A nők elnyomásának jelképe vagy a vallási szabadság gyakorlása? - merül fel a kérdés egyre több európai államban a nők egész arcát eltakaró öltözettel, például a burkával (főként Afganisztánban viselt, teljes testet, még a szemeket is elfedő ruha) vagy a nikábbal (széles körben elterjedt, az arcot eltakaró, ám a szemeket szabadon hagyó kendő) kapcsolatban. Múlt héten Hollandiában egyértelmű választ adtak, az országban betiltották az arc elfedését nyilvános helyeken, legyen szó akár muszlim viseletről, akár bukósisakról vagy símaszkról. Aki mégis megszegi a szabályt, 150 eurós büntetésre számíthat, már ha sikerül behajtani rajta. Ám Rotterdam polgármestere, Ahmed Aboutaleb máris arra panaszkodott, sok a törvény, de kevés a rendőr, és a városnak vannak ennél égetőbb problémái is.
A szomszéd lépésén felbuzdulva Németországban is újraindult a vita a kérdésben. Julia Klöckner kereszténydemokrata (CDU) politikus – aki egyben mezőgazdasági miniszter, de még Angela Merkel utódjaként is felmerült a neve – a Passauer Neue Pressenek adott interjújában vetette fel, hogy szabályozni kellene a muszlim nők öltözködését, mert az ügy „nem egy ruhadarabról szól, hanem arról képről, amit az egész női nemről kifejez”. „A burka nem tartozik Németországhoz” - értett egyet Thorsten Frei, a párt frakcióvezető-helyettese is. A szándék tehát a legfelsőbb politikai körökben is megvan, amit nem mellesleg a közvélemény is támogat: a YouGov felmérései alapján a németek 54 százaléka betiltatná a burkát. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy Németországban általánosan is nőtt az ellenszenv az iszlámmal szemben. Egy napokban közzétett másik kutatás rámutatott, a németek a többi vallásra túlnyomó többségében úgy tekintenek, mint ami gazdagítja a társadalmat, ám az iszlámról 50 százalék gondolta úgy, hogy fenyegetést jelent.
Pedig Európában még a nagyobb muszlim népességű országokban is meglehetősen ritka, hogy a nők eltakarják az arcukat. Hollandiában például egyes becslések szerint alig néhány százan öltözködhetnek így. Az eltérő szokások oka, hogy a Korán sem fogalmaz egyértelműen a kérdésben, csak a nők „ékességeinek” eltakarását írja elő, ám hogy ez csupán a hajat, vagy esetleg még a szemet is jelenti, abban eltérnek az értelmezések.
A teljes testet elfedő ruhadarabok már az iszlám világban sem túl népszerűek. Sőt, például Marokkóban, majd nemrégiben Tunéziában „biztonsági okokból” bizonyos helyeken tiltják is a viseletét, de még a konzervatív Szaúd-Arábiában is egyre ritkábban hordják. Európában nagy vitákat generálva először Franciaországban tiltották be az arc elfedését 2011-ben, amit később Belgium, Bulgária, Ausztria és Dánia is követett.