A Matteo Salvini olasz belügyminiszter körül kibontakozott, feltételezett orosz pártfinanszírozási botrány mindenekelőtt azt mutatja, hogy Olaszország ugyan nem Ausztria, de nem is Magyarország. Ausztriában a Strache-botrány magával rántotta a Kurz-kormányt, a szélsőjobboldali pártvezérnek pedig minden tisztségétől meg kellett válnia. Giuseppe Conte olasz miniszterelnök viszont biztosította belügyminiszterét - egyben egyik miniszterelnök-helyettesét -, Matteo Salvinit arról, hogy bizalma töretlen, de azt is jelezte egyben, hogy az ügyészségi vizsgálatnak folytatódnia kell.
És hogy Olaszország nem Magyarország, Salvini és Orbán Viktor „barátsága” ellenére sem, az is igazolja, hogy a milánói ügyészség már a sajtóhírek nyomán vizsgálatot indított az ügyben. És nem most, az amerikai Buzzfeed által nyilvánosságra hozott hangfelvétel nyomán indult a nyomozás, hanem még februárban, amikor az olasz L’Espresso írt Salvini bizalmasának moszkvai találkozójáról, a Liga orosz finanszírozásának lehetőségéről. Ezt maga az ügyészség közölte, hozzátéve, hogy korrupció gyanújával indították a nyomozást. Jelenleg azt vizsgálják, történt-e bűncselekmény. Azt egyelőre ugyanis nem tudni, van-e bizonyíték arra, hogy Salvini pártja valóban kapott orosz pénzt.
A Buzzfeed portál a napokban közölte a titkos hangfelvételt, amelyen a Salvini jobbkezének tartott volt szóvivője, Gianluca Savoini beszélget a moszkvai Metropol szállóban orosz kormányképviselőkkel 2018 végén. (Ekkor már kormánypárt volt a Liga, Salvini pedig belügyminiszter.) Arról egyeztetnek, hogy az orosz Rosznyefty áron alul adna el olajat az olasz testvérvállalatnak, az ENI-nek, az így keletkező 65 millió dolláros nyereséget pedig Salvini pártja, a Liga kaphatja meg az EP-kampány finanszírozására. Azt viszont a portál sem tudja bizonyítani, hogy az üzletet nyélbe is ütötték. Bár Salvini és a Liga szoros orosz kapcsolata nem számít titoknak, egyelőre nem került elő konkrét bizonyíték arra, hogy pártfinanszírozás történt Moszkvából. Erre épít Salvini is, hangoztatva, hogy a Liga egyetlen centet sem kapott Oroszországból, és azzal fenyegetőzik, hogy aki ennek az ellenkezőjét állítja, azt beperli.
A római politika állóvizét azonban alaposan felkavarta az eset. A baloldali ellenzék parlamenti vizsgálóbizottság felállítását sürgeti, de ennél érdekesebb, hogy a Liga koalíciós partnere, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) egyértelműen próbálja saját hasznára fordítani az esetet, nem igyekszik mentegetni partnerét.
Az ANSA olasz hírügynökség pénteki beszámolója szerint a Luigi Di Maio vezette ötcsillagosok támogatják a parlamenti vizsgálóbizottság felállítását, ezt azzal indokolva, hogy ők az „átláthatóság” hívei, és aggódnak a koalíciós Conte-kormány sorsáért. Az M5S viszonyulása egyáltalán nem meglepő annak fényében, hogy Salvini és a Liga alig több mint egy év közös kormányzás alatt messze megelőzte a tavalyi választásokat még fölényesen megnyerő ötcsillagos pártot. És nem csak megelőzte, hanem be is árnyékolta: az M5S - bár a parlament legnagyobb formációja - jelenlegi támogatottsága alapján a harmadik helyre esett vissza.