Jól elvert futballtörpék

2019.07.12. 15:38
Debreceni öröm
Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI
Négyből négy európai kupasiker miatt lelkesedik a magyar futballtársadalom, ami nem baj, csak nem szabad elfeledkezni arról, kik a legyőzöttek.
Száz százalékos mérleggel zárták a magyar csapatok az európai labdarúgókupák első selejtezőkörének nyitó felvonását. A négy párharc közül egyedül a Bajnokok Ligájában érdekelt ferencvárosiak győztek le papíron erősebb riválist, de itt is figyelembe kell venni, hogy a Ludogorec elleni 2-1-es győzelem alkalmával a bolgár rivális két legjobb játékosa a kispadról nézte végig a találkozót.
"A győzelmet sosem kell megmagyarázni", ez az egyik legismertebb futballközhely. Ezzel nem lehet vitatkozni, de túlértékelni sem kell a megnyert meccseket. A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) 2011-ben elkészített tíz évre szóló futballstratégia azt ígérte, hogy a program végén, 2020-ban már állandó résztvevője lesz egy-egy magyar klubcsapat a Bajnokok Ligája és az Európa-liga csoportkörének. Ennek eléréséhez a program szerint új, korszerű stadionok kellenek, mert a megfelelő infrastruktúrális háttér elengedhetetlen feltétele a a kiemelkedő futballsikereknek.
A háttér százmilliárdokból fejlődött, a kupacsapatok közül az FTC és a Debrecen új stadionban játszik, a fehérvári aréna is elkészült, de ott az ivóvíz szennyezettsége miatt egyelőre nem lehet játszani, a Honvéd otthona jelenleg épül. Viszont 2011 óta a BL csoportkörébe egyszer sem sikerült bejutni, az El-ben a fehérváriak szerepeltek 2012-ben és tavaly a főtáblán. Ez semmiképpen sem nevezhető állandó jelenlétnek. Felelőse az elmaradt teljesítésnek nincs, a stadionépítésekre költött közpénzekből ezzel szemben jutott bőven a zsebekbe is...
Csütörtökön az El selejtezőiben olyan futballtörpéket sikerült legyőzni, mint az albán Kukesi, a litván Zalgiris Vilnius és a montenegrói Zeta. Ráadásul egyedül a fehérváriak idegenbeli sikere volt abszolút sima. A fehérváriak Nego első negyed órában szerzett két góljával gyakorlatilag mindent eldöntöttek, az 5-1-es idegenbeli siker után nem kell aggódniuk a visszavágó miatt. Az előző szezonban csoportkörben szerepelt és oda visszavágyó együttesnek így kell az első kvalifikációs körben szerepelni, sőt hasonló magabiztossággal illene venni a következő akadályt is, hiszen a nemzetközi porondon is ismert csapatok többsége a harmadik selejtező fordulóban lép először pályára.
„Hamar eldőlt a mérkőzés, az első két helyzetünk után már 2-0 volt az eredmény – mondta a fehérváriak hivatalos honlapján Marko Nikolic vezetőedző. – Tapasztaltnak mondható a csapatom, és kicsit úgy éreztem, hogy túlzottan rutinból szeretnénk a vezetés tudatában lehozni a mérkőzést, de azért a végén még két pontrúgást követően sikerült növelnünk az előnyünket."
A debreceniek úgy nyertek hazai pályán 3-0-ra a Kukesi ellen, hogy az első félidőben a vendégek játszottak jobban és veszélyesebben. És bár a Kukesi évek óta állandó résztvevője a selejtezőknek, sőt egy alkalommal a csoportkör kapujáig is eljutott, mégis arra kényszerül, hogy az első körben szerepeljen, tehát annyira nem nagy csapat… Herczeg András, a debreceniek vezetőedzője a találkozó napján ünnepelte a születésnapját.
„Nagyon szépen köszönöm a születésnapi köszöntést, mindenkitől sok jókívánságot kaptam – kezdte a találkozó utáni sajtótájékoztatót a 63 éves szakember. – Nagyon nagy dolog, hogy idáig eljutottunk. Nagyon jól kezdtünk az első pár percben, de ezt követően ellenfelünk átvette a játék irányítását, rúgott is egy kapufát. Mi több pontatlanságot is elkövettünk, szerkezetet is váltottunk. Az öltözőben megbeszéltük a teendőket, ekkor már nagyon jól játszott a csapat, sikerült három gólt lőni. Minden elismerést megérdemelnek a játékosok, nagyon büszke vagyok rájuk, gratulálok nekik!”
A Honvéd a Zalgiris Vilniust győzte le itthon 3-1-re úgy, hogy a mérkőzés nagy részében az ellenfél irányított, ez a párharc valószínűleg még nem is lefutott, meleg percei is lehetnek a kispesti együttesnek a jövő csütörtöki visszavágón.
„Nagyon boldog vagyok, a csapat és a szurkolók miatt is örülök ennek az eredménynek, tetszett az, amit a pályán láttam a srácoktól – hangsúlyozta Giuseppe Sannino, a kispestiek trénere. – Sajnálom persze a hajrában kapott gólt, ami azt is jelenti, hogy még nem dőlt el a továbbjutás, a visszavágón is nagyot kell majd küzdenünk.”
Huszonkét éve fordult elő utoljára, hogy mind a négy magyar kupacsapat nyert az európai porondon. Ezzel van tele a szekért toló sajtó. Az sehol sem jelenik meg, hogy ezeket az ellenfeleket azzal érdemelte ki a magyar futball, hogy a klubcsapatok ötéves mutatói alapján Magyarország a 33. helyen áll az UEFA rangsorában, eggyel lemaradva Liechtenstein mögött.
labdarúgás

