gyógyászati segédeszköz;magánegészségügy;

2019-08-04 19:45:02

Diagnózist kuponnal, fogkoronát webáruházból vásárolnak az árérzékeny magyarok

Hiába minden orvosi ellenérv, a magyarok árérzékenyek, aminek következtében hódít a drogériában kapható egyenszemüveg, az online rendelhető ideiglenes fogkorona, és sokan különféle diagnosztikai szolgáltatásokat is csak kuponnal vásárolnak. Az árak mellett az idő is lényeges tényező, ezért az ingyenes állami helyett egyre többen választják a magánegészségügyet.

Ezerkétszáznyolcvankét forint. Ennyiért vásárolható egy webáruházban ideiglenes fogkorona, vélhetőleg kínai beszállítóktól. Elsőre azt gondolhatnánk, ugyan ki tesz a fogára egy nem rá méretezett, gyantából készült egyenkoronát, de 68 darabot máris eladtak ebből az egyébként akciós csodából, aminek eredeti(?) ára a honlap szerint 4050 forint volt. Egy csomagban 50 korona található, amivel viszonylag hosszú ideig ki lehet húzni fogorvos nélkül. Csak éppen nem érdemes. Mégis, a kedvező ár sokakat győz meg arról, hogy olyan esetekben is az olcsó kínai megoldást válasszák, amikor az többet árt, mint használ. Egy olvasónk beszélt arról is: ismer olyan embert, aki pillanatragasztóval rögzítette az említett egyenkoronát.  

Többet árt, mint használ

„Egyenfogpótlás nem létezik, ez az egész történet borzasztó. Egy ilyen megoldás semmiképpen sem egészséges, sőt sokkal többet árt, mint használ, akkor is, ha olcsó – mondja Nagy Ákos fogorvos. – Arról nem is beszélve, hogy az ilyen koronákat személyre szabottan csinálják.” A szak­ember szerint a magyar állami fogászati ellátás nagyon jó, csak éppen az emberek nem veszik igénybe időben. Népegészségügyi probléma a nem megfelelő szájápolás. Ha pedig egy problémát nem kezelnek időben, már csak húzni lehet. Így alakul ki a sztereotípia, hogy a társadalombiztosításban elérhető fogorvosok csak ezt csinálják.

„A magyarok sok olyan dolgot megvesznek, ami ártalmas lehet számukra, ilyen ez a kínai instant fogpótlás is. Az egészségkultúra része kellene legyen, hogy ilyen termékeket ne vásároljunk” – szögezi le a fogorvos.

A fog után essen szó egy másik érzékeny testrészünkről, amivel sokszor mostohán bánunk. A nagyobb drogériák állványain már nemcsak napszemüvegek sorakoznak, hanem különböző dioptriás okulárék is. Így – gondolhatja az egyszeri vásárló – kikerülhető a szemészeti vizsgálat. Ezek a bolti termékek tized annyiba kerülnek, mintha optikában vásárolna magának keretet és megfelelő lencsét az ember. Az árérzékeny vásárló pedig – és idehaza a többség ilyen – inkább választja a néhány ezer forintos egyenszemüveget. Kérdés, hogy hosszú távon mennyit nyer egy ilyen termékkel? Egyáltalán, valóban alkalmasak-e ezek arra, hogy folyamatosan hordják őket? A szakorvosok szerint nem árt, ha legalább évente megvizsgáltatja a szemét az, akinek szemüveget kell hordania, és ezeket minden esetben személyre szabják, ki kell mérni, hogy pontosan milyen legyen.  

Szórják ki a betegeket

Nem csak a szemüvegen és a koronán akarnak spórolni az emberek. Ahogy egyre népszerűbbek lesznek a fizetős egészségügyi szolgáltatások, úgy tör utat magának egy új jelenség is: a kuponoldalakon hirdetett, kedvezményes árú diagnosztikai szolgáltatások. Vannak ugyan olyan cégek, amelyek alapvetően elzárkóznak ezektől a hirdetésektől, mivel az orvosok úgy vélik, ez valamiféle olcsóságot takar, de sok szolgáltató már ilyen módszerrel igyekszik népszerűsíteni magát. Betegként csábító is, hogy míg az állami ellátásban heteket kell várni egy ultrahangra, addig ugyanez akár 10-15 ezer forintért azonnal elérhető egy magánszolgáltatónál. Ezen a ponton azonban érdemes vigyázni, a minőség szempontjából nagyon nem mindegy, hogy milyen rendelőben kötünk ki végül.

