Enying;

- Enyingi vizes abszurd

Csónakázótóra nem vágytak a helyiek, de ezt kapnak. A régóta várt uszoda viszont csak nem akar elkészülni.

– Mit szól ahhoz, hogy itt hamarosan csónakázótavat alakítanak ki? – kérdezzük az Enying külső részén csörgedező Cinca-patak partján a helybeli férfit.

– Hát, nyilván örülünk, mert rendezettebb lesz a terület.

– Ki fog itt csónakázni?

– Szerintem senki.

A rövid dialógus jól mutatja, milyen ellentmondásos a fejér megyei településen, a turizmus fellendítésére megálmodott fejlesztések megítélése. Abban még mindenki egyetért, hogy tenni kell valamit, előre kell lépni, arról viszont már megoszlanak a vélemények, tényleg a megálmodott beruházás lesz-e a legjobb megoldás.

Enying közel van a Balatonhoz, de azért annyira mégsem, hogy felfedezzék a nyaralók. Ha viszont lenne itt turistavonzó attrakció, akkor talán idáig is elcsalhatják a tónál pihenőket – ebben reménykedett legalábbis a település vezetése, amikor belevágott a Zöld Város Program megvalósításába. Ennek lényege, hogy – 500 millió forintos uniós forrásból – a település központjában lévő Batthyány-kastélytól a város szélén fekvő Szőlőhegyig egy széles „zöld folyosót” alakítanak ki parkokkal, közösségi terekkel, futópályával, és egy tóval. Utóbbival kapcsolatban van problémája többeknek is. A tervek szerint ugyanis a tavat a Cinca-patak felduzzasztásával alakítanák ki. Csakhogy a patak jelenleg egy szemetes, náddal benőtt, békalencsével borított kanális, amelyben ráadásul alig van víz.

– Nem tudom, hogy lesz ebből felduzzasztott tó, ez az egész nem tűnik reálisnak. Ráadásul, ha egy-egy kánikulai időszakban apadásnak indul a víz, szerintem a környéken nagyon büdös lesz – mondja egy helybeli.

Sokan megkérdőjelezik a helyszínt is: a patak ugyanis a halmozottan hátrányos helyzetűek által lakott épületek szomszédságában csordogál.

– Ne legyünk álszentek, amíg ezek a lerobbant házak így maradnak itt, addig senki nem jön ide szívesen – jelenti ki egy férfi.

Az ott élők jórészt használt autók szétbontásából és az alkatrészek eladásából próbálnak némi bevételhez jutni, ám emiatt a környéken több helyen szemétkupacok jöttek létre. Az is állandó viták forrása, hogy többen rendszeresen égetéssel távolítják el a műanyagot a fém alkatrészekről, kábelekről.

– Egyszerűen nem látom, hogy lehetne ezt a területet vonzó, rekreációs célokat szolgáló parkká alakítani, és azt hosszú távon fenntartani – ad hangot kétségeinek egy másik enyingi.

A Zöld Város Program kritikusai kifogásolják azt is: a település vezetése nem kérdezte meg a helyieket, hogy ők mit szeretnének, a fejük fölött születtek a döntések. Többen is úgy vélik, sokkal nagyobb szükség lenne például egy uszodára, amelyet ugyan már évtizedek óta ígérnek, de még mindig nem készült el. A helyzeten – sok más településhez hasonlóan – az sem segít, hogy a település részt vesz az országos tanuszodaépítési-programban. 2016-ban elkezdték építeni a létesítményt, de a 2017-re tervezett átadásból nem lett semmi. Az egyébként már 80 százalékban elkészült épület most üresen áll, és már hivatalos átadási időpontot sem neveztek meg.

Az uszodát a Nemzeti Sportközpontok nevű állami szervezet építteti, a kivitelező a Hanley Service Kft., amelynek elképesztő növekedéséről a 444.hu írt. A cikk szerint a cég kevesebb mint fél év alatt 2,7 milliárd forintnyi állami megrendelést kapott tanuszodák felépítésére, de tízből egyet sem sikerült időben átadnia. Ehhez képest a Nemzeti Sportközpontok nemhogy kötbért nem fizettetett vele, hanem újabb megrendeléseket adott a cégnek.

Az enyingi tanuszodát egyébként nem a jelenlegi helyére szánták először, hanem egy Enying és a közigazgatásilag hozzá tartozó Balatonbozsok között álló üres telekre. Sokan azt sem értik, miért a volt TSZ romos, azbesztveszélyes épülete mellé kellett felépíteni, ahol ráadásul csak egy pici parkoló alakítható ki.

A zöld programot, a csónakázó-tavat és az uszodát ért bírálatok miatt megkerestük a település polgármesterét, a Fidesz-támogatással megválasztott, de független Viplak Tibort.

– Tudom, hogy útépítésre, infrastrukturális beruházásokra is nagy szükség lenne, de most főleg zöld programokra ad pénzt az unió, erre tudtunk pályázni. Vétek lett volna kihagyni a lehetőséget – érvel a polgármester a rekreációs projekt mellett, amellyel a tervek szerint 2020-ra készülnek el. – A tó tervét egyébként a Budapesti Műszaki Egyetem Urbanisztikai Tanszékén dolgozták ki, nem mi ütöttünk a hasunkra, nem értünk hozzá, természetes, hogy szakértőkhöz fordultunk. Ők pedig azt mondták, hogy a Cinca-patak alkalmas a duzzasztásra, a tó kialakítására. 

Az uszodával kapcsolatban a polgármester azt mondja: harminc évet késett ez a létesítmény Enyingen, most már a maradék időt, amíg befejezik, csak kibírják valahogy. Azt is megjegyzi, az uszoda állami beruházás, arra az önkormányzatnak nincs ráhatása.

– De azért az csak nem baj az enyingieknek, hogy éppen ide kerül az uszoda, és nem mondjuk Polgárdiba vagy Simontornyára.

A Nemzeti Sportközpontok megkeresésünkre azt közölte: az uszodaépítést a kormány 356 millió forinttal támogatta, az átadás ősszel várható, ám akkor még csak a terheléses próbaüzem kezdődik el.

A Zalaegerszegi TE FC is beöltözött, velük ismét az NBI-es mezőny negyede játszik 2rule-szerelésben.