Sokan egy-egy koncert után átmenetileg rosszabbul hallanak, de ennek a legtöbb esetben nem tulajdonítanak túlságosan nagy jelentőséget, pedig akár a fülünk épsége is veszélyben lehet. Ráadásul rengeteg munkakör is okozhat ilyen problémát – mondta Miltényi Csilla, a Duna Medical Center fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa.
Az első jeleket általában nem maga a beteg, hanem a családtagok és a munkatársak észlelik. A halláskárosult rendszeresen visszakérdez, felhangosítja a tévét és a rádiót, nem hallja a csengőt, esetleg a halkabban beszélő családtagokat és kollégákat. Sok esetben ugyan még jól hallja a szavakat, de a beszédértése csökken. A betegek jellemzően akkor kezdik felismerni, hogy sokkal rosszabbul hallanak, ha hosszabb ideig háttérzajban tartózkodnak.
A csecsemők és a gyermekek hallása a legsérülékenyebb, de veszélyben vannak a fokozatosan romló hallású idős emberek is. Létezik öröklődő halláskárosodás, ezért azoknak is résen kell lenniük, akiknek a családjában már előfordultak ilyen panaszok, illetve azoknak is, akiknek az egyik füle süket. Érdekes módon több férfi szenved halláskárosodástól, mint nő.
A legnagyobb veszélynek a zajos munkahelyen dolgozók vannak kitéve. Ide sorolhatóak az útépítők, a repülőtéri személyzet, a favágók, a motoros futárok, a gyáripari munkások, a rockzenészek és az éjszakai szórakozóhelyen dolgozók különösen a DJ-k és a dobosok. Vannak olyan foglalkozások, ahol „észrevétlenül” nagy a zajhatás, például ilyen munkakörben dolgoznak az óvónők, a tartósan hangos, búgó hajszárítót használó fodrászok, illetve a nagy létszámú, egylégterű irodában dolgozók.
Több munkahelyen, pedig indokolt lenne, még most sem kötelező a zajvédő fejhallgató használata. Tetézi a bajt, hogy ha a munkahelyen a szabályoknak megfelelően van ugyan védőeszköz, mégsem használják, mert kicsit kényelmetlen, melegít, vagy az ott dolgozók értelmetlennek tartják. Pedig jobb, ha tudatosítjuk magunkban, hogy védelem nélkül nagyon hamar búcsút inthetünk a hallásunknak.
Van, ami visszafordítható
A vezetéses halláscsökkenés esetében a külső hallójárat eltömődhet, például fülzsírtól, vagy mert a dobhártya kilyukad, esetleg sérül. Okozhatja még az orrmandula megnagyobbodása vagy középfülgyulladás, amikor a hallócsontok területén képződik akadály, ami átmenetileg akadályozza a hang vezetését. Ezek a problémák gondos, szakszerű orvosi beavatkozással helyrehozhatóak.
Hirtelen kialakuló halláscsökkenés esetén a 24-48 órán belül történő gyógyszeres beavatkozás eredményes lehet, később már bizonytalanná válik a gyógyulás lehetősége. Miltényi Csilla hangsúlyozta, az akut halláscsökkenés hátterében akár stroke is állhat, ezért azonnal orvoshoz kell fordulni.
Védjük a fület!
Tartózkodjunk a hosszú ideig tartó fej- és fülhallgató használattól. Zenehallgatáshoz egy félig zárt, vagy valamilyen zajcsökkentővel, zajszigetelővel ellátott fejhallgatót ajánlott használni, a koncerteken pedig ne menjünk túl közel a hangfalakhoz. A hangos zene hatására a belső fülben levő szőrsejtek károsodása visszafordíthatatlan lehet, amely tartós, nehezen befolyásolható fülzúgást eredményezhet.
A gyerekek, akaratlanul is, gyakran vannak hangos zajnak kitéve, ami maradandó halláskárosodást eredményezhet akár már fiatal korban is. Természetesen nem szabad minden apró zajt kiszűrni, de fokozatosan kell hozzászoktatni a kicsiket a hallásvédő, a füldugó vagy a fejhallgató használatához. Kaphatóak olyan eszközök, amelyek nem akadályozzák a gyermekeket semmilyen tevékenységben, kényelmes a viseletük. Fontos, hogy a fülhallgató egy személyes tárgy, csak egy ember használja. Fülbetegség után pedig nem árt újra cserélni – mondta a szakember.