A gazdasági csőd szélén álló Puerto Ricón az elégedetlenség legfőbb oka a mindent átitató korrupció. Különösen elégedetlenek a lakosok a 2017-ben háromezer halálos áldozatot követelő Maria hurrikán utáni helyzet hatástalan kezelésével. Sokan még most sem kaptak elég segítséget ahhoz, hogy helyreállíthassák otthonukat, s gyakoriak az áramkimaradások is.
Az egy hét múlva lelépő Rossello ugyanakkor arra panaszkodott, hogy az Egyesült Államok által beígért támogatásnak csak alig az egyharmada érkezett meg. Ez viszont aligha független a korrupciótól. Az amerikai szövetségi hatóságok a minap közölték, hogy vádat emeltek hat ember - köztük a Puerto Ricó-i kormányzat két volt munkatársa - ellen, mert a gyanú szerint több millió dollárt sikkasztottak el a szegények egészségügyi ellátását segítő szövetségi Medicaid programból, valamint különböző oktatási alapokból.
A tüntetések két hete egész konkrétan annak nyomán kezdődtek, hogy kiszivárgott a kormányzó és egyes tanácsadói közötti elektronikus levelezés tartalma. A résztvevők ugyanis oly módon vitatták meg kormányzati megbízások odaítélésének a kérdéseit, ami elemzők szerint "potenciálisan illegálisnak" minősíthető. Gúnyolódtak a hurrikán áldozatain. Rossello szajhának nevezett egy női politikust, és becsmérlő megjegyzéseket tett egy túlsúlyos férfira. A chatelésben homofób megjegyzések is felbukkantak, köztük Puerto Rico sztárja, Ricky Martin énekes szexuális orientációjáról.
Puerto Rico "társult állam" státusa azt jelenti, hogy küldhet ugyan képviselőt a washingtoni kongresszusba, de szavazati jog nélkül. Hárommillió lakosának amerikai állampolgársága van, de az amerikai elnökválasztáson nem szavazhat.
A 40 éves Rosselló - akinek egyébként az apja is Puerto Rico-i kormányzó volt - a szigetállam történetében az első olyan csúcsvezető, aki lemondásra kényszerült tisztségéről. Utódja most Wanda Vázquez igazságügyi miniszter lesz, Puerto Rico első női kormányzójaként. Egyelőre két évig láthatja el a posztot, ennyi volt még hátra Rosselló négyéves ciklusából.