IMF;Világgazdaság;

2019-07-24 18:55:53

Borús világgazdasági kilátások

A beszerzésimenedzser-indexek tanúsága szerint júliusban lassult az euróövezet magánszektorának növekedése – közölte előzetes számítások alapján az IHS Markit nevű, londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató.

A feldolgozóipar kilátásai a felmérés szerint 79 hónapja nem álltak ilyen kedvezőtlenek. Ebben szerepet játszott, hogy a két legnagyobb euróövezeti gazdaság, a német és a francia magánszektora is gyengébben nőtt a vártnál. Mindezt alátámasztja a Mercedes-Benz autókat is gyártó Daimler ugyancsak szerdán közzétett adata, ami szerint a cég 1,56 milliárd eurós adózás előtti veszteséggel zárta a második negyedévet. De nem lehettek boldogok a Deutsche Bank részvényesei sem: a legnagyobb német pénzintézet a második negyedévben több mint 3 milliárd eurós veszteségről számolt be. Erre hivatkozva 18 ezer munkavállalójuktól meg is válnak. 

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb jelentésében is visszatükröződik a folyamat: korábbi világgazdasági előrejelzéseiket 0,1 százalékponttal lefelé módosították. Eszerint idén 3,2 százalékkal, jövőre pedig 3,5 százalékkal emelkedik a világ átlagos GDP-je. (A tavalyi növekedés világszinten 3,6, 2017-ben pedig 3,8 százalékra rúgott.) 

Júliusban azért váltak az elemzők borúlátóbbakká, mert elmélyült a kereskedelmi viszály az Egyesült Államok és Kína között, az amerikai büntetőintézkedések veszélyeztetik az ellátási láncokat, miközben még a korábbiaknál is bizonytalanabb a Brexit kimenetele. A bizonytalanságok felfelé lökhetik az energiaárakat is. Az euróövezet gazdasága a legújabb előrejelzés szerint idén csak 1,3 százalékkal nő. Az IMF szerint ez jövőre 1,6 százalékos lehet. Japánban még rosszabb a helyzet: idén mindössze 0,9, jövőre pedig 0,4 százalékos növekedés várható.

A feltörekvő-fejlődő országok esetében az idei GDP-előrejelzését az IMF 0,3 százalékponttal 4,1 százalékra, a jövő évit pedig 0,1 százalékponttal 4,7 százalékra rontotta. Tavaly eme államok átlaga 4,5 százalékot ért el.

A nyugat-európai visszaesés szele hozzánk még nem ért el – véli Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A befejezett beruházások miatt még nő a teljesítmény, a bérek, magas a fogyasztás. Azt a szakember nem tudta megjósolni, hogy mikor gyűrűzik be hozzánk a fejlett országok visszaesése. Sőt, azt sem zárta ki, hogy a fejlett világ növekedésnek indul.