A vízimadarak nyáron korlátlanul találnak maguknak táplálékot, ezért etetésük felesleges, de veszélybe is sodorja, megbetegíti az állatokat, ezért a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra hívta fel a figyelmet, hogy
Az MME megfogalmazása szerint a vízimadarak etetése „öngerjesztő problémaspirál.” A nyáron etetett madarak ugyanis ősszel nem vonulnak el, így az emberek, látva a „sok szegény, éhes”, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat, tovább etetik őket. A fagyok beköszöntével a madárlétszám a vonulásukat az etetőhelyeknél nyüzsgő madarak látványa miatt megszakítókkal is folyamatosan nő, ami tovább erősíti az emberek etetési hajlamát, aktivitását. Az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma és még több madárral kezdődik újra a folyamat.
A vízimadarak etetése az énekesmadarakéval szemben nem hasznos, mert a hosszú ideig tartó, egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen „táplálék” megbetegíti a madarakat. A mesterségesen fenntartott táplálékbőség kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést, ezért a madarak jégbe is fagyhatnak. Az etetés növeli a madarak közötti agressziót, olyan helyekre is csábítja a vízimadarakat, amelyek számukra nem alkalmasak az önfenntartó életre. Növeli az ember-madár konfliktushelyzetek lehetőségét, a feleslegesen kiszórt táplálék vonzza a patkányokat, sőt a környezetet is szennyezi.