Budapest;ellenzék;I. kerület;

2019-08-02 08:30:00

Hűbérúri rendszer épült ki az I. kerületben - Interjú V. Naszályi Mártával, az ellenzék polgármester-jelöltjével

A polgármester kénye-kedvén múlik, hogy egy üzlethelyiség kap-e teraszengedélyt, vagy egy civilszervezetnek jár-e támogatás - mondta fideszes ellenfeléről V. Naszályi Márta, az ellenzék I. kerületi polgármester-jelöltje.

Tavaly áprilisban egyéni képviselőként indult az I. kerületet is magában foglaló körzetben, de visszalépett. Ezután mégis úgy tűnt, a parlamentben folytatja – ez sem valósult meg. Biztos, hogy polgármester-jelölt marad?

Igen, és nem bánom, hogy így alakult. Tavaly áprilisban a visszalépésem volt az egyetlen vállalható döntés. Egyebek mellett ezért történhetett meg itt az, ami az országban sajnos csak nagyon kevés helyen: győzött az ellenzék. Az első kerületiek megtapasztalhatták, hogy le lehet váltani a Fideszt. Az itt élő polgárok tudatosak, odafigyelnek és fontos nekik a változás. Annyira, hogy ezek miatt hajlandók voltak olyan döntést is hozni, amely adott esetben nem volt könnyű. Sokaknak ugyanis nem az LMP-s jelölt volt a kedvence, mégis rászavaztak, mert megértették: csak így lehet győzni. Kilenc éve vagyok önkormányzati politikus, van tapasztalatom, szaktudásom. A parlamenti munka valóban váltás lett volna. Egy biztos, elhivatott önkormányzati képviselő vagyok és tudom mit akarok tenni a kerületért.

Az ön nevéhez fűződik a budapesti „patkány-számláló”. A rágcsálók jelentik a legnagyobb problémát a kerületben?

A patkány-kérdés elsősorban fővárosi, bár az első kerületben is létező probléma. Tavaly kezdtem el ezzel foglalkozni, most nem ezt állítom a kerületi kampány középpontjába. Pillanatnyilag a kerület vezetése vörös szőnyeget terít a kormányzati terjeszkedés elé a helyiek rovására. Én a kerületiek érdekeit akarom képviselni, az a célom, hogy a lehetőségeket a kerület érdekében használjuk ki, a kormányzati nyomulást pedig megállítsuk.

Foglalkozott kerületi lakásmutyikkal és Orbán Viktor kormányfő várba költözésével is. Mi lehet az oka annak, hogy mégis alig ismert politikus?

Szakpolitikus vagyok, ezt mindig is vállaltam. Nem saját magam népszerűsítésével vagyok elfoglalva. 2011-től 2014-ig az LMP, majd a Párbeszéd fővárosi frakciójának voltam a szakpolitikai koordinátora. Eredetileg mérnök a végzettségem, ez és a szakpolitikai attitűdöm lehetséges, hogy nem mindig érvényesül a kommunikációs térben.

Ellenfele, a fideszes Nagy Gábor Tamás 1998 óta vezeti a kerületet. Ön szerint mi a titka?

A kerületben erős a jobboldal – a Fidesz-korszak előtt, MDF-es vezetése volt. Nyilván ennek a felhajtóereje is viszi Nagy Gábor Tamást. Nem gondolnám ugyanakkor, hogy a 21 évben nincs benne a személyes tehetsége. Nagy Gábor Tamás teljesen elzárja az ellenzéket a választóktól: például a helyi újságban az előző ciklusban több, mint 300-szor jelent meg a polgármester, míg ellenzéki politikus összesen kétszer. A képviselői fogadóóráim időpontját még fizetett hirdetésben sem adhatom fel. Nagy Gábor Tamás polgármesterként a kerületi ingatlanállományt klientúra építésre használja. Azok az üzlethelyiségek kapnak teraszengedélyt, azok a civilszervezetek kapnak támogatást, azok az emberek juthatnak önkormányzati bérlakásokhoz, akikről és amikről a polgármester úr úgy gondolja. Ezek eszközök a kezében a félelemben tartásra.

Ezek után mennyi esélye van legyőzni őt?

Igen jó az esélyem. Látom, hogy az embereknek azokból, amiket az előbb elmondtam elegük van. Sokáig az volt az általános vélekedés az erőszakos ingatlanügyekben, hogy van remény a békés megegyezésre a polgármester úrral, de már elfogyott a türelem. Nyilván nem reprezentatív az, hogy egyre többen állítanak meg az utcán és biztosítanak a támogatásukról, de mégis úgy érzem: önkormányzatváltó hangulat van. Az I. kerület nem olyan, mint mondjuk a XIII., ahol nem meglepetés az ellenzéki győzelem, de ha a nehézségek miatt feladnám, akkor legitimálom a mostani vezetést. Ezt pedig nem tehetem, nem hagyhatom tovább működni a kerületben uralkodó feudális, hűbéri rendszert.

Az I. kerület a leggazdagabb magyarországi területek egyike. Létezik itt egyáltalán a szegénység?

A kerület pénzügyi helyzete jó, az ország más önkormányzatával összehasonlítva a jövedelmek, a végzettség és az életkörülmények a legjobbak között vannak. Ennek ellenére nem mondanám, hogy nincs szegénység a kerületben. A népjóléti bizottság havi ülésein jellemzően 30-40 támogatáskérelmet tárgyalunk. Ami miatt a legdühösebb vagyok, hogy a jelenlegi vezetés szándékosan szorítja ki a kevésbé tehetősöket a kerületből. A jóléti intézkedések, szolgáltatások, amelyek a leginkább rászoruló családokat segítenék vagy nincsenek, vagy építik le ezeket. Ez nem egyszerűen rossz szakpolitika vagy hibás döntés, hanem már-már bűncselekmény.