NB I;NB II;

2019-08-22 10:00:00

Nem lehet megóvni a tavaszi meccseket

Hiába játszott a tavaszi szezonban a fülpiercinggel fél évig a szabályokat megszegve a zalaegerszegi labdarúgó az NB II-ben, a tiltakozási határidő lejárta miatt nem lehet módosítani a meccsek eredményein.

Kassai Viktor játékvezető nem engedte fülpiercinggel pályára lépni Barczi Dávidot, a Zalaegerszeg játékosát a múlt szombati, Debrecen elleni bajnokin. A nemzetközi szabályok ugyan egyértelműen fogalmaznak (semmilyen ékszer nem viselhető a mérkőzéseken, még leragasztva sem), a népharag mégis a szabályok szerint eljáró FIFA-bíróra zúdult, nem pedig az előírásokat hónapok óta megszegő futballistára.

Lapunk arra volt kíváncsi, van-e jogorvoslati lehetőség azoknak a kluboknak a számára, akik ellen Barczi a szabályokat kijátszva lépett pályára, meg kell-e változtatni az NB II előző szezonjának a végeredményét?

„Óvni nem lehet, minden mérkőzés után adott az óvási határidő, ez bajnoki osztályonként változhat, de abban nincs különbség, hogy pár nap engedélyezett erre – mondta a Népszavának Sándor Elek. – A hibázó játékvezetőket lehet felelősségre vonni, abban az esetben, ha a játékvezetői bizottság szabályzata nem tartalmaz szintén olyan pontot, ami egy-egy hiba esetében az elévülésről rendelkezik. A bajnoki sorrend azonban nem változtatható meg.”

A Népszava írásban megkérdezte a Magyar Labdarúgó-szövetség játékvezetői bizottságát, hogy indul-e bármilyen vizsgálat azokkal a játékvezetőkkel szemben, akik a nemzetközi szabályokat megszegve engedték pályára lépni a futballistát a tavaszi szezonban (illetve az élvonalban is az első fordulóban, a Mezőkövesd ellen). Cikkünk megjelenéséig a kérdésünkre nem kaptunk választ.

A játékvezetőket gyakorlatilag a zalaegerszegiek jelentették fel a nyilvánosság előtt, amikor a debreceni bajnoki találkozót követő sajtótájékoztatón Dobos Barna vezetőedző azt mondta, fél éve játszik Barczi fülpiercingben, és eddig senki sem szólt emiatt.

„Egyértelmű, hogy a legnagyobb hibát a zalaegerszegi játékos követte el és a vezetők, a jog nem ismerete pedig nem ad felmentést semmire” – emelte ki a sportjogász.

Érdemes lenne a hazai játékvezetőknél sokkal jobban odafigyelni a nemzetközi előírások betartatására. Augusztus 11-én, vasárnap Dorogon az MTK elleni másodosztályú bajnoki találkozón többször, hosszan skandált a hazai drukkerek egy csoportja antiszemita rigmusokat, a játékvezető mégsem állította meg a játékot, pedig ezt írják elő a nemzetközi szabályok. Ráadásul a bíró a következő fordulóban is vezetett mérkőzést, ami azt jelenti, hogy a felettesei szerint jó döntés volt „nem meghallani” a gyalázatos rigmusokat.