El-selejtező – Nego mesterhármasával nyert a Fehérvár, kétgólos előnyben a Honvéd

2019.07.12. 07:27

Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
A Debrecen pedig háromgólos győzelemmel kezdett az Európa-liga selejtezőjének első fordulójában.
A Budapest Honvéd 3-1-re legyőzte a litván Zalgiris Vilnius csapatát a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első fordulójában, a párharc csütörtöki első mérkőzésén. Az első félidőben több és nagyobb helyzetei voltak a vendég litván csapatnak, gólt mégis a magyar együttes szerzett, miután a 32. percben Gazdag Dániel beadása kipattant egy védőről, de Banó-Szabó Bence középről, tíz méterről a hálóba lőtt. Összeszokottabb csapatnak tűnt a Zalgiris, ennek ellenére a kispestiek az 55. percben növelték előnyüket, miután Kamber hatalmas bedobását David N'Gog a kapuba fejelte. A különbség a 69. percben tovább nőtt, mivel a Gazdag Dániellel szemben elkövetett szabálytalanságért megítélt büntetőt a sértett gólra váltotta. A Honvéd a 85. percben ismét tizenegyeshez jutott, de Gazdag kísérletét ezúttal kivédte a cseh Martin Berkovec kapus. A végeredményt a litvánok csereként beállt középpályása, Karolis Uzela állította be, aki a 92. percben egy kipattanó labdát értékesített. A kispestieknek négy, a vendégeknek hat kaput eltaláló lövésük volt. A párharc győztese az azeri Szabail és a román Universitatea Craiova csatájának továbbjutójával találkozik, az első összecsapást a románok nyerték idegenben 3-2-re.
Legutóbb 1997 nyarán fordult elő, hogy mind a négy magyar kupacsapat győzelemmel kezdte szereplését: akkor az MTK a Bajnokok Ligájában, a BVSC a KEK-ben, a Ferencváros és az Újpest pedig az UEFA Kupában nyerte meg párharcának első meccsét, sőt később mind a négy együttes kettős sikerrel jutott tovább. A kispesti stadion építése miatt a meccset az angyalföldi Illovszky Rudolf Stadionban rendezték. A visszavágót jövő csütörtökön 19 órától játsszák Vilniusban.

