;

közpénz;vizes vb;Duna Aréna;

Duna Aréna - illusztráció

- 900 milliós veszteséget és 3 milliárdos tartozást hozott össze tavaly a vizes vb-ről megmaradt Bp2017

Pedig a kormány 2,6 milliárd forintos előre nem tervezett közpénz-támogatással is kisegítette a céget.

A törvényben megszabott határidőhöz képest mintegy két hónapos késéssel ugyan, de csütörtökön végre a 2017-es budapesti vizes vb-t szervező Bp2017 Nonprofit Kft. is nyilvánossá tette éves beszámolóját, szúrta ki az index.hu. A cég a világbajnokság utáni évben is aktív maradt, a Magyarországon rendezett nagy nemzetközi sportesemények szervezésében hárult rá elvileg nélkülözhetetlen szerep. Ebből végül nagyjából csak az lett, hogy a Duna Arénában rendezett junior boksz vb-vel kis híján csődbe vitték a Magyar Ökölvívó Szakszövetséget.

Viszonylag kevés feladata ellenére a cég korábbi 90 alkalmazottjából 70-en még mindig megvannak. Nem is csekély fizetéssel: a beszámoló szerint havi átlag majdnem félmillió nettót kaptak. Járulékokkal, jutalmakkal, juttatásokkal és minden egyéb személyi jellegű kifizetéssel együtt 2018-ban el is ment 822 millió forint az állomány éves zsoldjára.

A cégnek tavaly összesen 4,6 milliárd forint költsége volt, ám a bevételi oldalt tekintve sokkal szerényebb számokkal büszkélkedhetett. A magyar állami költségvetés 2,6 milliárd forintos, előre nem tervezett támogatásához mintegy 478 millió forintos árbevétel járult, aminek bő harmada továbbszámlázott tételekből származott, illetve elkönyvelhettek még 760 millió forintot "egyéb ki nem emelt bevétel" címén.

A veszteség tehát 900 millió forint, de a Bp2017 emellett bő 3 milliárd forintnyi rövid lejáratú tartozással rendelkezik a beszállítói felé. Ugyanakkor a vállakozás készleteinek értéke alig éri el a 2 milliárd forintot.

Elsősorban a kölcsönzött munkaerőtől válnak, és az elbocsátott munkások közül csak a szakképzetteknek nyújt esélyt a sokat hangoztatott munkaerőhiány.