Magyarország piacvezető digitális szolgáltatóját megveszi a Mészáros Lőrinc kisebbségi tulajdonában lévő 4iG. Ez a társaság újabban a közbeszerzési pályázatok kedvence.
Az év feltehetően legnagyobb magyarországi gazdasági ügyletéről kötött előzetes megállapodást a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) jegyzett blue chip cég, a Magyar Telekom Nyrt., a Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó, Orbán Viktor kormányfő közeli ismerőse, kisebbségi tulajdonában lévő informatikai céggel, a BÉT-en ugyancsak jegyzett 4iG Nyrt.-vel. (A társaság főtulajdonosa 40,2 százalékos részesedéssel, a felcsúti milliárdossal szoros üzleti kapcsolatban álló Jászai Gellért elnök-vezérigazgató.) A tranzakció sikeres zárásával a Magyar Telekom és a 4iG partnerségre lép a nagyvállalati és közszféra telekommunikációs szolgáltatásainak értékesítésében - jelentették be kedden. A tranzakció még az idén lezárulhat. A T-Systems kis- és középvállalati értékesítési üzletágát még a végleges megállapodás előtt átszervezik a Magyar Telekomba. Az egyezség része, hogy hosszú távon továbbra is a T-Systems értékesítheti a Telekom távközlési szolgáltatásait a nagyvállalatoknak és közszférának. Emellett a 4iG arra is jogot szerez, hogy további három évig használhassa a T-Systems márkanevet.
A T-Systems árbevétele a Magyar Telekom cégcsoport 16 százalékát teszi ki, éves EBITDA-ja (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredménye) 7-9 milliárd forint. Mivel az előzetes megállapodás csak a nagyvállalati és a közszféra üzletágat érinti, így ennek önálló értéke nehezen felbecsülhető - mondta a Népszava kérdésére Gaál Gellért, a Concorde Értékpapír Zrt. részvényelemzője. A Magyar Telekom Nyrt. könyveiben a teljes T-System 42 milliárd forinttal szerepel, de feltehetően ennél magasabb, akár 50-80 milliárd forintos is lehet a vételár, tekintettel arra, hogy 4iG Nyrt. egy piacvezető - a hazai piac 15-20 százalékát lefedő - céget vett meg, amiért prémiumot szoktak fizetni - tette hozzá a szakember.
Nagy kérdés, hogy a Magyar Telekom mire fordítja majd a vételárat. Befektetői oldalról kedvezőbb lenne ha nem pusztán adósságai csökkentésre költené, ezt ugyanis a montenegrói
leányvállalatuk esetében sem értékelte annyira pozitívan a piac - mondta a részvényelemző. A T-System tavalyi árbevétele egyébként 114 milliárd, a 4iG-é, pedig csak 14 milliárd forint volt - emlékeztetett Gaál Gellért.
(Az is kérdés, miből veszi meg szerzeményét a 4iG: a cég közölte, hogy "az akvizíció finanszírozásában - a saját forrás mellett - hitel, várhatóan kötvény, illetve intézményi befektető bevonása is szóba jöhet".)
A gazdaság digitalizációjának felgyorsulása egyedülálló üzleti lehetőséget jelent a 4iG számára, a társaság célja, hogy 2-3 éven belül a régióban is az informatikai szektor egyik meghatározó nagyvállalatává váljon – válaszolta Jászai Gellért a 444.hu jövőre vonatkozó kérdésére.
Az aláírás kapcsán Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója elmondta: A T-Systems-nek 1600 munkatársa van, és több ezer fős partneri állományával az ország vezető infokommunikációs szolgáltatója és számos vállalat és intézmény transzformációs partnere. Olyan szakmai befektetővel állapodtak meg, aki folytatja majd ezt az innovációs tevékenységet, és támogatni tudja a T-Systems további növekedését - tette hozzá.
A vevő az egykori Freesoft átnevezett utódja, amelynek nevében a 4i az international, az innovative, az it és az investment angol szavakra utal, a G a 4G távközlési szabványból eredeztethető generation szó rövidítése. A 4iG Nyrt. egyértelműen a közbeszerzések kedvence, csak néhányat sorolunk fel az általa megnyert pályázatokból: Több mint 2000 magyarországi iskolába szállíthat interaktív táblákat, 4,4 milliárd forintért, emellett 5 milliárd forintért fejlesztik ki és üzemeltetik a "dohánytermék-azonosító kibocsátó rendszert", korszerűsítik a Magyar Export-Import Bank informatikai rendszerét, az MVM-csoport IT-eszközeinek beszerzéséért és szervizeléséért felelnek nettó 1,297 milliárd forintért szállíthatnak Oracle licenceket és az ahhoz szükséges gyártói terméktámogatást a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-nek, illetve háttérintézményeinek. A Sys IT Services Kft. alvállalkozójaként részt vesznek a BKV informatikai rendszerének hosszú távú üzemeltetésében, a T-Systems Magyarországgal közösen, 5+5 évig - csak az első 5 évre szóló megbízás több mint 19 milliárd forintról szól.
A T-Systems a választási rendszer fejlesztője és üzemeltetője, a MÁV-val, a Synergon Integrator Kft.-vel közösen üzemeltetik a FUTÁR-t nagyvállalatoknak, közigazgatási intézményeknek nyújt szolgáltatásokat, jelentős piaci részesedése van az egészségügyben, a közlekedésben, a közműszektorban is. Szakértőket ezek közül különösen az aggasztja, hogy a választási informatika rendszer felügyelete a tranzakció révén egy kormányközeli cég kezébe kerül.