Angela Merkel;kancellár;betegségek;

2019-07-12 19:43:23

Mindenki a remegő Muttiért aggódik Németországban

Angela Merkel német kancellár egy hónapon belül háromszor is egész testében remegett. Kimerült lehet, mégsem hajlandó lassítani.

„Egyszerűen nem múlik el” – ezzel a címlappal jelent meg a Bild, Németország egyik legolvasottabb bulvárlapja, miután Angela Merkel német kancellár egy hónapon belül harmadszor is teljes testében remegett a nyilvánosság előtt. Először június közepén jelentkeztek a tünetek, mikor Volodomir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Berlinben, majd alig kilenc nappal később Katarina Barley igazságügy-miniszter búcsúztatóján testéhez szorított, összekulcsolt kézzel próbált parancsolni testének, legutóbb pedig e hét szerdán, a finn miniszterelnök, Antti Rinne fogadásán rázkódott látványosan. Másnap már előrelátóan inkább ült Mette Frederiksen dán kormányfő társaságában, ami hatásos, de a diplomáciában meglehetősen szokatlan megoldás. „Jól vagyok” – ismételgeti rendre Merkel, de most már hozzátette, hogy kezelik a problémát, amivel egy ideig együtt kell élnie.

De mivel is? Merkel stábja első alkalommal azzal magyarázta a remegést, hogy a kancellárt megviselte a hőség, nem ivott eleget, de gyors folyadékpótlással orvosolták a bajt. Azon a napon valóban kánikula volt a német fővárosban, ám a második, és különösen a harmadik alkalommal már enyhébb volt az időjárás. A Muttiért aggódó német média már számba vette, hogy a gyakori kiszáradás mellett állhat még a panaszok mögött fáradtság, alacsony cukorszint, korai diabétesz, vagy komolyabb idegrendszeri betegség, például Parkinson-kór vagy Alzheimer-kór. 

Az nem lenne meglepő, ha Merkel, aki a jövő héten, július 17-én ünnepli 65. születésnapját, kimerült volna. Az elmúlt évtizedekben a legmagasabb szinten politizál, 2000-től 2018-ig volt a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke, 2005 óta Németország kancellárja. A Bild számítása szerint idén már 21 külföldi úton van túl, amivel nála fiatalabb kollégákat, például az alig 41 éves Emmanuel Macron francia elnököt is kenterbe veri, aki csak 17-szer utazott el. Pihenésből viszont nem sok jut neki. Naptárában általában egy fix dátumot tart fent nyaralásra, 2008 óta férjével mindig ugyanabba a négycsillagos déltiroli hotelbe járnak, ahol általában túrázással kapcsolódnak ki, bár állítólag tavaly például éppen kimaradt a program. 

A kancellár mégsem lassít. Szóvivője emlékeztette az aggodalmaskodókat, hogy az elmúlt hetekben egyetlen találkozót sem mondott le, minden tervezett programon részt vett, és remek eredményeket ért el. Merkel maga is többször nyugtatott mindenkit, hogy teljes mértékben képes ellátni feladatait. Eddig nincs is jele annak, hogy ne mondana igazat, ezért egyelőre a politikai támadások is elmaradtak. Ha minden a tervek szerint alakul, mandátuma 2021-ben lejár, utána már egyébként sem akar semmilyen politikai tisztséget vállalni. Kérdés ugyanakkor, hogy erről meghozott tavalyi döntésében közrejátszott-e egészségügyi állapota.

Mint arra a Deutsche Welle közszolgálati csatorna is rámutatott, Németországban a politikusok egészségi állapota általában tabutémának számít, amiről nem értesül a közvélemény. A hetvenes években senki nem tudta, hogy Willy Brandt szociáldemokrata kancellár depressziótól szenved, ahogy később azt sem, hogy Helmut Kohlt 1989-ben, a berlini fal leomlása előtt prosztatája miatt fájdalmak kínozták. Horst Sehoofer német belügyminiszter pedig sokáig halogatott komoly szívműtétje idején beszélt arról, nem tesz jót egy politikus imázsának, ha gyengének és betegnek látják. A Deutsche Welle is emlékeztet arra, hogy az autoriter rendszerekben a vezetők hivatalosan sosem betegek, hanem - mint például Vlagyimir Putyin - félmeztelenül lovagolva próbálnak erőt mutatni.