AlkalMáté Trupp;Czukor Balázs;

- Erősek és érzékenyek - AlkalMáté Trupp a Jurányi Házban

Nyári kultusszá váltak az AlkalMáté Trupp előadásai. Alig lehet a produkciókra bejutni. A csapat tagjai önmagukról, idén Czukor Balázsról, készítettek darabot. A végeredmény mindig tartogat meglepetéseket.

Engem nem lehet elfelejteni – énekli Mikes Éva örökzöldjét Czukor Balázs, a róla készített előadás elején. Aztán már az alkalmi kórussá váló nézőket vezényli. Jól kezdődik, erre aztán nem számítottunk. Egy táncdal az AlkalMáté Trupp szokásos nyári előadásán. Ráadásul egy olyan volt Máté- Horvai osztályos énekli, akiről aztán mindent elképzelünk, csak azt nem, hogy szentimentális, szívbemarkoló dalokat énekelget. De hát a színész ugye, ha kell mindent megcsinál. Már aki nem hagyja abba. Czukor Balázs egy ideje színészként nem lép színpadra, kivétel éppen a Jurányi nyaranta, amikor volt osztálytársaival szerepel. Erről is szól ez az előadás, döntésekről, szakításokról, újrakezdésekről, a színészetről, a színházról. Az alkotók önmagukat is zárójelbe teszik, kifigurázzák, igyekeznek nem elszállni. Ez a tét, hogy évről évre szembe tudnak-e nézni önmagukkal, hiteles pillanatfelvételt készítve egy-egy társuk életén keresztül. Az első dal lehetne egy nyári hakni része is, mint ahogy Dömötör András Máté Gábor paródiája is, Dömötör rögtön le is haknihuszározza saját magát. Hát igen, tizenhárom éve indult az igencsak rendhagyónak számító vállalkozás, vagyis, hogy egy színészosztály tagjai minden nyáron összegyűljenek és egy rövid, de intenzív próbaidőszakot követően előadást készítsenek valamelyikükről. Idén Czukor Balázs volt a soros és már csak Jordán Adél van hátra. Időközben ketten, Fenyő Iván és Száraz Dénes kiszálltak, nem vesznek részt a produkciókban, de azért róluk is készült előadás. 

Czukor Balázs nem egyszerű egyéniség. Zárt, gátlásos, bizonytalan, mégis nagyon is szerethető. Az más kérdés, hogy egy színész mit tesz akkor, ha ilyennek született. Mondják is róla, hogy nem technikás, ő bizony akárcsak Monori Lili Kaposváron, ha kap egy instrukciót, megmakacsolja magát. Balázzsal is ez történt, az Örkény Színházból, ahol sorra kapta a nagy szerepeket, az egyik próbafolyamat után (Ascher Tamás rendezése, Mészáros Máté be is mutat egy zseniális Ascher-paródiát, ő az aki osztálytársai közül talán a legjobb színészi formáját mutatja.) Czukor Balázs a Madách térről egészen Dániáig menekült, aztán Szombathelyen játszott, rendezett, ma már csak rendez. Az előadásban változó erősségűek a jelenetek. Van néhány kiemelkedő. Az óvodában játszódó például, amelynek végén Czukor Balázs József Attila Mama című versét mondja, a többiek viszont cuki gyerekverseket. Balázs azonban a végén elakad és sírva fakad. Nagyon izgalmas lenne, ha több jelenet is arról szólna, hogy mennyire maradhatunk civilek a színpadon, mennyire lehetünk őszinték Meddig lehet kitárulkozni? Ha ösztönösek maradunk és önmagunkat adjuk, az egy idő után érdektelenné válhat és netán épp ezért kell otthagyni a pályát? A Czukor Balázs című produkció felvetések sorozata. És szerencsére többször előfordul, hogy egy-egy témából a színészeknek köszönhetően valódi jelenet, igazi színház születik. (Felkavaró, amikor a szüleiknek üzennek aktuális kudarcaikról.) Máskor megmarad felütésnek, a bizonytalanságot, a kérdőjeleket pedig mi is tovább hordozzuk magunkban, akárcsak Czukor Balázs.

Info

Czukor Balázs

Az AlkalMáté Trupp előadása

Jurányi Ház

Rendező: Máté Gábor  

Egy nagyon összetett, fontos társadalmi üzeneteket hordozó életműbe pillanthatunk be a kínai művész, Aj Vej-vej grandiózus düsseldorfi kiállításán.