Robert Mugabe;

2019-09-06 07:51:09

Meghalt Robert Mugabe

30 évig vezette Zimbabwét, mielőtt két éve megpuccsolták.

Meghalt Robert Mugabe, Zimbabwe egykori diktátora, aki 37 évig határozta meg hazája politikáját. 1924. február 21-én született az ország északnyugati részén. A jezsuitáknál tanult, s viszonylag hamar kapcsolatba lépett függetlenségi mozgalmakkal. Később Észak-Rodéziába, a mai Zambiába vonult, majd Ghánába, ahol tanárként dolgozott. Hazatérése után börtönbe vetették, tíz évig tartották fogva.

A függetlenség, a Nagy-Britanniától való elszakadás élharcosának tartották, nagy szerepe volt az önállóság 1980-as kihirdetésében, ezért elismerés is övezte Afrika déli részén. Az első parlamenti választást Mugabe pártja, a ZANU-PF nyerte meg, így ő lett az ország miniszterelnöke. Kezdeti lépései elismerést váltottak ki, meghirdette a feketék és fehérek közötti megbékélés politikáját. Az ország gazdasága gyorsan gyarapodott, még ellenfelei is elismerték az egészségügyi és oktatási reform sikerét.

1987-től megszüntették a kormányfői tisztséget, Mugabe elnök lett. A nyolcvanas évek végétől egyre több autoriter intézkedést hozott. A kilencvenes évektől a gazdaság elindult lefelé a lejtőn, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank nyomására az ország megszorító intézkedéseket vezetett be. Ezzel azonban nőtt a korrupció, s hiperinfláció alakult ki.

Mugabe 2000-ben alkotmánymódosítást fogadtatott el a lakossággal, ezután már nem volt megállás, az elnyomás időszaka kezdődött, a titkosrendőrség tartotta fenn Mugabe diktátori rendszerét. Mugabe elvette a fehérek földjét, így olyanok kaptak termőterületet, akik korábban sosem foglalkoztak mezőgazdasággal.

Ez még inkább elmélyítette az akkor már amúgy is rendkívül súlyos gazdasági válságot.

2008-ban úgy látszott, meg vannak számlálva Mugabe elnöki napjai. Az államfőválasztás első fordulójában második helyre szorult az azóta elhunyt Morgan Tsvangirai mögé. Ezután oly mértékűvé vált a terror, hogy az ellenzéki jelölt visszalépett röviddel a második forduló előtt. A térség államainak nyomására annyit sikerült elérni, hogy Tsvangirai néhány évig miniszterelnökként szolgálhatott, mígnem ismét megszüntették a pozíciót. A következő elnökválasztáson Tsvangirait legyőzte Mugabe, súlyos csalások árán. Miközben a politikai elit fényűző életet élt, a lakosság nagy része nyomorgott. Mugabe 2017-es születésnapi ünnepsége például 1,9 millió euróba került.

Zimbabwe fizetésképtelenné és működésképtelenné vált. Mugabét azonban ez sem zavarta, bejelentette, indulni kíván a 2018-as elnökválasztáson. Később azonban közbelépett a hadsereg, leváltotta Mugabét, és egykori bizalmasa, Emmerson Mnangagwa került az elnöki székbe, aki elődjéhez hasonlóan autoriter eszközökkel irányítja országát.