Eredmény:

Budapest Honvéd-Zalgiris Vilnius (litván) 3-1 (1-0) Illovszky Rudolf Stadion, 3622 néző, v.: Marhefka (szlovák) gólszerzők: Banó-Szabó (32.), N'Gog (55.), Gazdag (69., tizenegyesből), illetve Uzela (92.) sárga lap: Gazdag (62.), Kukoc (74.), illetve T. Kis (6.), Mikoliunas (69.), Tomic (84.) Budapest Honvéd: Lefkovits - Batik, Kamber, Lovric - Kovács N., Gazdag, Banó-Szabó (Kálnoki-Kis, 83.), Heffler T., Kukoc (Uzoma, 74.) - N'Gog (Cipf, 70.), Moutari Zalgiris: Berkovec - Mikoliunas (Uzela, 72.), Tomic, Bolha, Slijngard - Vorobjovas, Pérez (Simkus, 89.) - Antal, Baravykas (Vareika, 67.), Morer - T. Kis

A Fehérvár FC Loic Nego mesterhármasával, valamint Juhász Roland és Huszti Szabolcs találatával 5-1-re győzött a montenegrói Zeta vendégeként. A Fehérvár gyorsan kétgólos előnybe került. Előbb a bal szélen meglóduló Milanov lapos beadását Nego külsővel a kapufa mellé lőtte, majd röviddel ezután ismét ők játszottak össze, és az ezúttal magasan érkező beívelést vágta be Nego. Némileg váratlanul szépített a montenegrói együttes, de ez nem fogta meg a székesfehérváriakat. Scepovic ugyan kihagyott egy ziccert, ám a visszapattanó megszerzése után Milanov harmadszor is tökéletesen szolgálta ki Negót. A francia játékos a 23. percre mesterhármast szerzett. A folytatásban kicsit csökkent a színvonal, helyzetből is kevesebbet láthatott a közönség, és a szünetig az állás nem változott. Fordulás után a Fehérvár átengedte a kezdeményezés lehetőségét a Zetának, amely megpróbált ezzel élni, a félidő elején egy-két alkalommal veszélyeztetett is, de aztán újra alacsonyabb lett az iram, és jobbára a mezőnyben folyt a játék. A hajrára felpörgött a Fehérvár, és Juhász fejesgóljával, majd az utolsó pillanatokban Huszti szép, szabadrúgásból szerzett találatával nagyon magabiztossá tette sikerét, amely után a jövő heti visszavágót kényelmes helyzetből várhatja.

Eredmény:

Zeta (montenegrói)-Fehérvár FC 1-5 (1-3) Gradski Stadion, Podgorica, v.: Vadachkoria (georgiai) gólszerző: Goranovic (18.), illetve Nego (3., 12., 23.), Juhász (86.), Huszti (93.) sárga lap: Pátkai (58.), Nikolov (64.) Zeta: Akovic - Tuzovic, D. Vukcevic, Ceklic, Sekulic - Milojko, S. Krstovic (Lambulic, 76.) - Goranovic, S. Vukcevic (Yamoah, 59.), Bosnjak - I. Vukcevic Fehérvár FC: Kovácsik - Fiola, Juhász, Elek, Stopira - Pátkai (Petrjak, 61.), Nikolov, Hadzic - Nego, M. Scepovic (Futács, 80.), Milanov (Huszti, 64.)

A Debreceni VSC hazai pályán 3-0-s győzelmet aratott az albán FK Kukesi felett. A mérkőzésen elején a Debrecen irányította a játékot, számos támadást vezetett, komoly feladat elé viszont nem állította az albánok kapusát. A félidő derekán aztán fordult a kocka, inkább a Kukesi volt veszélyes, ezt jelezte, hogy egyszer a kapufa mentette meg a hajdúságiakat a kapott góltól, ráadásul a szünetig Nagy Sándornak is nagyot kellett védenie. A folytatás nagyszerűen alakult debreceni szempontból, ugyanis a nyáron igazolt nigériai Haruna Garba a becserélése után első labdaérintéséből gólt szerzett egy begyakorolt szögletkombináció végén. A vezető találatot követően néhány percig még lendületben maradt a DVSC, utána viszont kiegyenlítetté vált a játék. Az idő múlásával a hazaiak egyre inkább csak a biztonságra törekedtek, ugyanakkor több védelmi hiba is albán helyzeteket eredményezett. Egyenlíteni ennek ellenére nem tudtak a vendégek, sőt egy gyors ellentámadásból megduplázták előnyüket a piros-fehérek. A második debreceni gól megtörte az albán csapatot, így a magyar együttes a hajrában még magabiztosabbá tette sikerét, így háromgólos előnnyel utazhat Albániába.
A bajnoki bronzérmes hajdúságiak így magabiztos sikerrel köszöntötték vezetőedzőjüket, Herczeg Andrást, aki 63. születésnapját ünnepelte. A visszavágót egy hét múlva rendezik Albániában.

