MTA;Szabad szemmel;

2019-08-05 07:04:46

A kormányzati puccs után jön a tudóskivándorlás

Egyelőre kitart Nyugat-Európa szolidaritása, de a Spiegel szerint kérdéses, meddig.

A magyar kormány azért veszi el a kutató intézeteket a Tudományos Akadémiától, mert szigorúbban kívánja ellenőrizni az MTÁ-t, ám egy magyar szociológus professzor szerint ily módon a tudomány szabadsága kerül veszélybe, írja a Spiegel.

Kovács Éva Judit azt mondja, idáig senki sem szólt bele, mit kutat és tanít. Csakhogy az eredményei jóformán nem érdekelnek senkit sem. Egyre kisebb a szabad sajtó, amely ezzel a szakterülettel foglalkozik. Nyilvánosan nem vitatnak meg olyan kérdéseket, mint a migráció vagy az idegenellenesség.

A szakértő jelképesnek tartja, hogy betiltották a gender tanulmányok oktatását, hiszen csupán körülbelül egy tucat diák választotta ezt a témát. A hatalom azért folyamodott ehhez a lépéshez, mert meg akarja őrizni a magáról alkotott képet, mármint hogy konzervatívan gondolkodik a családról és a nemekről. Az Akadémia ellen azonban puccsot hajtott végre, amikor betagolta a kutató hálózatot.

Egyelőre érezni ugyan a szolidaritást, mind idehaza, mint külföldön, csak kérdés, meddig tartanak ki a rokonszenv megnyilvánulásai – mutat rá Kovács Éva Judit. De rámutat, hogy az európai politikának nagyobb nyomást kellene gyakorolnia az Orbán-kabinetre, különben teljesen odalesz az oktatás és a kutatás szabadsága. Mert vannak ugyan rátermett tudósok, de mit ér a tehetség, ha az egyetemek és a kutató intézetek búcsút inthetnek a függetlenségüknek? Ennélfogva sokan fontolgatják a szakemberek közül, hogy elhagyják az országot, mert úgy gondolják, hogy képességeiket csak külföldön tudják akadálytalanul kibontakoztatni.