Oroszország;ellenzéki tüntetés;

2019-08-04 16:39:40

Egyre elszántabb az orosz ellenzék

A törökországi jól bevált sablont alkalmazza a Vlagyimir Putyin rezsimje az ellene lázadókkal szemben. Az orosz fővárosban ezen a hétvégén is ezernél több tüntetőt tartóztattak le.

Moszkvában 828 tüntetőt hurcolt el a rendőrség, jelentette a szombati nem engedélyezett megmozdulás után a demonstrációkat monitorozó független orosz civil szervezet, az OVD-Info. A múlt szombati tüntetésen a belügyminisztérium szerint 1074, civil szervezetek szerint közel 1400 személyt vettek hosszabb-rövidebb időre őrizetbe. A rendőrség ezúttal 600 letartóztatást és 1500 tüntetőt jelentett be, az ellenzék viszont tízezer résztvevőről számolt be, az OVD-Info orosz civilszervezet szerint pedig a hatóságok 1001 embert állítottak elő. A számháborútól eltekintve tény, hogy ezúttal kevesebben vonultak utcára, mint egy héttel korábban, amikor több mint húszezren demonstráltak az ellen, hogy a választási bizottság 47 ellenzéki illetve független jelölttől mondvacsinált okokkal megvonta az oroszországi őszi önkormányzati választásokon való indulás jogát.

Az ellenzéki tiltakozásokon részt vevők száma mindenképpen elenyésző az orosz összlakosság valamint annak fényében, hogy 110 millió választójogú polgár él az országban. Ám ez nem véletlen, Vlagyimir Putyin rezsimje nem elégedett meg a tömegtájékoztatás totális lenyúlása nyomán állandósult agymosó propaganda hatásával, törvényileg is szinte lehetetlenné tette az ellenzéki demonstrációkat. Múlt kedden például az orosz nyomozati bizottság tömeglázadásnak minősítette a július 27-i, szombati moszkvai tüntetést, lehetővé téve, hogy a résztvevők ellen büntetőjogi eljárást indítsanak. A bizottság a közrend súlyos megsértésével, a biztonsági erők elleni erőszakkal és a moszkvai körgyűrű forgalmának akadályozásával vádolja a tiltakozókat. Az ilyesmiért pedig Putyin országában akár 15 év börtönbüntetést is kiszabható.

Mindeddig nem alkalmaztak ennyire szigorú büntetéseket, Alekszej Navalnijt és más ellenzéki vezetőket rendre igen magas pénzbüntetéssel és 15-30 napos börtönbüntetéssel sújtják a nem engedélyezett tiltakozások meghirdetése miatt. Ám a jogi keret adott, és az ellenzéki megmozdulások egyre állhatatosabbá válása esetén az orosz hatóság úgymond legálisan hurcolhat el minden a Putyin rezsim ellen szót emelő oroszt. A rendfenntartók fellépése máris egyre brutálisabb. A múlt hét végi demonstráció szétverése kapcsán az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatala is aggodalmát fejezte ki a tüntetőkkel szembeni túlzott hatósági erőszak miatt, ennek ellenére most szombaton is – amint azt több helyszíni felvétel igazolja, földre tepert fiatalokat vernek a gumibotos rendőrök.

Azonban a brutalitás ellenére növekszik az ellenzék elszántsága is, ők annak tudatában vonulnak utcára, hogy fizikai erőszakkal és jogi következményekkel is kell számolniuk. A résztvevők pedig egyre fiatalabbak. A szabad választásokat követelő demonstrálók között az újabb 30 napos börtönbüntetését töltő Navalnij nem lehetett ott, mint ahogy az egyik legismertebb eltiltott jelölt, Dmitrij Gudkov sem, mert őt is elhurcolták a hatóságok otthonából, miután azt nyilatkozta, hogy az engedélyezetlen tiltakozások tétje túlmutat a közelgő helyhatósági választásokon, az ellenzéki megmozdulások célja az, hogy kiderüljön, van-e lehetőség ma Oroszországban a legális politizálásra.

Jelen volt viszont a 21 napja éhségsztrájkoló Ljubov Szobol, akit ugyancsak a választási bizottság tiltott el az indulástól. A fiatal nő egyike volt azoknak, akiket elsőként emeltek ki a rendőrök a szombati tiltakozók közül. Bár a hatóságok erőszakos ellenzéki megmozdulásokról szólnak, Szobol és társai békés tiltakozó sétára szólították a fővárosiakat, ezt a békés menetet verték szét a rendfenntartók. A letartóztatottak közül többet már szabadon engedtek, köztük Szobolt is, de a fiatal éhségsztrájkoló aktivistát is 300000 rubel, mintegy 1,3 millió forint pénzbírsággal sújtották a gyülekezési törvény megsértése miatt.