Csak a választók tudnak rehabilitálni egy meghurcolt politikust – ezzel a mottóval jelentette be hétfőn Hunvald György, hogy független jelöltként ősszel elindul a polgármesteri posztért Budapest VII. kerületében, Erzsébetvárosban. Még egy hét sem telt azóta, hogy kilépett az MSZP-ből.
A konfliktus oka, hogy a kerületben a szocialisták is felsorakoztak a közös ellenzéki jelölt, a DK-s Niedermüller Péter mögött. Hunvald viszont biztosra veszi, hogy ő a legnépszerűbb ellenzéki politikus a kerületben. Ennek bizonyítékát látja abban, hogy indulását néhány hónap leforgása alatt 5 ezer erzsébetvárosi támogatta aláírásával. „Pedig a kerület felében nem is gyűjtöttem aláírásokat” – mondta lapunknak.
Állítása szerint amúgy nem ragaszkodott volna ahhoz, hogy polgármesterjelölt legyen. A szakításhoz végül az vezetett, hogy egyszerű képviselőként sem vették számításba.
Hunvald György MSZP-s polgármester volt, amikor 2009 elején súlyos korrupciós vádakkal őrizetbe vették. A régóta húzódó, szövevényes ügynek még mindig nincs vége. A távirati iroda összefoglalója szerint mintegy két és fél évet töltött előzetes letartóztatásban, és eddig jogerősen egy év letöltendő szabadságvesztésre ítélték. A 2016 nyarán kezdeményezett perújítási eljárásban az ügyészség idén június végén hűtlen kezelés miatt letöltendő szabadságvesztés kiszabását kérte vele szemben.
Próbálkoznak – jegyezte meg Hunvald György. Hangsúlyozta, hogy a vádpontok nagy részében felmentették, hivatali visszaélés miatt marasztalták el. Arról senki sem beszél – folytatta –, hogy múlt hónapban a strasbourgi bíróság jogerős döntése kártérítés megfizetésére kötelezte a magyar államot. A büntetőeljárás során ugyanis megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményét: nem volt tisztességes az eljárás, nem volt hatékony jogorvoslati lehetőség.
A kormány nem fogadta el a peren kívüli egyezséget, így azonban kétszer annyi kártérítést kell fizetnie, mint megállapodás esetén kellett volna – állapította meg konkrét összeg említése nélkül Hunvald. A perújítással – tette hozzá – az ügyészség a Strasbourg által is tisztességtelennek minősített büntetőeljárás felmentő ítéletét próbálja megváltoztatni.
Hunvald György kérdésünkre kijelentette: nem tart attól, hogy indulásával megosztja az ellenzéki tábort, és hozzájárul ahhoz, hogy a jelenlegi fideszes polgármester megőrizhesse tisztségét. Úgy kalkulál, hogy elegendő szavazója lesz a győzelemhez.
Niedermüller Péter nem akarta kommentálni Hunvald indulásának a hírét. Nem ezzel, hanem a kerület ügyeivel szeretne foglalkozni. A témáról csak annyit mondott, hónapokig dolgoztak azon, hogy minden városban, kerületben és körzetben egyetlen ellenzéki kihívója legyen a Fidesznek. „A VII. kerületben én vagyok az ellenzék polgármesterjelöltje” – konstatálta a DK-s politikus. (A Jobbik nincs a támogatói között, de jelen állás szerint nem is indít saját jelöltet.)
Kitérő választ kaptunk arra a kérdésünkre, hogy Hunvald György feltűnése mennyiben borítja az erőviszonyokat. Mindenki mérlegelni tudja a helyzetet, a választóknak és a politikusoknak közös a felelősségük – közölte Niedermüller Péter.
„Sok sikert kívántunk egymásnak” – idézte fel Devosa Gábor helyi szocialista képviselő, milyen körülmények között mondott búcsút egymásnak Hunvald és az MSZP. Reméli, hogy tisztességes választási kampány lesz, „meg fogunk küzdeni egymással”. Devosa nem vitatta, hogy Hunvald György népszerű politikus volt Erzsébetvárosban, de az, hogy napjainkban mit gondolnak róla az emberek, csak az októberi választáson fog kiderülni.
Szerettük volna megtudni a VII. kerületi MSZP irodájában, hogyan reagáltak a választók Hunvald György lépésére, de a Dob utcában berácsozott ajtót és egy feliratot találtunk: a nyári hónapokban, július 1-e és augusztus 20-a között csak heti két alkalommal tartanak ügyeletet. Az erzsébetvárosi szocialisták mindenkinek jó pihenést, kellemes nyaralást kívánnak.
A Népszava írt arról a közelmúltban, hogy a volt LMP-s Moldován László személyében a VII. kerületben várhatóan lesz még egy ellenzéki polgármesterjelölt. Moldován ebben a választókerületben tavaly tavasszal – akkor még az LMP színeiben – a parlamenti választáson is rajthoz állt. Az LMP-sek még a választás napján is olyan szórólapokat terjesztettek, hogy Moldován László a „valóban esélyes”, illetve a „legesélyesebb” ellenzéki jelölt. Végül simán nyert az a DK-s Oláh Lajos, akinek javára Moldován nem lépett vissza: ő maga pedig csupán nem egészen 7 százalékot szerzett.