ENSZ;gyilkosság;jelentés;

2019-07-12 09:00:00

50 ezer halott nő - a család nem hirtelen felindulásból gyilkol

A házastárs, élettárs, vagy családtag követi el a legtöbb esetben a nőkkel szembeni halálos végkimenetelű bűncselekményeket- derül ki a világszervezet tanulmányából.

Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) 2017-re vonatkozó felmérése szerint világszerte többen vesztik életüket gyilkosság révén, mint fegyveres konfliktusokban. Az évben 50 ezer nő halt meg valamely családtagjának bántalmazása következtében, s összesen 87 ezren váltak gyilkosság áldozatává.

„Számos példát találtunk arra, hogy egy nővel jelenlegi, vagy korábbi partnere végezzen, de nem egy példa volt arra, hogy az apja, anyja, fiú-, vagy lánytestvére végezzen vele” - írja a jelentés. A dokumentumból kiderül, hogy ha a gyilkosságot a volt vagy jelenlegi partner hajtotta végre, akkor a gyilkosságot az esetek többségében nem hirtelen felindulásból követték el, s az elkövetőnek nem ez volt az első erőszakos megnyilvánulása. Az ok gyakran féltékenység volt, más esetekben a válástól való félelem. A jelentés

szerzői megállapították, hogy a halálos áldozatok száma lassan növekvő tendenciát mutat.

A dokumentumból egyértelműen kitűnik, hogy a családon belüli erőszak Ázsiában a leggyakoribb. Az ENSZ-hatóság közlése szerint a kontinensen 2017-ben 20 ezer alkalommal volt példa olyan gyilkosságra, melynek során az egykori vagy jelenlegi partner hajtotta végre a bűncselekményt. Afrikában 19 ezer ilyen esetet jegyeztek fel. Az amerikai földrészen 8000, Európában 3000, Óceániában pedig 300 ilyen jellegű gyilkosság történt. Az adott kontinensek népességszámát figyelembe véve a nők helyzete Afrikában a legaggasztóbb.

Az UNODC a gyilkosság okait is kutatta jelentésében. Eszerint gyakran a férfiak kiemelt szerepéről szóló sztereotípiák vezetnek a nőkkel szembeni erőszakhoz. Eszerint a férfinak jogában áll uralkodni a nő felett. A tettesek sok esetben alacsony végzettségűek, az elkövetők nem egyszer gyermekkorukban maguk is szexuális visszaélések áldozatai voltak, sok esetben a túlzott alkoholfogyasztás vezet a gyilkosságokhoz, de előfordul az is, hogy az elkövető nem tanulta meg, hol húzódnak az erőszak határai. Sok országban a nőkkel szembeni erőszakot nem is jelentik a hatóságoknak, így a jelentésben szereplő számok nem tekinthetően teljesen pontosnak – szerepel a dokumentumban. Sok áldozat a társadalmi megbélyegzéstől tartva nem jelenti a vele szemben elkövetett szexuális erőszakot. Indiában évente 40-50 nőt gyilkol meg férjük azért, mert az általa reméltnél kevesebb hozományhoz jutott.