Eredmény:

Debreceni VSC-FK Kukesi (albán) 3-0 (0-0) Debrecen, 10 250 néző, v.: Gishamer (osztrák) gólszerzők: Garba (54.), Varga K. (77., 83.) sárga lap: Cuculi (39.), Limaj (67.), Musolli (73.), Teqja (75.), Kitanovski (91.) Debrecen: Nagy S. - Kusnyír (Kinyik, 89.), Szatmári Cs., Pávkovics, Ferenczi J. - Szécsi M., Haris, Tőzsér, Varga K. - Takács T. (Garba, 52.), Trujic (Csősz, 88.) Kukesi: Frasheri - Kitanovski, Cuculi, Teqja, Rumbullaku - Limaj, Ethemi (Cyrbja, 72.), Musolli, Rroca (Musta, 76.) - Shkurtaj, Rama

Európa-liga

További öt évig Budapesten lesz a kézilabda női négyes BL-döntő

2019.07.11. 21:11

SIKER További öt évig biztosan Budapesten rendezik a női kézilabda Bajnokok Ligája négyes döntőjét – a magyar szövetség (MKSZ), az európai szövetség (EHF) és az EHF Marketing vezetői csütörtökön Győrben, a junior Európa-bajnokság első játéknapján írták alá a megállapodást.
Az EHF elnöke, Michael Wiederer elmondta, az előző hat esemény sikere arra ösztönözte őket, hogy folytassák az együttműködést az MKSZ-szel. „Budapest kiváló vendéglátó, eddig az összes résztvevő csapat dicsérte a magyar fővárost. Ez a hosszú távú partnerség összhangban van az EHF stratégiájával, miszerint a csúcsesemények ugyanazokban a városokban maradjanak. Budapest és Köln kiváló helyszín az európai kézilabda számára” – utalt a női és a férfi BL négyes döntőjének helyszínére a sportvezető.
Az EHF Marketing ügyvezető-igazgatója, David Szlezak szerint az elmúlt évek során befektetett összes munka kifizetődött, hiszen a rendezvény óriási fejlődésen ment keresztül, és nemcsak a kézilabda-rajongók, hanem a szponzorok számára is vonzóvá vált. „A szerződés meghosszabbítása új perspektívát ad a rendezvénynek, hiszen Budapesten húszezres kapacitású új arénát építenek, amely még több lehetőséget kínál a rajongók és a partnerek számára” – vélekedett.
Horváth Gabriella, az MKSZ főtitkára közölte, nagyon büszkék az elmúlt hat budapesti döntőre, és nagyon örülnek, hogy 2024-ig biztosan a fővárosban kerül sor a négyes tornára. „Hisszük, hogy jó helyen van az esemény, egy kézilabdát szerető országban, amely az európai vendégeknek is könnyen megközelíthető. Ígéretes, hogy hosszú távra szerződünk, hiszen ez rengeteg fejlődési lehetőséget ad, a célunk pedig az, hogy az EHF-fel és az EHF Marketinggel együtt hosszú távú termékfejlesztésben vegyünk részt, amely a szurkolók számára is évről-évre nagyobb élményt ad” – nyilatkozta.
A női Bajnokok Ligájában 2013 óta rendeznek négyes döntőt – ezek közül négyszer a Győri Audi ETO KC győzött –, eddig mindegyiknek a Papp László Budapest Sportaréna adott otthont. A tervek szerint a következő két évben ugyanott rendezik meg a mérkőzéseket, majd 2022-től a Népligetnél felépülő új, 20 ezres multifunkcionális aréna adhat otthont a végjátéknak, így jóval több szurkoló láthatja testközelből az eseményeket.