Gyárfás Tamás;Fenyő-gyilkosság;

2019-07-30 09:11:43

Fenyő-gyilkosság: vádat emelt az ügyészség Gyárfás Tamás ellen

Felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette miatt.

Figyelemre méltóan gyors volt a Fővárosi Főügyészség a Fenyő-gyilkosság ügyében. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda június 27-én zárta le a vizsgálatot, az ügyészség pedig kedden, azaz alig egy hónap után be is jelentette: vádat emeltek Gyárfás Tamás egykori médiavállalkozó, korábbi úszószövetségi elnök ellen felbujtóként előre kitervelten elkövetett emberölés bűntette miatt.

– Az iratmennyiségét ismerve, véleményem szerint kevés volt az idő arra, hogy az ügyészség tisztességesen átvizsgálja az anyagot – utalt Zamecsnik Péter, Gyárfás Tamás ügyvédje arra, hogy tízezer oldalnyi dokumentum keletkezett a bő húsz évvel ezelőtti kivégzés ügyében. A jogi képviselő megjegyezte, hogy bár rövidnek tartja az időt, amit az ügyészség a nyomozati anyag elbírálására fordított, nem lepte meg a vádhatóság döntése. Szerinte ugyanis az ügyészség korább nyilatkozatai már utaltak arra, hogy „eldöntött kérdés volt” a vádemelés, holott inkább az eljárás megszüntetéséről kellett volna határozniuk. Zamecsnik Péter kérdésünkre megerősítette, hogy Gyárfás Tamás valóban a vádemelés hírére tért haza a dél-koreai úszó világbajnokságról: "Büntetőjogászként nem mondhatok mást, az időzítés nyilvánvalóan a véletlen műve." Zamecsnik Péter közölte: a vádiratot még nem kapták meg, csak az ügyészségi sajtóközleményből értesültek a vádemelésről.

Az ügyészség közleménye emlékeztet, hogy Gyárfás az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt akárcsak Fenyő János, lapunk egykori tulajdonosa. A vádhatóság szerint Gyárfás és Fenyő között egyre inkább elfajuló üzleti vita, hatalmi harc dúlt, és a vádlott 1997-ben elhatározta, hogy „a játszma végleges lezárása érdekében” megöleti riválisát. Emiatt 1997 szeptemberében megbízott egy, az éjszakai életből ismert személyt a gyilkossággal, aki azt 12 millió forintért vállalta, azonban miután átvett 6 milliót, nem teljesítette a „munkát”. Az ügyészek szerint Gyárfás ezután megbízta Portik Tamást, hogy ölesse meg Fenyő Jánost. Portik a vád szerint elfogadta a megbízást, és rávette – az azóta jogerősen elítélt – szlovák Jozef Rohácot a gyilkosságra. Rohác 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó sértetthez lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte.

Mint arról sokszor írtunk, a gyilkosság miatt indított nyomozás sokáig eredménytelen volt, ám 2010-ben fordulat történt: a gyilkos hátrahagyott ruházatból nyert DNS alapján azonosították Jozef Rohacot, akit nem sokkal később el is fogtak. A férfit a Fenyő-gyilkosság, illetve az Aranykéz utcai robbantás elkövetőjeként életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a bíróság. A Fenyő-gyilkosság háttere, a felbujtó személye ismeretlen maradt. 2017-ben aztán újraindult a nyomozás és több órányi hangfelvétel került elő, amelyen Gyárfás és Portik beszélgetése hallható. Gyárfás – aki következetesen tagadta a vádakat – azt mondta, „nagyon örülök, ha valamennyi hangfelvétel megvan, mert ezek engem igazolnak.”

A Fővárosi Főügyészség Portik Tamás szerepéről megállapította: a bizonyítékok alapján vádemelésnek lenne helye, azonban a bíróság előtti felelősségre vonás megfelelő módja az ő esetében nem ez, hanem az úgynevezett perújítási eljárás. Ez utóbbira előterjesztést is tett az ügyészség.