„Nem gondolom, hogy azok a szolgáltatók, amelyek a nagyobb kupon­oldalakon megjelennek, kóklerek lennének, de valóban felkerülhetnének ilyenek is, ha nincs megfelelő szűrés – erről már Sárkány Vince, egy magán-egészségügyi szolgáltatásokat listázó magyar startup társalapítója beszélt lapunknak. – Ha valaki nem megfelelő szolgáltatót választ, könnyen előfordulhat, hogy nem azt kapja, amiért fizetett. A hirdetésben például az szerepel, hogy 20 perces a vizsgálat, és a beteg is erre az időre számít, de könnyen lehet, hogy végül sokkal hamarabb, mondjuk 10 perc alatt végeznek, szinte »szórják ki« a betegeket, akik futószalagon érkeznek. Ennek egyik oka, hogy nincs akkora nyereségük ezekkel a vizsgálatokkal és próbálnak minél több embert fogadni egy nap. Ezért fontos, hogy minőségi szolgáltatót válasszanak a betegek. Ugyanakkor tény, hogy a kuponoknak is vannak előnyei, ezekkel megfizethető áron juthat ugyanis ellátáshoz egy beteg. De nem csak az ár, a korai időpont is döntő, a hétvégi rendelések mindig népszerűbbek azoknál, akik hétköznap dolgoznak.”

„Laza a bokaszalagom, emiatt több problémám is volt már. Legutóbb egy rossz mozdulatnál fordult ki. Nem akartam hónapokat várni egy kórházban az MRI-re, és egyébként sincsenek jó tapasztalataim az állami egészségüggyel, ezért egy vidéki magánorvoshoz mentem. Egyetlen nap alatt megvizsgált, készített MRI-t, mert van a rendelőjében, elemezte a felvételeket és megállapította, hogy pontosan mi a gond és hogyan kell kezelni. Persze mindez belekerült közel 60 ezer forintomba, de úgy érzem, így is megérte. Ki tudja, mi lett volna, ha heteket, hónapokat kell várnom” – meséli lapunknak egy háromgyerekes édesapa. Esetében a gyors, minőségi ellátás volt a prioritás, nem az ár.

Helyzete messze nem egyedülálló, egyre többen döntenek úgy, hogy a magánellátást választják az állami rendszerben tapasztalt viszonyok, a hosszú várólisták és a nem megfelelő körülmények miatt. Még úgy is, hogy egyébként tapasztalható egy általános áremelkedés a magán­szakorvosi konzultációk területén. Egy vizsgálat akár 25-30 ezer forintba is kerülhet. 

Az orvosi piactéré a jövő

A növekvő igényekre a piac is reagál, még 2011-ben indult a Foglalj-Orvost.hu oldal, ahol magánorvosi szakrendelések között lehet keresgélni és időpontot foglalni. Az oldal mára több ezer orvost listáz. Árakkal azonban itt nem találkozhatunk, ezt a hiányosságot igyekszik pótolni a már említett új magyar startup, a Healhop.com. A másfél éves előkészítés után, három hónapja indult online orvosi piactér ötlete egy vonatúton pattant ki az alapítók fejéből, akik a hazai magánellátás és a betegek kapcsolatáról beszélgettek. Mivel szinte mindenki hallott már negatív történeteket, és nemcsak az állami, hanem a magán-egészségügyi ellátással kapcsolatban is, úgy gondolták, szükség lenne egy olyan online rendszerre, ami átláthatóságot teremt a területen.

A lendületes csapat célja, hogy a betegek tájékozódni tudjanak a magánszolgáltatóknál elérhető szabad időpontokról, árakról és szolgáltatásokról is. Így össze is tudják hasonlítani a különböző lehetőségeket az alapján, hogy hol és mennyiért látják el őket a leghamarabb. A minőség is fontos tényező, a megbízhatóságot a felhasználók értékelései és saját fejlesztésű kiválósági tanúsítványuk biztosítja. A kiválasztott vizsgálat online vásárolható meg, a helyszínen már nincs pluszköltség. „Mivel frissen indult vállalkozás vagyunk egyelőre négy szolgáltatóval dolgozunk együtt, de bízunk benne, hogy ez hamarosan tovább bővül. Egyelőre nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk” – mondja Sárkány Vince.