Budapest;költségvetés;tanácsadók;

2019-08-23 06:30:00

Külső segítséget kérnek Tarlósék

Az FKF Zrt. saját átvilágítását bízta az Ernst & Young Kft.-re, míg a Fővárosi Önkormányzat üzletviteli, vezetési, gazdálkodási tanácsokat kért - egyelőre hiába.

Eredménytelennek nyilvánította a Fővárosi Önkormányzat a város pénzügyi kockázatkezelésére kiírt közbeszerzési pályázatot, arra hivatkozva, hogy a nagynevű pályázók mindegyike érvénytelen ajánlatot adott be – derült ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből. A kiírás szerint a nyertes pályázónak kellett volna két éven keresztül a önkormányzatot, valamint a Főpolgármesteri Hivatalt üzletviteli, vezetési, gazdálkodási tanácsokkal ellátnia. A pályázó kiemelt feladata lett volna az idei költségvetés „költségvetésének tervezése és operatív gazdálkodása során felmerült kockázatainak mérséklésében, kezelésében való közreműködés, tanácsadás”.

Az idei költségvetés februári elfogadása előtt egyébként az előterjesztő városvezetés éppen azt taglalta a rendelettervezetben, hogy az idei gazdálkodás rendkívül feszített, a büdzsében nincsenek érdemi tartalékok. A kockázatok között sorolták fel, a bérek emelkedését – amit városnak ki kell gazdálkodnia, a beruházások (metrófelújítás) költségeinek emelkedését, amire már nincs további tartalék, valamint a működési hiányt, nem beszélve a tömegközlekedés forráshiányáról. 

A tanácsadásra felajánlott 36 millió forintos keretszerződés több nagynevű tanácsadó cég – KPMG, PricewaterhouseCoopers, Munkapark, DLA Piper - érdeklődését felkeltette, ám a közlemény szerint mindegyik cég érvénytelen ajánlatot adott be – így érvénytelen lett a pályázat is. 

Az önkormányzati tulajdonában lévő Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. is külső segítséget kért, a vállalat ugyanis profi könyvelőcéggel világíttatja át magát. A közbeszerzési értesítőben megjelent adatok szerint a győztes Ernst & Young Tanácsadó Kft.-nek 29 millió forintot fizetnek azért, hogy kiderítse: hol lehet karcsúsítani a köztisztasági cég működését. A vállalat dolgozói állománya már 2018 -ban csökkent, ám további leépítéseket sejtet, hogy az Ernst & Young azt is feltárja, milyen „duplikációk”, azaz párhuzamos munkakörök vannak a cégnél. A megbízás alapján egyébként a tulajdonos főváros alaposan átalakítaná a cég működését: az átvilágítás során ugyanis azt is megvizsgálják majd, hogy milyen informatikai továbbfejlesztésekre lehet szükség, valamint hogy mely folyamatoknál vannak felesleges lépések, kontrollhiány, kockázat, folyamatszervezési gyengeség.

A cég mérlege egyébként azt mutatja, hogy indokolt az átvilágítás: a vállalat árbevétele az eltelt három évben ütemesen csökkent, a kötelezettségállomány ugyanilyen iramban növekedett. Az önkormányzati cég végül 253 milliós veszteséggel zárta a tavalyi évet. Igaz, a követelésállomány növekedése, valamint a bevételek csökkenésének fő okozója a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló Zrt. –népies nevén: kukaholding – volt. A holding ugyanis 2018-ban nem számlázta a szemétgazdálkodási közszolgáltatás elvégzéséért járó szolgáltatói díjat. Az FKF Zrt.-nek emiatt jelentősen többet kellett költenie pénzügyi lavírozásra, azaz nagyobb áthidaló hitelekre volt szükség a cégnél ahhoz, hogy fennmaradjon a vállalkozás fizetőképessége.