Bioritmus;izzadás;

2019-07-16 14:14:00

Kórossá is válhat az izzadás

A verejtékezés fontos élettani folyamat, a test így hűti magát. A túlzott izzadás azonban nem csak kellemetlen lehet.

Becslések szerint a lakosság legalább egy százaléka kórosan izzad, ami lelki problémákhoz, akár depresszióhoz is vezethet. Ráadásul a főként tenyéren, talpon és hónaljban jelentkező verejtékezést a stressz is fokozza, vagyis minél kellemetlenebbül érzi magát valaki az izzadás miatt, annál erősebben fog verejtékezni – mondta Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológusa.

A testünkben működő kétféle verejtékmirigy közül a nagy mennyiségű sós verejték kiválasztásáért felelős ekkrin típusúak főként a tenyéren, talpon és a homlokon találhatóak. Az apokrin, azaz az illatmirigyek a hónaljakon, a nemi szervek környékén, a szemhéjakon, a száj és az orrnyílások környékén helyezkednek el, számuk jóval alacsonyabb. A hónalj fokozott verejtékezéséért elsősorban az ekkrin mirigy felelős, amelynek stressz hatására fokozódik a tevékenysége. És bár a kellemetlen szagot jórészt az apokrin mirigy bomlástermékei és egyes ételek, italok, gyógyszerek, ruhából kioldódott anyagok okozzák, az ekkrin mirigy tevékenysége miatt kialakuló nedvesség teremt remek táptalajt a baktériumoknak. A dezodorok csupán a baktériumok által okozott szagokat fedik el, az izzadást nem csökkentik. Az izzadásgátlóként hirdetett termékek az ekkrin mirigy kivezető csövében húzzák össze a pórusokat, így valóban csökkentik a verejtékezést. Ezek túl gyakori használata azonban irritációhoz vezethet, sőt a hónaljban igen kellemetlen verejtékmirigy-gyulladás alakulhat ki – tette hozzá a szakorvos.

A hyperhidrosisnak nevezett jelenség esetén az érintett normális hőmérséklet mellett fokozottan verejtékezik. Az egész test izzadása mögött állhat gyors lázcsökkenés, elhízás, pajzsmirigytúltengés, sokízületi gyulladás, köszvény, tbc, menopauza, de bizonyos gyógyszerek, szteroidok, szalicilátok, is okozhatják. Feszültség, stressz esetén jellemzően a tenyér és a talp izzad, ha féloldali verejtékcsorgást tapasztalunk, sürgősen forduljunk orvoshoz, ugyanis az idegrendszeri-beidegzési zavarra utalhat. A hyperhidrosis hátterében sokszor nem áll orvosi ok, úgynevezett idiopatikus, azaz ismeretlen eredetű a túlzott izzadás.

A lúgos szappanok, tusfürdők rontják a bőr savas vegyhatását, ami segíti a baktériumok szaporodását, ezért javasolt az enyhén savas pH értékű tisztálkodószerek használata. Ha az izzadást stressz okozza, és kizárhatók a belgyógyászati betegségek, bizonyos nyugtatók, antidepresszánsok, és természetes stresszoldó módszerek is hatásosak lehetnek. Elsősorban a hónalj és egyes esetekben a tenyér és a talp túlzott izzadását akár egy évre is csökkentheti a botox (botulinum toxin) injekció. A húszperces, minimális kellemetlenséggel járó beavatkozás után 3-5 nappal kezdődik a javulás, két hét alatt alakul ki, és általában 8-10 hónapig tart a hatása – mondta Borbola Kinga.