A Zugligeti úti rezidencia kertje helyett idén a Budapesti Kongresszusi Központban rendezte meg függetlenség napi fogadását az amerikai nagykövetség. Nem ez volt az egyetlen változás: majd egy évtized után ugyanis újra részt vett és beszédet is mondott az ünnepségen a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor.
Erre Eleni Kounalakis nagykövet hivatali ideje óta nem volt példa. Ami változatlan maradt: az amerikaiak határtalan vendégszeretete, a hamburgerek mennyisége és persze a szigorú biztonsági ellenőrzés a kapuknál.
Az ünnepség hivatalos kezdete előtt David B. Cornstein amerikai nagykövet jelezte a meghívott újságíróknak – így lapunk munkatársának is –, hogy szívesen válaszol kérdésekre. Amikor azonban a CEU-ról kérdeztük, kitérő választ adva annyit mondott: szerinte az elmúlt években sokat elértek ebben az ügyben, és már „ideje lapozni”. Ezek után beszédét azzal kezdte:
David B. Cornstein – aki külön üdvözölte a vendégek között Philip T. Reeker eurázsiai ügyekért felelős külügyi államtitkárt – később hosszan dicsérte Orbán Viktort és kabinetjét. „Úgy gondolom, Magyarország és az Egyesült Államok között baráti viszony alakult ki” – fogalmazott, s hozzátette, a kormány legtöbb miniszterével dolgozott már együtt, és ők olyan csapatot alkotnak, olyan együttműködésre képesek, amely mindkét országnak, de még a NATO-nak és Európának is hasznára válik.
Orbán Viktor sem fukarkodott az elismerő szavakkal az angolul elmondott beszédében. „Az évek során érzelmekkel teli volt a kapcsolatunk az Egyesült Államokkal, voltak jó és rossz idők is. Most jó időket élünk, ezt köszönöm Davidnek.” A kormányfő szerint a két ország kapcsolatát az határozza meg, hogy milyen értékeket képviselnek, ma pedig ugyanazt védik.
„Számunkra Magyarország, számukra pedig Amerika az első, egyaránt hazafias álláspontot képviselünk. Fontos számunkra a család, a férfiak és nők közötti egyenlőség, valamint a biztonság. És egyikünk se hajlandó elfogadni a napjaink politikájára jellemző álszentséget. Mi egy olyan közép-európai ország vagyunk, amely megértette a történelem kihívásait. Tudjuk, hogy amikor a Kelet és a Nyugat között konfliktus van, akkor mi veszítünk. Éppen ezért békére van szükségünk és a NATO tagjaként a világ legsikeresebb védelmi szövetségeseire.”
A beszédek után a világhírű dzsesszénekes, Paul Anka adott koncertet.