labdarúgás;

2019-07-24 22:32:49

Messias a Vallettával volt

Két góllal nyert, de nem nyugodhat meg az FTC a labdarúgó Bajnokok Ligája selejtezőjének második körében, miután a párharc első felvonásán hazai pályán 3-1-re végzett a máltai FC Vallettával.

Dibusz Dénes, a ferencvárosiak válogatott kapusa a találkozót megelőző hivatalos sajtótájékoztatón azt mondta, olyan előnyt kell szerezni az első meccsen, amely után nincs ok az aggodalomra a visszavágó előtt. A ferencvárosiak legutóbb tizenhat évvel ezelőtt találkoztak máltai csapattal: 2003. augusztus 14-én idegenben, az Európa-liga elődjében, az UEFA Kupában az első találkozón 5-0-ra nyertek a dallamos nevű Birkirkara ellen. Egy játékos a mostani ferencvárosi keretből, a honosított, 37 éves Leandro de Almeida végig pályán volt azon a meccsen, amely után valóban nem kellett izgulni a visszavágó miatt.

Ezt az eredményt most is látatlanban mindenki elfogadta volna, de ennek elérésére nem volt reális esély, azóta jelentősen csökkent a különbség a máltai és a magyar futball között. Magyar labdarúgó-szakértők a meccs előtt azt elemezték, mennyire zártan védekezik majd a Valletta, a vendégek azonban nem tudták, hogy „vissza kell húzódniuk a kapujuk elé” és az első két percben két lövéssel próbálkoztak, az elsőt Dibusznak kellett vetődve védeni.

A ferencvárosiak hét perc elteltével jutottak el a máltai kapuig, de Tocmac elől az utolsó pillanatban szögletre mentettek a védők. Ezután kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, a máltaiak lezárták a belső területeket, a hazaiak a széleken próbáltak a védők mögé kerülni. A 19. percben vezetést szerzett a hazai csapat: Skvarka bal oldali szöglete után a máltai kapus, Bonello fejéről a saját kapujába pattant a labda (1-0).

A ferencvárosi vezetés megzavarta a vendégeket, akik visszahúzódtak, az egyre nagyobb nyomás pedig a 35. percben tizenegyest eredményezett, Lanzafaméval szabálytalankodtak a tizenhatoson belül. A megítélt büntetőt a sértett a bal alsó sarokba lőtte (2-0).

A máltaiak nem tettek le arról, hogy góllal távoznak Budapestről, ezért nem húzódtak vissza, hanem igyekeztek minél többször eljutni a ferencvárosi kapuig, ami azzal is járt, hogy hátul kinyíltak. Vallettai helyzetet nem, több ígéretes magyar ellenakciót azonban lehetett látni. Az 59. percben tovább nőtt a különbség: Zubkov játszotta be két védő közé a labdát, a remek ütemben érkező Lanzafame pedig a kivetődő kapus fölött a hálóba pörgette a labdát (3-0). Úgy vezetett három góllal a magyar bajnok, hogy játékban alig volt különbség a két együttes között. Egy lényeges differencia azonban akadt: a Valletta a második perc után nem alakított ki komoly helyzetet, a ferencvárosiak viszont nem csupán a tizenhatosig, hanem a kapuig is eljutottak.

A 64. percben ismét ünnepelt a publikum, a gólok után szokásos zene is megszólalt, ám korai volt az öröm, mert Zubkov lesről talált a hálóba. Húsz perccel a vége előtt a vendégeknél beállt Yuri de Jesus Messias, és a hónap elején szerződtetett brazil játékos szűk negyed órával később kihasználta a hazai védők figyelmetlenségét (3-1), sokat javítva csapata kilátásain. Ezután mindkét csapat vezetett még ígéretes támadásokat, de az eredmény már nem változott, a 94. percben a vendégek tízen maradtak, Borgot ütésért állította ki a játékvezető.

Szinte biztosra lehet venni, hogy ennek a párharcnak a továbbjutója a Dinamo Zagrebbel találkozik, mivel a horvát együttes már kedden pályára lépett és 2-0-ra nyert a grúz Szaburtalo Tbiliszi vendégeként. Egyelőre nehéz megmondani, hogy ez az információ melyik együttes számára számára bír hírértékkel. A máltai visszavágót jövő kedden rendezik  20 órakor.