krokodil;Fővárosi Állat- és Növénykert;

2019-08-16 13:24:35

Ritka krokodilok érkeztek az Állatkertbe

A kubai krokodilok élőhelyükön kritikusan veszélyeztetettnek számítanak

Öt kritikusan veszélyeztetett kubai, más néven rombuszkrokodil érkezett a Fővárosi Állat- és Növénykertbe. Az egyelőre inkább aranyosnak, mint ijesztőnek látszó, kétéves állatok hossza alig haladja meg a fél métert, de idővel két méternél is nagyobbra fognak nőni - közölte az intézmény. 

A kubai, vagy másik nevén rombuszkrokodil (Crocodylus rhombifer) a legkisebb elterjedési területű, és az egyik leginkább fenyegetett krokodilfaj, amely így aztán sokkal ritkább, mint például a pápaszemes kajmán, a nílusi krokodil, vagy éppen a mississippi aligátor, amelyek viszonylag gyakori lakói az állatkerteknek is. 

A természetben a fiatal állatok általában halakon és puhatestűeken élnek, a nagyobbak pedig a halak mellett előszeretettel fogyasztanak teknősöket is. Fogazatuk valamelyest idomult is ehhez a táplálékhoz, mert amíg az elülső fogak inkább hegyesek, és a zsákmány csúszásmentes megragadására szolgálnak, a hátrébb lévő fogak valamivel tompábbak, így ideálisak a teknősök páncéljának összeroppantására.

Vadon élő kubai krokodilok ma már csak a kubai Zapata-félsziget mocsárvilágában, illetve az ugyancsak Kubához tartozó Ifjúság-szigeten fordulnak elő. Eredetileg a vadászat miatt ritkultak meg, ma pedig a viszonylag szűk elterjedés rontja az állomány túlélési esélyeit, így nem véletlen, hogy a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) vörös listáján a kubai krokodil kritikusan veszélyeztetett fajként szerepel.