra a kérdésemre, hogy miért nem színészkedett többet a pályafutása során, Anka angolosan megkerülte a választ. Cserébe elmondta, hogy készül egy dokumentumfilm az életéről, melyről még sok részletet nem árulhat el. Azt már az újságírói logika mondatja velem, hogy ha van egy koncert turné, mely hatvan év karrierjét foglalja össze, akkor sanszos, hogy a budapesti buli képsorai is benne lehetnek majd ebben a tervezett dokumentumfilmben...

INFO

Paul Anka: CELEBRATING 60 YEARS OF HITS - HIS WAY

Budapest Sportaréna, július 17.