korrupció;botrány;Szevasztopol;

2019-07-15 14:00:52

Szevasztopolt is utolérte a korrupciós botránysorozat

Putyin elnök még azt is vitatja, hogy a kikötőváros valaha is Ukrajnához tartozott volna. Az elcsatolt félsziget lakóinak életkörülményei romlanak, a korrupciós botrányok pedig sokasodnak.

Az egész Oroszországot foglalkoztató korrupciós botránysorozat utolérte az orosz Fekete-tengeri flotta támaszpontjául szolgáló, különleges jogi státusú, kereskedelmi szempontból is jelentős Szevasztopolt. A Krím-félszigeten elterülő városról Putyin elnök úgy nyilatkozott, hogy az sohasem került Ukrajna fennhatósága alá, mert a Krím Ukrajnának ajándékozása közben a törvényhozás egyszerűen megfeledkezett a központi alárendeltségű városról.

Vlagyimir Putyin július 11-én bejelentette, hogy nyugdíjazta Szevasztopol kormányzóját, Dmitrij Ovszjannyikovot, méghozzá saját kérésére. Ovszjannyikov 2016 óta állt Szevasztopol élén, korábban az ipari és kereskedelmi miniszter helyetteseként tűnt ki az alapos pénzügyi ismeretekkel rendelkező politikus. Bár a Kreml nyugdíjazásról beszél, az ellenzéki „Novaja Gazeta” hírportál kevésbé volt tapintatos, amikor megírta, hogy a kormányzónak esze ágában sem volt visszavonulni. A vele való leszámolás a Kreml döntése. Erre annak következtében került sor, hogy Szevasztopol fő ellenőrző szervezete olyan nagy anyagi visszaéléseket állapított meg, amelyek mind a kormányzó személyéhez kötődnek. 

Ezek közül az egyik a város csatornahálózatának a rekonstrukcióját szolgáló pénzek eltűnése. 6,8 milliárd rubelt terveztek fordítani a tisztító berendezésekre, azonban ezen a téren semmi nem történt. Az első 1,45 milliárd, amelyet a város kapott a munka elvégzésére, egyszerűen eltűnt egy csődbe jutott bankban. 526 millió rubel céltalan felhasználásáról még folyik a vizsgálat.

A szevasztopoli városi benzinkútkomplexum története sem mindennapi: mélyen áron alul eladták a töltőállomásokat, a hivatali épületeket és a raktárat egy olyan cégnek, amelynek a vezetőjét szoros kapcsolatok fűzték a kormányzóhoz. Hab a tortán, hogy arról tájékoztatta a Kremlt a város ellenőrző szervezete, hogy a tengeri kikötő több ezer objektumának értékét a város vezetése 1 kopejkában, vagy 1 rubelben állapította meg. Ezt a szervezet első lépésnek tekintette a kikötő csődbevitelében, hogy aztán mindent a bennfenteseknek tudjanak átjátszani.

Mindeközben maga Szevasztopol csak tovább szegényedett. A bérszínvonal tekintetében az orosz városok közül az utolsó előtti helyet foglalja el. A hivatalos 25 700 rubeles átlagkeresettel szemben a szevasztopoliak többsége 15-20 ezret kap, miközben az árak itt magasabbak.

A lakosoknak nincs szerencséjük kormányzóikkal. A most leváltott kormányzó elődjének menesztését 22 ezer ember követelte külön nyilatkozatban. Ezután Dmitrij Ovszjannyikovot megváltóként fogadták, kezdetben nagy népszerűségnek örvendett, igazi fiatal technokratának hitték, 71 százalékot kapott a választásokon. Eleinte útfelújításokkal és útépítésekkel, korszerű játszóterekkel és sportlétesítményekkel vívott ki elismerést. Aztán következett mindaz, amire nem számítottak: sorozatos hibák, tévedések, eltűnt pénzek. Már küszöbön állt az a népszavazás, amelyet elmozdítására szerveztek.

Nem véletlen, hogy menesztésére most került sor. Hamarosan, szeptemberben, önkormányzati választásokat tartanak, márpedig a hatalom pártja, az „Egységes Oroszország” igen rosszul áll a közvéleménykutatások szerint. A megbízott új kormányzó, a 38 éves Mihail Razvozsajev miniszterhelyettesként nagy érdemeket szerzett az észak-kaukázusi problémák rendezésében, és ezzel kivívta Putyin elismerését. Nehéz dolga lesz, mivel a szevasztopoliak azt mondják, minden következő kormányzó csak rosszabb lehet az előzőnél. Moszkvában abban bíznak, hogy ezúttal ez nem lesz így.