kormányalakítás;Boris Johnson;

2019-07-25 18:08:11

“A hosszú kések éjszakája ehhez képest Bambi”

Miután az új brit kormányfő lényegében kivégezte elődje kormányát, most már feltehetően teljes erővel a Brexitre koncentrál. Juncker figyelmeztette Johnsont: nem tárgyalható újra a brit kiválási szerződés

Jelképes, hogy minden idők legforróbb napján ült össze első ízben Boris Johnson új kormánya. Bizonyos fokig el is terelték a figyelmet róla a példátlan meleghullámmal járó tömegközlekedési és közszolgáltatási nehézségek. Egy biztos: az új frontember igazolta a vele kapcsolatos előzetes negatív várakozásokat. Először is elszólta magát munkatársai előtt, így közkinccsé vált, hogy II. Erzsébet az audiencia közben megjegyezte, “nem is érti, miért akarhatja valaki a kormányfői állást”.

Boris Johnson a kinevezése utáni néhány röpke óra alatt valóságos tömegmészárlást végzett Theresa May kormányában. Majdnem éjfél volt, mire a Downing Street 10. bámulatos gyorsasággal működő Twitter felületén megjelent  az utolsó kinevezés híre. Kwasi Kwarteng, aki az üzleti életért, energiaiparért és ipari stratégiáért felelős tárcában kapott a kabinet ülésein való részvételre is feljogosító államtitkári tisztséget, a kormány multietnikai összetételét erősíti. A szűkkörű végrehajtó vezetés monumentális újjáalakításának - hiszen nem lehet puszta átalakításról beszélni - összerakós játékában az egyik végső kockán Jo Johnson, az új kormányfő öccsének neve szerepel. A 48 éves második “szőke herceg” mind a biznisz, mind az oktatási minisztérium államtitkáraként fog dolgozni.

Egy a Sky News adásában idézett, de meg nem nevezett politikai megfigyelő úgy értékelte a szerda esti eseményeket, hogy azokhoz képest a “hosszú kések éjszakája Bambi volt”. A The Times napilap szerint a “modern politikatörténet legbrutálisabb tisztogatása történt annak érdekében, hogy Johnson újra tudja egyesíteni a három évvel ezelőtti Brexit-népszavazást győzelemre vivő embereit”. Igazi sokkot okozott, hogy legszűkebb Downing Street-i munkatársai közé emelte Dominic Cummingsot, a Vote Leave mozgalom korábbi igazgatóját. A kilépési kampány működéséről készült, nemrégiben sugárzott tévés dokumentumfilmben az arroganciájáról és rendkívül gyorsan vágó eszéről egyformán elhíresült kommunikációs guru szerepét Benedict Cumberbatch alakította.

Amikor csütörtök reggel fél 9 órakor először ült össze az új kabinet, összesen tizenhét széken foglalt helyet frissen kinevezett miniszter. Tizenegyet rúgott ki az új kormányfő, hatan, köztük BoJo Downing Street-i szomszédja, Philip Hammond pénzügyminiszter önként vonultak vissza a parlament hátsó padsoraiba. A meghökkentő távozások sorába tartozik Jeremy Hunt külügyminiszteré, aki a tory vezető kihívójaként kivívta a párttagság harmadának rokonszenvét. A miniszterelnök a védelmi portfóliót ajánlotta fel neki, amit degradálónak tartott és visszautasított. A konzervatív frakció tagjait legalább ennyire megdöbbentette Penny Mordaunt eltávolítása a nemzetvédelem éléről. A népszerű miniszter összesen 85 napot töltött pozíciójában, és mint a “szebbik nem” képviselője, egyben a Királyi Tengerészet tartalékosa, minden kritériumnak megfelelni látszott. Az eredeti feltételezésekkel szemben az egyensúly teljesen eltolódott a volt “kilépők” felé. A vezetőválasztási kampány “bronzérmese”, Michael Gove, a Brexit egyik atyja a megegyezés nélküli kilépésért lett felelős. A politikai nagyágyú kinevezése megerősíti az aggodalmat, hogy Boris Johnson nyílegyenesen halad afelé, hogy Mindenszentek napjára a szigetország minden átmenet nélkül kívül találja magát az Unión.

A három legfontosabb tárca közül kettő Pakisztánból, illetve Ugandából származó politikusnak jutott. Sajid Javed volt sikeres üzletembernek, bankárnak, ex-belügyminiszternek a pénzügyminiszteri, a May által hazugságba bonyolódása miatt kitett Priti Patelnek a belügyminiszteri tisztséget osztotta ki Boris Johnson. Dominic Raab, az új külügyminiszter - édesapja révén - közép-európai zsidó gyökerekkel rendelkezik. Peter Raab hatéves gyermekként hagyta el Csehszlovákiát a müncheni egyezmény következményeitől tartva. Fia most volt ügyvédként és Brexit-ügyi miniszterként kulcsfigura lehet a Brüsszellel folytatott tárgyalásokban. Először jutott kormányzati kinevezés a Theresa May brüsszeli megállapodásának háromszori leszavazásában elévülhetetlen érdemeket szerzett anakronisztikus Jacob Rees-Moggnak, aki a “Ház vezetőjeként” a kormány parlamenti üzletmenetét koordinálja.

Boris Johnson a kormány alakuló ülésén félreérthetetlenné tette új munkatársai előtt, milyen “monumentális” feladat vár rájuk a Brexit megvalósításával. Később, a parlament alsóházában tartott első miniszterelnöki beszédében érthetően ugyanezt a vonalat emelte ki, “új megközelítést” ígérve a kilépési politikában. Reményei szerint az október 31-i távozás után Nagy-Britannia “egyenjogú alkotmányos partnerekként baráti és konstruktív kapcsolatot tud kiépíteni Európával”. Johnson prioritásának tekinti az EU-ból érkezett munkavállalók megnyugtatását törvényes jogaik biztosításával. Ahogy ezt kampányában többször is mondta: “Senki nem hiszi jobban, hogy a bevándorlás előnyös az Egyesült Királyságnak, mint ő”. A péntektől öt hét szabadságra vonuló parlament utolsó munkanapján az ellenzék vezére, Jeremy Corbyn megkérdőjelezte a tory vezér Brexit-koncepciójának megalapozottságát, “hadonászás és nagyszájúság helyett komolyságot” sürgetve.