fotográfia;Bánkúti András;

2019-07-11 19:41:55

Tánclépésben és tüntetők menetében

Két jubileumhoz kapcsolódva az elmúlt évtizedek tükrébe nézhetünk Bánkuti András fotográfiáin.

„A munkamódszerem, ahogyan feltérképezem a terepet, megismerkedem az emberekkel, kapcsolatot teremtek velük, az mindenfajta munkámban hasonló, akár szociofotót, akár portrét, akár háborús övezetekben riportot vagy akár a Győri Balett életét bemutató képeket készítek” – mondja munkáiról Bánkuti András fotóriporter, akinek könnyedén hihetünk a Fészek Művészklubban lévő Évfordulók című fotókiállítását látva.

A tárlat két egymástól különböző évforduló – a Győri Balett megalapításának negyvenedik évfordulója és a harminc évvel ezelőtti rendszerváltás – köré összpontosul, ám az alkotói attitűd nagyon is hasonló. A pontos dokumentáció, a jelenlét érzékeltetése, az adott történés összetettségének megmutatása kivétel nélkül mindenütt megnyilvánul, legyen bármily apró részlet, vagy kiterjedt folyamat a felvételeken. A fotográfus 1979-es alakulása óta fényképezi a Győri Balettet. Már az első hetekben lenyűgözte az az energia és tehetség, amellyel az együttes berobbant a magyar táncművészet világába.

Képein nem csupán a látványos, a nézők előtt is feltáruló pillanatokat, hanem a táncosok kulisszák mögötti, varázslatos, olykor fájdalmakkal és küzdelmekkel teli világát is megpillanthatjuk. Ehhez hasonlóan sokszínű szemléletmódról tanúskodnak az 1989-es rendszerváltást megelőző megmozdulásokról, vitákról, értekezletekről és tüntetésekről készült felvételek. Bár a Magyarországon és a környező szocialista országokban dokumentált történelemformáló események súlyát az alkotó már készítésük pillanatában is jól érzékelte, jelentőségük igazán néhány évtizeddel később rajzolódik ki a mai politikai és közéleti történések tükrében.

A kiállítás egyfajta mementó is harminc-negyven év távlatából: hangsúlyozván a fontos és maradandó értékeket, és rámutatva mindarra is, amit már rég magunk mögött kellett volna hagynunk.