úszás;

2019-07-21 17:18:21

Hosszú már érzi a vér szagát

Elképesztő fölénnyel jutott a hétfői 200 m vegyes döntőjébe Hosszú Katinka, a férfi gyorsváltó olimpiai kvótát szerzett a kvangdzsui vizes világbajnokságon.

Újabb fázisába érkezett az egy hete tartó dél-koreai vizes világbajnokság, Kvangdzsuban a nyílt vízi úszók után a medencések vették át a kezdeményezést. A vasárnapi nyitónapon volt kiért szurkolni, hiszen Késely Ajna és Kapás Boglárka 400 méter gyorson jutott a selejtezőkből a döntőbe.

Késely bődületes országos rekorddal 4:01.31 perces idővel csapott célba, a szám másik magyar versenyzője, Kapás Boglárka – a korábbi hazai csúcstartó (4:02.37) – 4:05.36-tal hatodik lett. A számot az amerikai legenda Katie Ledeckyt nyerte.

A 17 éves Késely nem volt nagyon feldobva a negyedik helytől: „Gyerekfejjel csalódott vagyok, de ha leülök majd és végiggondolom, azt fogom mondani, ennek így kellett történnie. Még fiatal vagyok ahhoz, hogy csalódott legyek. Nagyon boldog vagyok, hiszen hatalmas motiváció, hogy Ledecky mellett úszhattam. A két évvel ezelőtti világbajnokságon a szélen úsztam, most pedig a nagyok között küzdhettem a dobogóért. Tanulnom kell ezt a helyzetet is” – idézte a távirati iroda Késelyt.

Kapás elmondta, maximálisan kiúszta magát, ugyanakkor egy kicsivel jobb időt szeretett volna. „Még mindig egy kicsit el vagyok szokva a gyorstól” – tette hozzá Kapás, aki biztos volt abban, hogy fiatal honfitársa megdönti az országos csúcsát.

Szabó Szebasztián ugyancsak bejutott a hétfői döntőbe 50 méter pillangón. A zentai születésű, nemrég honosított versenyző 23.09 másodperccel futamában a második lett, ezzel összesítésben a hatodik idővel került a fináléba.

A magyar válogatott legnagyobb esélyese a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka, aki a küldöttségben egyedülálló módon öt számot vállalt. Először a 200 méter vegyesen indult, és vasárnap messze a legjobb idővel jutott döntőbe. A világklasszis sorozatban a negyedik vb-elsőségére hajt ebben a számban, és ettől nincs is messze: az előfutamban 2:07.02 perces teljesítménnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Ez nemhogy a világ idei legjobb eredménye, de minden idők hetedik leggyorsabb úszása volt, és mindössze két századdal rosszabb, mint amivel két éve a Duna Arénában a döntőben nyert. Korántsem mellékes: Hosszú a második kanadai Sydney Pickremnél több mint másfél másodperccel jobbat úszott… A világcsúcsot amúgy Hosszú tartja 2:06.12-vel.

„Szerettem volna 2:07 alatt úszni, éreztem, hogy bennem van. Azokat a 2:08-as időket, amiket év közben úsztam, mind-mind edzésből érkezve teljesítettem. Ez nekem már előre azt mutatta, hogy a könnyítés után ezek bőven jobb idők lesznek. Erre a világbajnokságra úgy jöttem, hogy nézzük meg, hol tartunk egy évvel az olimpia előtt. Ilyen szempontból jó helyen vagyok, de azért érzem a vérszagot ott a piros csík körül” – utalt a világcsúcsra Hosszú. A döntőt hétfőn rendezik.

Az előfutamok zárásaként a Kozma Dominik, Németh Nándor, Bohus Richárd, Szabó Szebasztián összeállítűsú 4x100 méteres férfi gyorsváltó 3:13.90 perces eredménnyel a nyolcadik helyen úszott a fináléba. Ezzel a váltó kvótát szerzett a jövő évi tokiói olimpiára.

A nap szenzációja, hogy Adam Peaty világcsúcsot úszott 100 méter mellen: a brit klasszis a középfutamban 56.88 másodpercre javította önmaga 57.10-es, tavaly nyáron felállított idejét – ez volt az első világcsúcs Kvangdzsuban.