Péntek este jelentette be a Lengyel Parasztpárt (PLS), hogy az őszi parlamenti választásokra már nem az EK tagjaként indul, hanem újabb jobbközép tömörülést szándékszik életre hívni. A PSL elnöke, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz azzal indokolta kilépésüket, hogy a korábban Donald Tusk által vezetett és kormányzó legerősebb ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) részéről nem lát hajlandóságot egy centrista tömb építéséhez.
A jobbközép liberális PO ezt másképpen látja, jelenlegi elnöke, a volt külügyminiszter Grzegorz Schetyna szerint a Parasztpárt igen előnyös együttműködési ajánlatot utasított el, a PO előkelő helyeket kívánt biztosítani partnere számára listáin. A májusi EP-koalíció két alappillérének számító párt közötti szemléletbeli különbséget jelzi, hogy míg Tusk pártja Polgári Koalíció néven kezdeményezett összefogást, addig a Parasztpárt Lengyel Koalíció néven tervezi az új jobbközép választási tömböt.
"Itt azonban nem a mandátumpolitikáról van szó, hanem Lengyelországról" – reagált a szakításra Schetyna. A PO programelőkészítő konferenciáját követően a pártelnök a Rzeczpospolita lengyel lap beszámolója szerint bár bírálta a Jog és Igazságosság (PiS) kormányzati politikáját, azt is leszögezte: a Polgári Koalícióhoz való tartozáshoz nem elég a PiS-ellenesség. Új Lengyelországot kívánnak teremteni, amelynek lakói jobban élnek, de amely a szabadság és demokrácia eszméjét is előtérbe helyezi. A lengyelek szeretik a szabadságot, ezért a demokrácia reformjával kívánnak kezdeni, minden alkotmányellenes eddigi intézkedés hatályon kívül helyezésével. Emellett azonban Schetyna megígérte Kaczynskiék családtámogatási programjának a folytatását is. Leszögezte, hogy a Polgári Koalícióban a baloldalnak is lesz képviselete.
Az EP-választási ellenzéki koalíció sem volt teljeskörű, hat párt vett benne részt - a PO és a PLS mellett a liberális Nowoczesna, a parlamenten kívülivé vált szocialisták, az SLD, a Zöldek és egy kisebb liberális párt, a Teraz tartozott ide. De két nagyobb ellenzéki formáció, a balközép-zöld Wiosna és a Kukiz’ 15 kimaradt. Teljes egységben legyőzhető lett volna a PiS, amely 45,38, az Európai Koalíció pedig 38,47 százalékot szerzett.
A CBOS lengyel állami közvélemény-kutató felmérése szerint jelenleg a PiS támogatottsága 44 , a PO-é 21 , a PSL-é pedig 6 százalékon áll. Más párt nem éri el a bejutáshoz szükséges 5 százalékot.