Damnatio memoriae: az ókori Rómában több uralkodót, Nerót, Vitelliust és Getát büntették „emlékezetének elátkozásával”. Szobraikat ledöntötték, beolvasztották, nevüket kivésték a feliratokból. Az osztrák közszolgálati ORF beszámolója szerint a Louvre minapi eljárása ezt idézte, mikor művészek tiltakozásának engedve eltávolította falairól az amerikai gyógyszeripari vállalkozó Sackler-család névtábláit. Ahol a táblákat lehetetlen volt levenni, ott átragasztották a Sackler nevet.
A milliárdos család több mint húsz évvel ezelőtti több millió frankot adományozott a múzeumnak, amely hálából több ókori keleti termét a Sacklerekről nevezte el. Ám a familia mégsem a művészetpártoló tevékenysége miatt került utóbb a hírekbe. Érdekeltségi körébe tartozik ugyanis az a cég, amely az Oxycontin fájdalomcsillapítót gyártja, és amellyel szemben számos peres eljárás van folyamatban Egyesült Államokban amiatt, hogy a vény nélkül kapható, opioidot tartalmazó gyógyszerrel „bedrogozták fél Amerikát”, és a vádak szerint ezzel az 1990-es évek közepétől több mint kétszázezer ember halálát okozták.
A Louvre egyébként nem az első múzeum, amely ekként reagált a fájdalomcsillapító elleni tiltakozásokra. Az elmúlt hónapokban a New York-i Metropolitan és a Guggenheim Múzeum, valamint a londoni Nemzeti és Tate Galéria is elutasította a Sackler család adományait.