Angela Merkel hagyományos nyári sajtóértekezletén kiállt a Donald Trump által közleményekben támadott amerikai demokrata párti képviselőnők mellett, bizakodóan beszélt arról, hogy Nagy-Britannia rendezetten fog kiválni az Európai Unióból, és jó marad a viszonya blokkal, valamint igyekezett megnyugtatni mindenkit egészségi állapota felől.
Az egyik újságíró megkérdezte tőle: van-e még olyan érték, amelyet közösnek tekint Trumppal. Azt válaszolta: rombolják az Egyesült Államok tekintélyét az elnöknek azon Twitter-üzenetei, amelyekkel színes bőrű demokrata párti képviselőnőket támadott nemrég a bevándorlási vitákban.
–jelentette ki a kancellár, akinek a sajtó szerint feszült a viszonya Trumppal.
Az amerikai elnök azt írta nemrég, hogy ha ezeknek a képviselőknek - összesen négyről van szó - nem tetszik az Egyesült Államok, akkor menjenek vissza eredeti hazájukba.
A négy közül három az Egyesült Államokban született, egy pedig a szomáliai belháborúból menekültként érkezett az Egyesült Államokba.
– jelentette ki Merkel.
A Brexitről szólva azt mondta: reméli, hogy a tárgyalásokon megtalálják a megoldást az ír-északír határ problémájára - vagyis ezután is szabadon átjárható lesz ez a határ -, és ez bekerül az EU és Nagy-Britannia jövőbeni kapcsolatáról szóló nyilatkozatba, felülírja a már megszületett kilépési megállapodásban szereplő tartalékmegoldást, vagyis gyakorlatilag el lehet vetni az úgynevezett backstopot. Ez azt jelenti - folytatta -, hogy a jövőbeni viszonyról pontosabb, jobb meghatározást kell beleírni a nyilatkozatba, mint ami a szerződésben már szerepel. A kancellár viszont megismételte az uniós vezetőknek azt az álláspontját, hogy magát a szerződést nem lehet újratárgyalni.
vagy az ország rendezzen-e egy új népszavazást az ügyben. „Nagy-Britannia nagy és büszke ország, és partnerünk marad akkor is, ha már nem lesz az EU tagja” – jelentette ki. Merkel bizakodónak mondta magát abban, hogy az utóbbi időben keletkezett feszültségek ellenére a német kormánykoalíció nem bomlik fel a kormány jelenlegi megbízatásának végéig. A koalíciós partner szociáldemokrata párt azt tervezi, hogy év végén félidős mérleget von a kormány munkájáról, és állást foglal a szövetség jövőjéről is.
Irán és a nagyhatalmak viszonyával kapcsolatban a német kancellár dicsérte Emmanuel Macron francia elnököt, amiért próbál közvetíteni Irán és az Egyesült Államok között. Hozzátette, hogy a diplomáciai erőfeszítések kulcsfontosságúak ilyen esetben.
– szögezte le.
Azzal kapcsolatban, hogy Trump elnök tavaly kiléptette az Egyesült Államokat az Iránnal 2015-ben megkötött nukleáris megállapodásból, azt mondta: az a tény, hogy a másik öt nagyhatalom „tartani akarja magát a megállapodáshoz, nem jelenti azt, hogy ne néznénk nagyon kritikusan Irán tetteit, például befolyását Szíriában, Jemenben, Izraellel szembeni magatartását, ballisztikusrakéta-programját”. „Amellett, hogy él a megállapodás, jó okunk van arra, hogy tárgyaljunk Iránnal ezekről is” – mondta.
Oroszországgal és a Liga jobboldali radikális olasz kormánypárt feltételezett orosz pénzügyi támogatásával kapcsolatban azt mondta:
Mindazonáltal erről bővebben nem akart beszélni. "Értesültem erről a gyanúról, de Olaszország dolga, hogy fényt derítsen az ügyre”– mondta.
Kérdezték a 65 éves kancellárt egészségi állapotáról is amiatt, hogy az utóbbi időben háromszor is remegés fogta el nyilvános szereplései alkalmával.
Meggyőződése, hogy el tudja látni kancellári feladatait. Bár kancellár csak 2021-ig lesz, addig tart politikai pályafutása, reméli, hogy utána is egészségesen fog élni - tette hozzá.