„Légy velem kíméletes, kölyök.” Ez volt az egykori alelnök, Joe Biden belépője abban a vitában, amelyet ismét a CNN hírtelevízió rendezett meg, ezúttal Detroitban. Minthogy a demokrata elnökjelölt-aspiránsok még mindig húszan vannak, újra két csoportban kerültek kamerák elé. Joe Biden ezúttal is a második részben szerepelt, ahogy korábbi legélesebb kritikusa, Kamala Harris kaliforniai szenátor. A kedves figyelmeztetés is neki szólt, de a jelek szerint hiába. A jamaicai apától és indiai anyától származó Harris például újra felelevenítette, hogy Biden – még a hetvenes években - méltatta a szegregációt pártoló szenátortársait. Azt is megjegyezte, ha rajtuk múlik, ő sem lenne most szenátor. Mire a volt alelnök azzal vágott vissza, hogy Harris még kaliforniai államügyészként nem tett eleget a szegregált iskolai körzetekért és a rendőri túlkapások ellen. "Ez nem igaz" - csattant fel erre a szenátor.
A vita nagy részét egyébként is az jellemezte, hogy a résztvevők szembeállították Bident korábbi szavaival és tetteivel. Kritizálták többek között az egészségbiztosítás és a bevándorlás ügyében is. Amire egy ponton már csak annyit tudott mondani, hogy ő az alelnök volt, a döntéseket pedig az elnök hozta. Bill de Blasio New York-i polgármesternek arra a felvetésére reagált így, hogy megpróbálta-e megállítani a kitoloncolásokat Obama alatt. Megjegyezte azonban, hogy az elnök kezdettől pontosan tisztában volt a nézeteivel, majd arról is beszélt, hogy Obama alapjaiban próbálta megváltoztatni a rendszert.
Miután pedig a demokraták egyelőre leginkább egymással vannak elfoglalva, kevesebb szó jutott a jelenlegi elnök politikájának. Igaz, a műsor vége felé Kirsten Gillibrand New York-i szenátor arra a kérdésre, mit tenne először elnökként, azt találta mondani, mindenekelőtt „kihipózná a Fehér Házat”. Cory Booker New Yersey-i szenátor és Julián Castro, az Obama kormány egykori minisztere még felvetette, hogy meg kellene indítani a Donald Trump elnök alkotmányos elmozdítását célzó eljárást (impeachment). Az okok bővebb kifejtésére azonban már nem maradt idő.
Így egyelőre nehéz megjósolni, hogy ki lehet majd alig több mint egy év múlva a hivatalban lévő elnök kihívója. Pillanatnyilag Joe Biden látszik a legesélyesebbnek, s hozzá hasonlóan jól áll egy másik, 70 éven felüli pályázó, Bernie Sanders, aki 2016-ban Hillary Clintonnal szemben maradt – nem sokkal – alul. Két hölgy követi őket a felmérések szerint: Elizabeth Warren massachusettsi szenátor, valamint a már említett Harris. A legközelebbi hasonló vita szeptemberben lesz és a közvélemény most még arra vár, kik esnek ki a húsz aspiráns közül legelőbb. Hogy ki győz a demokraták közül, az csak sokára derül ki. Az meg még később, hogy nyerhet-e Trump ellen.