ellenzék;LMP;

2019-07-17 08:40:00

„Még össze lehet rakni az LMP-t”

Nem depressziós az LMP tagsága az európai parlamenti választás miatt, hanem új történetet akarnak alkotni és sokat várnak az új társelnöktől – derült ki a párt politikusaival folytatott beszélgetésekből.

Mint ismert, az LMP kongresszusa két hete, a nagy közönség számára ismeretlen, eddig főleg külpolitikával foglalkozó Kendernay Jánost választotta pártelnökké.

– Ferenczi Istvánt támogattam Kendernayval szemben, azonban János teljesítménye kimagasló a körülményekhez képest – fogalmazott egy forrásunk. Az LMP-s politikus szerint érdemes összehasonlítani Keresztes László Lóránt volt társelnök interjúit és tévés szerepléseit a mostani vezetővel. – Ég és föld a különbség, Kendernaynak legalább vannak ötletei és foglalkozik politikával, ami az elmúlt hónapok után meglepetés – mondta.

Érdemes felidézni Kendernay János lapunknak adott interjúját, amikor megválasztása után arról beszélt, főnixmadárként, egyedül képtelenek talpra állni. – Személyes célkitűzésem, hogy pár éven belül a hazai zöld pólus megerősödjön. Ez alapvetően azokból kell, hogy álljon, akik az LMP történetének valamilyen állomásán ott voltak. A párt tíz éve sok buktatóval járt, a kettészakadással pedig egyik szereplőnek sem sikerült sikeressé válnia – mondta a ma már MSZP-vel szövetséges Párbeszédről. (Kanász-Nagy Máté, az LMP titkára lapunknak azt mondta, maximálisan támogatja Kendernay „nyitáspolitikáját.)  

Egy forrásunk szerint az LMP valóban mikropárttá vált, ugyanakkor a Párbeszéd egy „kispárt KDNP-je”. – Nekünk minden nyomorunk ellenére van brandünk, ők ezzel szemben pár ismertebb politikussal rendelkeznek. Tegyük fel, hogy véletlenül nem nyer a főpolgármester-választáson Karácsony. Ez esetben vélhetően vége az MSZP-vel való összebútorozásuknak. Akkor nem nagyon lesz mit csinálniuk és erre apellálhat Kendernay is – vélekedett.

Kocsis-Cake Olivio, aki LMP-sként kezdte politikai karrierjét, ma pedig a Párbeszéd pártigazgatója, kérdésünkre ezzel kapcsolatban azt mondta: lehet, hogy valahol újra találkozik majd a két párt története. – Gyakorlatilag az összes ellenzéki párttal együttműködünk, ennek nincs akadálya az LMP-nél sem – mondta, hozzátéve: örülnek, hogy ezt belátta az LMP is. Ők ugyanis – állítása szerint –, azért hagyták ott a pártot, mert azt gondolták: muszáj összefogni más formációkkal.

Kendernay egyébként megpendítette azt is, hogy adott esetben megpróbálja visszacsábítani Szél Bernadettet is az LMP-be, aki a párt társelnök-miniszterelnök-jelöltje volt tavaly áprilisban. – Az elmúlt napokban nem kaptam megkeresest az LMP-től, de ha érkezne is ilyen nemet mondanék, hiszen ezt a korszakot már lezartam az életemben – mondta ezzel kapcsolatban Szél Bernadett. 

Pánik egyébként azért nincs a pártban az alig több, mint két százalékos EP-eredmény után, mert az állami támogatást továbbra is kapják. Ez egyébként negyedével több, mint az előző ciklusban, amikor 174 milliót kaptak az adófizetői pénzekből, míg az alapítványuk 68 milliót. Mindenesetre egyik forrásunk azt mondta, az LMP az önkormányzati választást már májusban elveszítette, Kendernay egy év múlva, amikor lejár a mandátuma, nagyjából 3 százalékra lesz képes „feltornázni” a támogatottságukat. Ugyanakkor – tette hozzá – lesz annyira értékes a munkája, hogy 2022-ben a párt része tud lenni „a nagy ellenzéki egységnek”. Egy másik forrásunk ezt azzal egészítette ki, hogy a frakció, párt és alapítványi támogatásokon kívül az LMP – a jelenlegi állás szerint – megőrzi a képviselőinek a létszámát is. – Össze lehet rakni még ezt a pártot, de valóban sok mindent kell újrakezdeni.