Bioritmus;műtét;

- Mikor „jobb” megműttetni magunkat?

Bár nyáron gyorsabban gyógyulnak a sebek, a sebészeti beavatkozások egy részét, ha lehet, ajánlott inkább őszre vagy télre halasztani.

Ha nem tudjuk vagy akarjuk elhalasztani a műtétet, néhány dologra oda kell figyelni – mondta Sipos Péter, a Duna Medical Center sebész szakorvosa. A nagy meleg megviseli a szervezetet, a fokozott izzadás miatt jobban oda kell figyelni a friss sebekre. Az UV-fényhatás fokozhatja a hegképződést, ami időnként, főleg gyulladás esetén akár bőrelszíneződéssel is járhat. Nyáron végzett operáció után azzal is számolni kell, hogy visszeresség, vénás pangás esetén ez fokozódhat, ami erősebb vérzést is okozhat. 

Állatkísérletek igazolták, hogy nyáron a sebek gyorsabban gyógyulnak, ami részben az immunrendszer állapotával, a több mozgással és az emelkedett D3-vitaminszinttel hozható összefüggésbe. Ugyanakkor Sipos Péter figyelmeztetett, hogy az extrém meleg és folyadékhiány lassítja a folyamatot. Ráadásul a melegben a baktériumok gyorsabban szaporodnak, ezért a nagy sebfelszínnel járó műtéteknél gyakoribbak a fertőzések.

A plasztikai és hasfali sérv műtéteket követően javasolt a kompressziós ruha vagy a haskötő viselése, amelyek melegben több kellemetlenséget okozhatnak, de nem kifejezetten kényelmes a visszérműtétet követő kompressziós harisnya viselése sem.

A hegeket nyáron is ugyanúgy kell kezelni, mint máskor, de figyelni kell, hogy a fokozott izzadás miatt előbb alakulhat ki ragtapasz allergia vagy irritáció. Ennek elkerülésére ajánlott jó minőségű, légáteresztő változatot használni. A szakorvos felhívta a figyelmet a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására és a seb rendszeres fertőtlenítésére, tisztán tartására és átkötésére is.

A fiatalabb korukban fizetett állásban dolgozó nők emlékezete lassabban hanyatlik idősebb korukban egy új amerikai kutatás szerint.