Több órás megbeszélésen találkoztak egymással a német élvonalbeli klubok vezetői, edzői, a játékvezetők, a videóbírós rendszer működtetői és a bajnokságot lebonyolító Német Labdarúgóliga (DFL) vezetői. A minden bajnoki rajt előtt hagyományos találkozón ismertették a jelenlévőkkel a június 1-től hatályba lépett változásokat (a lecserélt játékos a hozzá legközelebb eső oldalvonalnál hagyhatja el a játékteret, szabadrúgásnál az ellenfél játékosainak legalább egy méterre kell állniuk a sorfaltól, nem jár szabadrúgás azért, ha úgy ér valaki kézzel a labdához, hogy a keze nincs a teste mellett, de természetes mozdulatot végez, például becsúszásnál leteszi a kezét a földre).
Jochen Drees, a videóbírók vezetője arról beszélt, hogy a mostani lesz a harmadik szezon, amikor technikai segítséget kapnak a játékvezetők a munkájukhoz.
„Az elsők között vezettük kezdtük el használni Németországban a videóbírót, úgy gondolom, jó úton járunk, természetesen az sem vitás, hogy van még hova fejlődnünk – mondta Drees. – A kluboktól összesen közel hatvan módosító javaslatot kaptunk, ezek rengeteget segítettek a felkészülésünkben az előttünk álló szezonra. Szeretnénk lecsökkenteni a holtidőt a mérkőzéseken és jogos igény volt a világosabb kommunikáció is. Fontos, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, miért áll a játék, milyen döntésre kell várni.”
Drees bejelentett egy másik változtatást is: mostantól nemcsak a központból szólnak a játékvezető fülére, ha kétes helyzetben elemzik a felvételt, hanem a játékvezetők is kérhetnek segítséget a videóbírótól, ha nem biztosak az ítéletük helyességében. Az edzők fölvetették, hogy jó lenne, ha más sportágakhoz (pl: amerikaifutball, tenisz, vívás) nekik is lenne lehetőségük félidőnként egyszer vagy kétszer videózást kérni, de ez a kérés nem teljesülhet, ilyen módosításról csak a sportág nemzetközi szabályalkotó testülete dönthet.
Lutz Michael Fröhlich, a játékvezetők irányítója arról beszélt, hogy a csapatok részére összeállítottak egy videóanyagot 40 vitatott kezezéses esetről az előző bajnokságból. A visszajelzésekból az derült ki, hogy az esetek túlnyomó többségében a csapatok és a bírók is ugyanúgy ítélték meg a látottakat.
„A kezezés megítélése továbbra is nagyon nehéz lesz, de jó jelnek tartom, hogy az alapelvekben egyezik a véleményünk a klubokkal – hangsúlyozta Fröhlich. – Az új szabályokkal talán kevesebb lesz a vita. Minden évben fejlődik a videóbírós rendszer, olyan esetek viszont mindig lesznek, melyek eldöntése még a lassított, kimerevített felvételek megtekintése után is vitára adnak okot. Ezt semmilyen rendszer nem tudja kivédeni.”
A klubok álláspontját Simon Rolfes, a Bayer Leverkusen sportigazgatója ismertette.
„Az vitathatatlan, hogy mindenki a legjobbat akarja és sokkal jobban működik a videóbíró, mint két évvel ezelőtt, amikor bevezették – emelte ki a vezető. – Jó úton járunk, ez egyértelmű, örülünk neki, hogy a felmerülő problémákról nyíltan tudunk egymással beszélni és látjuk a jobbító szándékot minden érintett részéről.”