szakképzés;OKJ-képzés;Nemzeti Innovációs és Technológiai Minisztérium;

Illusztráció

- Az OKJ-rendszer teljes átszabására készül a kormány

Hosszabbak és drágábbak lehetnek a szakképzések, ha megvalósul a Palkovics-féle minisztérium elképzelése.

Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) szakképzéseinek átszabására készül az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), legalábbis ez derül ki a Szakképzés 4.0 című kiadványukból. Ebben úgy fogalmaznak, a rendszer jelenleg átláthatatlan mind a szakmát választó fiatalok, mind a pályaorientációban dolgozó pedagógusok számára.

"A többszöri újrastrukturálás ellenére egyértelmű, hogy az OKJ a nemzetközi gyakorlathoz képest lényegesen több képesítést tartalmaz, nem illeszkedik a foglalkoztatók munkaköri rendszeréhez"

- részletezik. A 760 feletti képzésszámot a képzések túlzott specializáltságával indokolják egyrészt, másrészt azzal, hogy túl sok munkakört kötött szakmai képesítéshez a kormány. A képzések számát 200 alá csökkentené az ITM, és kiegészíteni azokat "digitális szintekkel" is. A kormánytól szokatlan módon, a nemzetközi trendeknek való megfelelés itt - a munkaerő-képzés világában - az átalakítás kifejezett céljaként jelenik meg.

Drágább és hosszabb képzések lesznek

Az OKJ rendszer szakképesítéseit a jövőben két részre osztanák, írja a Felnőttképzés közvetítő oldal közleménye nyomán az azenpenzem.hu

  • Az alapszakmák ötéves technikumban, hároméves szakképző iskolában, illetve iskolarendszerű felnőttoktatásban másfél-három év alatt lennének megszerezhetőek.

  • A szakmai képesítések a fentieknél rövidebb idejűek, vagy specializációként ráépülnek valamelyik alapszakmára. Ezeket csak felnőttképzésben lehet majd megszerezni, vizsgázni pedig független vizsgaközpontokban kellene.

Még folyamatban van az új képzési jegyzék alapszakmáinak meghatározása, de őszre elkészülnek a szakképzés jogi kereteit kijelölő új rendeletek, a tél folyamán pedig kidolgozzák a képzések tartalmát és a vizsgakövetelményeket. Újfajta foglalkozások, munkakörök megjelenésére is számítani lehet.

A változások hatására a képzések ára nagy valószínűséggel drágul, hiszen jelentősen megnő a képzési idő, nyilatkozta a portálnak Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu munkatársa. Kevesebb képző is marad majd, írják. A 2019. márciusi adatok szerint az országban 1581 felnőttképző található, ebbe a számba beletartoznak az állami és egyházi fenntartású iskolák és a szakképzési centrumok is. Utóbbiak jogosultsága továbbra is él majd, azonban a tervezet értelmében a piaci alapon működő vállalkozások és nonprofit szervezetek határozatlan időre szóló engedélye megszűnhet.

Az élőállatok és állati termékek drágulása eközben 6,3 százalékosról 10,8 százalékosra emelkedett.